До уваги споживачів: відбір зразків продукції для проведення їх експертизи (випробувань) та встановлення невідповідності вимогам чинного законодавства

Фахівцями управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області проведено планову перевірку характеристик продукції,                за видом дитячі іграшки, відповідно до вимог чинного законодавства та Секторального плану державного ринкового нагляду на 2019 рік.                                       В ході планового заходу, у фізичної особи – підприємця здійснено відбір зразків продукції для проведення  їх  експертизи  (випробувань), а саме іграшки для дітей:

– «Герої» my LITTLE  PONY, артикул: 16661,  дата виготовлення: 2017 рік, штрихкод: 6904666646753, імпортер – відсутній;

-брязкальце «Корова», артикул: 8815 А, дата виготовлення: 01.2018р.,                   штрих код: 6920107099810, імпортер – відсутній;

– «Пістони», артикул: TZA-AIR-004A, дата виготовлення: 2017 рік, штрих код: 6903168494015, виробник та імпортер – відсутні,

для подальшого проведення лабораторних випробувань в  ДП «Укрметртестстандарт» (03143, м. Київ, вул. Метрологічна, 4) на предмет відповідності продукції вимогам нормативно – правових актів стосовно безпеки для життя, здоров’я та майна споживачів і навколишнього природнього середовища.

Іграшки потрапили на відбір зразків тому, що не відповідали вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок,затвердженого ПКМУ від 28.02.2018р. № 151.,  не мали відповідного маркування, а саме:

-на етикетці (ярлику) та пакуванні якої не нанесено знак відповідності технічним регламентам;

– відсутнє  найменування та контактна поштова адреса виробника,  імпортера;

-попередження щодо використання іграшки наведене англійською мовою;

-відсутня інструкція та інформація щодо безпечності, складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.  

 ДП «Укрметртестстандарт», як орган з оцінки відповідності продукції, послуг, систем управління та наукової діяльності провело випробування вищезазначених іграшок та встановило, що зразки продукції не відповідають вимогам за показниками маркування та пакування    EN 71-1:2014,  ДСТУ  EN 71-1:2016  (EN 71-1:2014, IDT) «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості», Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018р. № 151, за вмістом свинцю не відповідає вимогам Технічного регламенту обмеження використання деяких небезпечних речовин в електричному та електронному обладнанні, затвердженим ПКМУ від 10.03.2017р. № 139                    (додаток № 1, п.7).             

За результатами випробувань ДП «Укрметртестстандарт» серед трьох найменувань вищезазначених іграшок, виявлено за показниками хімічної безпеки в  дитячій  іграшці брязкальце «Корова», артикул: 8815 А, що  масова частка свинцю склала 105000 мг/кг., а згідно вимог нормативних документів не більше 1000 мг/кг.  рис1  рис2

На підставі розробленого органом ринкового нагляду, сценарного плану ймовірності виникнення ризику встановлено, що  брязкальце «Корова», становить високий рівень загрози.         

 До уваги споживачів: Свинець спричиняє токсичну дію практично на всі органи та системи організму людини. Він токсичніший для дітей, ніж для дорослих,  є кумулятивною отрутою і в малих дозах проявляє неспецифічну дію. Це призводить до безсимптомного накопичення змін в органах і тканинах.

Свинець токсично впливає на органи кровотворення, вражає центральну та периферичну нервові системи, шлунково-кишковий тракт, серцево-судинну та імунну системи. Має негативну дію на печінку, нирки, порушує обмінні процеси, зокрема синтез білка. Тривалий контакт зі сполуками свинцю призводить до зростання артеріального тиску та збільшує ризик виникнення артеріальної гіпертензії й серцево-судинної патології. Хронічний вплив свинцю веде до ураження еластичного каркаса судин та розвитку розшарувань аорти і її аневризми. Накопичення свинцю у стінках судин та еритроцитах веде до їх ламкості та зниження осмотичної резистентності.

Розповсюджувачу дитячої іграшки брязкальце «Корова» видано рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів шляхом заборони надання продукції на ринку, відповідно до постанови КМУ від 26.12.2011 року № 1407 «Про затвердження Методики вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів» та зобов’язали знищити всі одиниці відповідної продукції.

Інші  іграшки:

– «Герої» my LITTLE  PONY, артикул: 16661,

–  «Пістони», артикул: TZA-AIR-004A,   

рис31не відповідають вимогам за показником маркування.рис4

 У термін передбачений законодавством, шляхом перерахування коштів до Державного бюджету суб’єктом господарювання відшкодовано витрати пов’язані з проведенням експертизи у сумі 11 948,74 грн., яка складається з вартості відібраних зразків, затрат на транспортування та витрат пов’язаних з проведенням експертизи.

Окрім того, згідно статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» за розповсюдження продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, застосовано штрафні санкції у розмірі –  25 500,00 гривень.

 З метою недопущення на споживчий ринок продукції, яка не відповідає встановленим вимогам нормативно – правових актів та при її використанні за призначенням може становити загрозу здоров’ю споживачів, в подальшому є доцільним збільшити можливості проведення перевірок нехарчової продукції органами ринкового нагляду з відбором зразків продукції на дослідження.

 Як вберегтися від придбання небезпечних іграшок

– Знак відповідності має наноситися на іграшку, прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. Якщо іграшка дрібна або складається з дрібних частин, знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку;

– Іграшка повинна мати інструкцію та інформацію щодо безпечності, складені згідно з вимогами закону про порядок застосування мов;

-Якщо Ви не знайшли маркування, то є велика ймовірність того, що ця іграшка є нелегальною, – тому, такий товар краще не купувати;

-На іграшці має зазначатися вік дитини, якій вона призначена, з коротким поясненням небезпеки;

-Слід уникати пластмасових іграшок, покритих фарбою чи лаком. Вони можуть відшаровуватися та потрапляти на руки та до  ротової порожнини  дитини.

 За українським законодавством усі іграшки для дітей до 14 років підлягають обов’язковому декларуванню, згідно з Технічним регламентом безпеки іграшок,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018р. № 151.

 

Останні коментарі

    Архіви

    Категорії

    EnglishUkrainian