Інформаційне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 6 червня 2019 року. Фенологія культур.

Озимі зернові –  колосіння – налив зерна                  Картопля – кущіння,поч..цвітіння

Озимий ріпак – зелений стручок                                  Кукурудза – 4-6 пар листків

Ярі зернові – колосіння                                                   Багаторічні трави – відростання

Соя – 2 пари трійчастих листків                                    Соняшник – 2-4 пара листків

Горох – визрівання бобів                                                Сад – ріст плодів

            Протягом звітного періоду спостерігалася  переважно сонячна спекотна волога погода, з частими опадами у вигляді дощу та зливи, які супроводжувалися грозами та поривами вітру до 16м/с, в окремих місцях градовими осередками, температура  повітря фіксувалась на  позначці термометра  вдень  +25+28°С, вночі  +15+18°С.

         Ґрунтовий покрив надмірно зволожений,   на окремих  площах спостерігається застоювання води, підтоплення посівів сільськогосподарських культур, місцями вимокання посівів. Середня температура ґрунту на глибині 10см. складала +18+25°С.  Агровиробники не в повній мірі можуть провести догляд за посівами (в т.ч. захист посівів від шкідливих організмів). Складні погодні умови звітного періоду нинішнього року сприяють активному розповсюдженню хвороб, шкідників,бур’янів.

         За результатами проведеного обстеження встановлено, що посіви зернових культур продовжують хворіти такими хворобами як септоріоз, борошнистою росою, гельмінтоспоріозом та іншими, натомість перевищення економічного порогу шкодочинності не встановлено.

 Слід зазначити, що ураження посівів озимої пшениці   септоріозом становить 4-8%уражених рослин за розвитку хвороби 1-2%, ураження  борошнистою росою  становить 5% уражених рослин за розвитку хвороби 2-3%, розвиток кореневих гнилей  становить 2%уражених рослин з розвитком хвороби 0,8-2%. Ураження посівів озимого ячменю гельмінтоспоріозом становить 2-5%уражених рослин за розвитку хвороби 1%,   борошнистою росою   4% уражених рослин за розвитку хвороби 2%, розвиток кореневих гнилей  становить 2% уражених рослин з розвитком хвороби 0,6-2%.

          На посівах озимих зернових  культур  продовжується  шкодочинність злакової попелиці 5%рослин  за чисельності 3-4екз/рослину,  хлібною п’явицею  5%рослин  за чисельності 0,2-3 екз/м² імаго,  личинками за чисельності 0,2-0,6екз/стебло. Спостерігається розвиток та шкідливість пшеничного трипса 1% рослин за чисельності 1-2екз/м²,  в крайових смугах посіву спостерігається шкодочинність  хлібним жуком 2% рослин за чисельності 0,2екз/м².

          В Баранівському районі посіви  ярої пшениці, ячменю, вівса  заселяє та шкодить хлібна смугаста блішка 7% рослин за чисельності  0,8-1,8екз/м², злакова попелиця пошкодила 4%рослин  за чисельності 2-4екз/рослину, подекуди має 

Продовжується ураження посівів озимого ріпаку альтернаріозом  3%уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,6%,  фомозом   5%уражених рослин за розвитку хвороби 0,1-0,2%, відмічено ураження кореневої системи бактеріозом 2%уражених рослин за розвитку хвороби 0,7%, крім того,  посівам озимого ріпаку продовжує шкодити комплекс шкідників, зокрема личинка стеблового прихованохоботника  на 8% стеблах рослин за  чисельності 0,8-2екз/рослину, личинка насіннєвого прихованохоботника 3% стручків за чисельності 0,2-0,8екз.рослину, личинка капустяної стручкової галиці(комарика) на 1% стручків за чисельності 1-2 екз/рослину,

           На посівах кукурудзи хлібними блішками заселено 5% обстеженої площі за чисельності 0,1 екз/м²,   спостерігається заселення крайових смуг попелицею 0,5%рослин за чисельності 1-2екз/рослину.

          На посівах соняшнику подекуди заселено сірим буряковим довгоносиком 3% обстеженої площі за чисельності 0,1екз/м², пошкоджено 3% рослин в слабкому ступені.

          На посівах сої заселено бульбочковим довгоносиком за чисельності  0,3екз/м², пошкоджено 2-3%рослин в слабкому ступені.

          Посівам багаторічних бобових трав   шкодить конюшиновий насіннєїд-апіон, яким заселено 12%рослин, за чисельності 6-10екз/100п.с.,.  бульбочковий довгоносик,  яким заселено 12%,за чисельності 3екз/100п.с., конюшиновим стебловим довгоносиком заселено 12%,за чисельності 4екз/100п.с..   

  В саду спостерігається літ метеликів яблуневої плодожерки, крім того, продовжується шкідочинність личинкою яблуневої зеленої попелиці,  заселено 60% дерев за чисельності 12-20екз/листок, борошнистою росою в плодовому саду  уражено 6% листових розеток на 7% дерев за розвитку хвороби  0,4%, паршою уражено 4%дерев,3% листя за розвитку хвороби 0,2%.

          Продовжується активне заселення  колорадським жуком на плантаціях картоплі, за чисельності 5-8екз/рослину імаго, 6-15екз.личинок, де було пошкоджено 20% рослин в різному ступені, 1-3  яйцекладки по 12-25 яєць на листі рослини. Спостерігається літ чортополохівки (сонцевик будяковий), де чисельність метеликів становить 1-3 ек/хв.., біланів 1-2 екз/10хв. в полі зору.