Підготовка садивного матеріалу картоплі до весни

Підготовка садивного матеріалу картоплі до весни починається ще з осені. При сприятливій погоді зібраний насіннєвий матеріал вдається добре просушити. При цьому і вміст крохмалю виявляється високим, а це є передумовою гарної схожості та високої енергії росту навесні. Проте слід пам’ятати, що під час зберігання відчутно зростає ймовірність ушкодження бульб і розвитку плямистостей.

        Semennay_kartoshka Внаслідок дії  тривалих  високих температур влітку картопля стає фізіологічно старою і період  спокою її скорочується.Деякі сорти особливо схильні до раннього проростання,   в умовах надто теплого зберігання можуть дати проростки ще з осені. Довгі проростки, особливо утворені в темряві, при вийманні зі складу зазвичай обламуються. Надалі бульбам необхідний додатковий час, щоб утворити нові проростки.

Якщо верхня частина першого ростка зламана, це змушує бульбу формувати  додаткові паростки з багатьох інших вічок. В результаті цього утворюється велика кількість стебел і процес закладання бульб відбувається більш інтенсивно. Для сортів, які закладають невелику кількість бульб, такий прийом  може мати певну перевагу.

Між видаленням чи пошкодженням  верхівки проростка й посадкою картоплі повинно пройти достатньо часу, щоб бульби отримали можливість утворити нові проростки з інших вічок. Якщо ж довгі проростки видаляють безпосередньо перед посадкою, бульби не встигають утворити нових, що суттєво вплине на  польову схожість.

Разове видалення проростків зазвичай добре переноситься   всіма сортами картоплі.

 Ось деякі поради для правильної підготовки садивного матеріалу:

 • Садивний матеріал картоплі не слід довго зберігати у джутових мішках, щоб уникнути проблем під час лікувального періоду, утворення проростків та їх обламування. Те саме стосується  й біг-бегів, якщо вони не вентилюються належним чином. Найкраще зберігаються бульби у контейнерах.
 • Для заліковування пошкоджень, отриманих під час транспортування й підготовки до посадки, бульби необхідно витримати в підвищеній температурі повітря впродовж кількох діб. За наявності добре помітних проростків тримати бульби в теплі треба  набагато менше.
 • Перед посадкою садивний матеріал картоплі  слід провітрити, просушити і помістити у прохолодне місце. Передчасне утворення проростків можна загальмувати  тільки зниженням температури зберігання.
 • При отриманні насіннєвих бульб для посадки слід негайно оглянути партію на предмет наявних і прихованих дефектів з використанням поздовжнього або поперечного розрізування бульб (бульбовий аналіз)
 • Недавно отриманий і відсортований насіннєвий матеріал відразу саджати не слід. Для заліковування ушкоджень, отриманих в результаті транспортування , його поміщають на кілька діб на зберігання в добре вентильований склад при температурі повітря 10-15 градусів.
 • Перед посадкою обов’язково провести яровизацію садивного матеріалу картоплі. Особливо це стосується сортів, не схильних до проростання.   Яровизація партій насіння, отриманих зі складів холодного зберігання, має бути організована особливо ретельно.
 • Сорти, не схильні до проростання, слід садити  тільки в добре прогрітий грунт.
 • Необхідно уникати обламування проростів у сортах із неглибоким заляганням вічок. Такі сорти краще прогріти перед посадкою.
 • Першими варто саджати партії з великою масою бульб та з високим вмістом крохмалю
 • Партії, які підлягали сортуванню давно, перед посадкою підлягають повторному сортуванню
 • Ніколи не слід різати садивний матеріал картоплі, якщо в партії виявлено гниль. Це сприяє перенесенню збудників інфекції на здорові бульби.
 • Яровизація досягається при витримуванні партій картоплі впродовж двох тижнів при температурі 10-12 градусів або 3-4 дні при температурі до 20 градусів. Якщо бульби фізіологічно старі, більш доцільним буде другий варіант підготовки.Grimme_2

 

При садінні  бульб діє таке правило: саджати картоплю слід у добре прогрітий грунт та не обирати поля, на яких занадто багато вологи.Слід уникати  технологічних колій, оскільки під ними коренева система погано розвивається або ж не розвивається зовсім.Сорти, які більш за інші  схильні до позеленіння бульб, необхідно садити  глибше, ніж зазвичай. Однорідний садивний матеріал картоплі має й однорідні сходи, а кількість закладених бульб на один кущ варіюється не суттєво.

 

Останні коментарі

  Архіви

  Категорії

  EnglishUkrainian