Час захищати томати

mid2135В червні цього року  на території Житомирської  області склалися сприятливі погодні умови для ураження рослин томатів  бурою гниллю або фітофторозом. Збудник хвороби – Phytophthora infestans перш за все уражує посадки картоплі. Далі  за допомогою вітру  спори збудника потрапляють на посадки томатів. Розвиткові хвороби сприяють висока відносна вологість повітря, часті дощі, тумани, роси, підвищена температура повітря (24-26º С) вдень та холодні ночі. Поєднання цих умов може призвести до епіфітотійного розвитку хвороби. За лічені дні, без належного захисту, рослини томатів можуть перетворитися на гниючу масу.

В наш час досить легко розгубитись в різноманітності препаратів, які нам пропонують продавці. Оскільки на ринку з’явилося дуже багато фальсифікованих  пестицидів, препарати для захисту варто купувати лише в спеціалізованих магазинах та вимагати сертифікат якості на них. На присадибних ділянках слід застосовувати лише ті пестициди, які дозволені для роздрібного продажу населенню. Вони пройшли випробування і призначені для захисту рослин в умовах приватного сектору.

Правила, яких  слід дотримуватись, щоб зменшити ризик масового розвитку хвороби:

 • посадки томатів розміщувати на добре освітлених та провітрюваних ділянках;
 • не допускати загущення: краще рідше висадити рослини і все ж таки зібрати врожай;
 • рослини по мірі росту слід підв’язувати;
 • регулярно виполювати бур’яни;
 • обривати нижнє листя, яке торкається землі;
 • поливати обов’язково під корінь, не замочуючи листя;
 • після дощу варто розпушити ґрунт, щоб дати доступ кисню до коріння;
 • перше обприскування фунгіцидами (препарати для захисту від хвороб) проводять при появі фітофторозу на ранніх сортах картоплі, наступні – через 10-14 днів.

Фунгіциди поділяються на контактні та системні. Контактні пригнічують інфекцію лише на обробленій поверхні листків та плодів. Більш ефективними вважаються системні, які проникають у тканини через наземні органи, переміщуються по судинній системі, запобігаючи ураженню тканин, що знаходяться на певній відстані від місця нанесення. Але за сезон ними варто робити не більше трьох обприскувань і останнє – за 14-20 днів до збору врожаю;

 • до контактних в основному відносяться препарати, що містять мідь -Альфа-Мідь (30 г на 5 л води), Дитан М-45 (20 г на 5 л води), Купроксат (30-50 мл на 5 л води), Метеор (25 г на 5 л води), Чемп (20 г на 5 л води), Чемпіон (20 г на 5 л води), Чемп Ультра (15-20 г на 3-5 л води);
 • до системних та системно-контактних –Інфініто (15 мл на 5 л води), Квадріс Топ (8 мл на 5 л води), Квадріс (6 мл на 5 л води), Кольт (0,02 кг на сотку),  Консенто (20 мл на 5-8 л води),  Ревус Топ (6 мл на 5 л води), Ридоміл Голд (25 г на 5 л води), Тайтл (15 г на 10 л води), Танос (15 г на 10 л води), Татту (60 мл на 10 л води),  , Фітофторин (15-20 г на 5 л води), Цілитель (25 г на 5 л води), Чарівник (15-20 мл на 3-5 л води),  Юнкер (20-25 г на 5 л води);

При виборі препаратів обов’язково слід чергувати препарати з різними діючими речовинами, щоб не було звикання у патогена хвороби. За настання жаркої і сухої погоди та відсутності хвороби, обробки можна припинити.

Оскільки овочеву продукцію на присадибних ділянках ми вирощуємо перш за все для себе, слід бути пильними при виборі препарату та при роботі із засобами захисту рослин дотримуватися діючих санітарних правил, а також  правил техніки безпеки.

Останні коментарі

  Архіви

  Категорії

  EnglishUkrainian