28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом
Всесвітній день боротьби зі сказом відзначається щорічно 28 вересня за ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» (ARC) та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC) за підтримки Всесвітньої Організації Охорони здоров’я. За даними ВООЗ сказ входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток,- на сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу. Ця небезпечна хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю, через це щорічно гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин.
Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області звертає Вашу увагу стосовно небезпеки даного захворювання, епізоотичної ситуації на території області та проведення належних профілактичні заходів.
Сказ – небезпечне вірусне інфекційне захворювання, що передається людині під час укусу або контакту із слиною хворої тварини.
Однією з основних ознак розвитку захворювання є водобоязнь, утруднення під час ковтання рідини, поява судом при спробі пити воду. У критичній стадії переважають ознаки гіперактивності (буйний сказ) або паралічу (тихий сказ). Як у випадку буйного, так і у випадку тихого сказу параліч розвивається і зрештою приймає форму повного паралічу з подальшою комою і смертю в усіх випадках, що зазвичай наступає унаслідок дихальної недостатності.
Станом на 27.09.2016 року в області лабораторно досліджено 217 матеріалів від тварин на сказ. Всього виявлено хворих на сказ 42 тварини, в тому числі по видах:
- Лисиць 20 голів; – єнотовидні собаки 1 гол;
- Собак 10 голів; – хомʹяки 1 гол.;
- Котів 9 голів; – куниці – 1 гол.
Захворюваність тварин зменшилась на 6 голів до відповідного періоду минулого року.
Найбільшу кількість хворих тварин зареєстровано в Баранівському (7), Новоград-Волинському (7), Ємільчинському (5) та Любарському (3) районах.
На території Житомирської області з початку року оголошено 36 населених пунктів неблагополучними по сказу де вводились карантинні обмеження та проводились оздоровчі заходи.
Спеціалістами ветеринарної медицини на протязі цього року проведено щеплень проти сказу: – собак – 33,3 тис. гол., котів – 12,7 тис. гол, ВРХ – 43,3 тис. гол., ДРХ – 0,221 тис. гол., коней – 0,396 тис .гол.
Фахівцями області стерилізовано 1208 гол. собак та котів. Для їх тимчасової перетримки при держветустановах та при приватних клініках обладнано 85 місць.
Причинами складної ситуація щодо сказу тварин є:
- збільшена щільність чисельності червоної лисиці (норма 0,5-1 гол. на 1000 га. угідь, в наявності більше 2-х голів), червона лисиця являється джерелом інфекції сказу.
- порушення правил утримання собак і котів та безвідповідальність власників тварин, в результаті чого збільшується кількість безпритульних тварин, особливо на околицях міста, на територіях інших населених пунктів, дачних ділянок, прибудинкових територіях.
- відсутність достатньої кількості притулків для бездомних тварин та бригад по їх відлову.