Увага : небезпечний шкідник на кукурудзі!

кукурудзяний метелик 2

Кукурудзяний стебловий метелик.

Останніми роками з розширенням  площ під посівами кукурудзи значно збільшилась його чисельність та шкідливість. Вважають, що втрати врожаю від фітофага в середньому становлять 12-15%, а в роки,сприятливі для його розмноження, можуть сягати 25%.

Гусениці після виплоджування  живуть на поверхні листків, роблять у них дірки, виїдають чоловічі квітки у волотях. Згодом проникають через пазуху листка в черешки, верхівки стебел, волоті. Окрім прямої шкоди, кукурудзяний метелик, пошкоджуючи рослини кукурудзи , створює умови для проникнення таких збудників небезпечних захворювань, як пухирчаста сажка, фузаріоз та цвіль качана.

Злами стебел і качанів, як наслідок пошкодження рослин гусеницями, ускладнюють механізоване збирання урожаю і є з однією з причин втрати урожаю при виконанні цієї важливої операції в технології вирощування цієї культури. Пошкоджує кукурудзу, коноплі, просо, хміль, соняшник, рідше люпин, конюшину, горох, картоплю та інші рослини.

На Поліссі і в Лісостепу – переважно одне покоління, окремими сприятливими роками буває друге, факультативне. Зимують гусениці в стеблах пошкоджених рослин, заляльковування відбувається на початку червня. Літ метеликів покоління, що перезимувало, переважно збігається в часі з початком викидання волотей, другого – з кінця серпня до середини вересня. Метелики активні в сутінках та вночі, а в день. Через 3-5 днів після вильоту із лялечок  самиці відкладають яйця, розміщуючи їх купками по 15-20 штук зі споду листків. Плодючість самиць залежно від умов у період розвитку – в межах від 100 до 1200штук., в середньому – 25 – 400 шт. Через 3-13 діб із яєць виплоджуються гусениці.

Гусениці через кілька днів після виплодження проникають у черешки, піхви листків, суцвіття, верхівки стебел. Згодом вони розповзаються по усій рослині, проникають у стебло.

Заходи обмеження чисельності: Вирощування стійких сортів та гібридів кукурудзи. Агротехнічні заходи з обмеженням чисельності – знищення товстостеблових бур’янів, збирання кукурудзи в стислі строки на низькому зрізі (8-12см), післязбиральне подрібнення решток дискуванням у два сліди з наступним заорюванням.

З середини червня (початок викидання волоті) до початку липня та з кінця липня – до середини вересня на посівах кукурудзи слід виставляти контрольні пастки з феромоном шкідника для з’ясування строків початку та масового льоту метеликів та систематично обліковувати чисельність метеликів. Початок їх масового льоту є сигналом для випуску трихограми. Для практичного застосування трихограму отримують із спеціалізованих біолабораторій. Перший раз її випускають не менше 30 тис. особин на гектар, другий і третій – по 40 тис. екз/га, або з розрахунку – 1 самиця на 10 яєць шкідника.

За неможливості застосування трихограми застосовують інсектициди: Карате Зеон 050СS,мк.с.(0.2л/га), Рубін, 5%к.е. (0.2л/га),Борей. КС -0,12-014 л/га, Ампліто 150ZC,ФК 0,2-0,3л/г. Найефективнішим є препарат Карате Зеон 050СS,мк.с.(0.2л/га), який завдяки препаративній формі(мікрокапсульована суспензія) повільно та тривалий період (понад 20 діб) діє на гусінь, інші препарати забезпечують тривалість дії продовж 7-10 днів, що потребує обов’язкової повторної обробки.кукурудзяний метелик

Останні коментарі

    Архіви

    Категорії

    EnglishUkrainian