Посів ярих зернових культур.

рис2323Зволікати з початком посіву зернових культур не слід, адже з кожним днем наростає температура, а з нею і втрати дорогоцінної вологи. З іншого боку, ранній посів може призвести в майбутньому до ушкодження, а то і загибелі сходів польових культур внаслідок пошкодженнявесняними заморозками, які трапляються все частіше.

 Передпосівний обробіток ґрунт                 

      Посіву ярих зернових культур завжди передує передусім якісний передпосівний обробіток ґрунту, який має бути зорієнтований на збереження вологи, заощадження енергії і попередження ерозійних процесів тощо.

      Найвища якість обробітку досягається за фізичної стиглості ґрунту, яка на легких за механічним складом відмінах настає за вологості 40–70% від НВ (ГПВ), на важких — 50–65%. Для чорноземів оптимальна вологість становить 15–18% (по відношенню до абсолютно сухого ґрунту).

      Боронування навесні проводять вибірково у міру підсихання полів і ділянок. Закриття вологи перш за все виконується на полях брилуватого зябу важкими зубовими або пружинними боронами БП-8, БП-24, СТ-15, FlexiCoil, Magnum та ін. Зволікання із боронуванням призводить до втрати великої кількості води, які можуть досягати 30–60 т/га щоденно.                                                                         

     Глибина передпосівної культивації в усіх випадках повинна відповідати глибині загортання насіння. Недотримання цієї агровимоги призводить до зависання зерна в напівсухому прошарку ґрунту і зрідженості сходів. Серед знарядь для допосівного обробітку більш досконалими є культиватори зі стрілчастими лапами на S-подібних пружинних стояках (наприклад, КБМ-10,8ПС, КБМ-9,6ПС-4Д, КБМ-14,4ПС-Д тощо).

      Обробіток ґрунту під час посіву ярих культур та пересіву озимини починають за оптимальної вологості ґрунту (15–18%), при цьому перевага надається широкозахватним одноопераційним чи комбінованим машинам в агрегаті з гусеничними або колісними тракторами, обладнаними радіальними шинами з низьким питомим тиском на грунт.

Строки сівби

       Строки сівби залежать від біо­логічних особливостей культури.Так, зокрема, до культур ранніх строків сівби відносять овес, ячмінь, пшеницю яру, горох, вику, льон, цукрові буряки, соняшник, моркву, багаторічні трави тощо. Адже їх насіння проростає за температури ґрунту від + 1 до + 6 °C вище нуля на глибині його загортання, а сходи не пошкоджуються весняними приморозками.

       Культури ранніх строків сівби краще використовують ґрунтову вологу, менше пошкоджуються шкідниками та пригнічуються бур’янами. Запізнення із сівбою часто є причиною появи недружніх і зріджених сходів, і, як результат, суттєвого зниження врожаю та погіршення його якості.

       Посів польових культур повинен сприяти оптимальній густоті (стеблостою) рослин, що забезпечить високу продуктивність фотосинтезу та оптимальне насичення рослин водою, повітрям і поживними речовинами.

       Сучасні технічні засоби механізації без проблем здатні забезпечити практично задану густоту посіву будь-якої культури, необхідно лише правильно встановити найбільш доцільну площу живлення.

Норми висіву

       Під час встановлення норми висіву треба враховувати вологість ґрунту, забезпеченість рослин поживними речовинами,  яка потрібна для нормального росту і розвитку рослин, а також якість насіння. Враховуючи зміну погодних умов, норму висіву доцільно коригувати. Меншу використовують за сівби в оптимальні строки на родючіших ґрунтах, після добре удобрених попередників і за достатнього зволоження ґрунту, в інших випадках норму збільшують.

Глибина загортання насіння

      Залежить вона від його розміру, тобто чим більше насіння, тим глибше його можна загортати. Так, насіння кукурудзи можна висівати на глибину 6–8 см, пшениці ярої — 5–6 см, а дрібнонасінних культур, як льон і конюшина — на 2–3 см. На меншу глибину сіють насіння культур, які під час проростання виносять сім’ядолі на поверхню ґрунту (соя — 3–4 см, люпин — 2,0–2,5 см, квасоля — 5–7 см, цукрові буряки — 2–4 см).

       Що стосується ґрунту, то на легких за механічним складом ґрунтах насіння слід висівати глибше, ніж на важких. А щоб насіння краще проростало, його необхідно розміщувати на твердому ложі, де кращий доступ вологи з нижніх шарів ґрунту. Верхній шар повинен бути розпушеним, щоб забезпечити надходження повітря до насіння і появи сходів. Дуже важливим є рівномірність насіння за глибиною, адже нерівномірне призводить до його недружнього проростання, нерівномірного розвитку рослин і достигання врожаю.

       У разі сівби насіння в оптимальні строки, посів здійснюють на загальноприйняту глибину для культури, а у випадку запізнення із сівбою, та коли верхній шар ґрунту пересихає, його загортають дещо глибше.

      На полях із перезволоженим верхнім шаром ґрунту після сівби слід обмежити застосування такого агроприйому, як прикочування посівів, зокрема ячменю ярого і вівса, важкими кільчато-зубовими котками. За умов різкого підвищення температури повітря у післяпосівний період і відсутності опадів на таких полях утворюється тверда ґрунтова кірка, яка травмує кореневу систему рослин.

Останні коментарі

    Архіви

    Категорії

    EnglishUkrainian