Увага! Шкідник ріпаку!

 

Із різким розширенням посівних площ під ріпаком спостерігається тенденція збільшення чисельності шкідливих видів комах. На ріпаку зустрічається близько 50 видів фітофагів, втрати врожаю насіння від яких можуть становити 30-40% і більше при одночасному зниженні якості. Проте не всі вони суттєво впливають на формування урожаю культури.

Для проведення заходів захисту необхідно враховувати чисельність того чи іншого фітофагу та його шкідливість.Остання проявляється впродовж усього вегетаційного періоду. Найбільш уразливим періодом для рослин ярого ріпаку під час вегетації є фаза сходів. Найшкідливішими у цю пору, особливо у жарку, суху погоду, слід вважати хрестоцвітих блішок. Найчисельнішим і загрозливим шкідником є ріпаковий квіткоїд, який у період бутонізації-цвітіння масово заселятиме всі посіви культури, пошкоджуватиме бутони, суцвіття.

 ripakoviy_kvitkoid_3 Квіткоїд ріпаковий (Meligethes aeneus F.) — шкідливий жук з родини блискітників.

Зовнішній вигляд: Жук розміром 1,5 – 2,7 мм з плоским довгастим тілом, чорний із зеленим або синім металевим полиском, вусики з тричлениковою булавою, ноги короткі, чорнобурі. Яйце розміром 0,3 мм, біле, гладеньке, видовженоовальне. Личинка – до 4 мм, черв’якоподібна, з трьома парами ніг, блідосіра, вкрита маленькими чорними бородавками, голова бура. Лялечка – 3 мм, вільна, приплюснутояйцеподібної форми, блідожовтого кольору.

Розвиток: Зимують імаго на поверхні ґрунту під опалим листям або рослинними рештками на узліссі, в садах, парках. У квітні – на початку травня жуки розселяються на квітки дикорослих рослин (підбіл звичайний, жовтець, кульбаба, шафран), згодом переміщуються на насінники капустяних культур (капусту, ріпак, брукву, турнепс, редиску, суріпку та ін.). Самка відкладає яйця по 1 – 2 в бутони, які не розпустилися, і квітки. Плодючість – 50 – 60 яєць. Личинки вилуплюються через 5 – 9 діб і живляться внутрішніми частинами бутонів і квіток, переважно пиляками, іноді молодими стручками. Розвиток личинок триває 15 – 25 діб. Завершивши розвиток, личинки заглиблюються у поверхневий шар ґрунту на 2 – 5 см, де й заляльковуються. Лялечки розвиваються 10 – 12 діб. Імаго, які з’являються у червні – липні, деякий час живляться квітками різних рослин, а потім перелітають у місця зимівлі. Впродовж року розвивається одне покоління.

Пошкоджують: Пошкоджує насінники овочевих і олійних капустяних культур. Зрідка трапляються на квітках бобових, висадках буряків, на плодових та інших рослинах. Масово заселяє рiпак пiд час бутонiзацiї. Жуки i лiчинки виїдають органи бутонiв i квiток ,викликаючи їх спотворення, опадання. Додатково живляться внутрішніми частинами бутонів, квіток, вигризаючи пиляки, тичинки, маточки й пелюстки. Пошкоджені бутони обпадають, при слабкому пошкодженні утворюються виродливі стручки з низькими врожаєм та якістю насіння.

Природні вороги: Знижує чисельність імаго квіткоїдів Aneuclis insidens Thoms., на личинках паразитують Phradis interstitialis Thones, Ph. morionellus Holmgr. (Hymenoptera: Icheumonidae) і Diospilus capito Nees. (Hymenoptera: Braconidae).

Поріг шкодочинності: понад 5 жуків на рослину

Заходи захисту: Обробіток ґрунту в період масового заляльковування шкідника. Обприскування насінників у період бутонізації, при чисельності понад 5 жуків на рослину.

Поширюється: Трапляється повсюдно.

Останні коментарі

    Архіви

    Категорії

    EnglishUkrainian