В Україні затвердять програму контролю сказу тварин на 2021-2030 роки


В Україні затвердять програму контролю сказу тварин на 2021-2030 роки. Проєкт програми розроблено Держпродспоживслужбою за участі експертів Проєкту ЄС «Вдосконалення законодавства, контролю та поінформованості у сфері безпечності харчових продуктів, здоров’я та благополуччя тварин в Україні». Експерти також допомогли у проведенні оцінки ризиків поширення сказу на території України.

Довідково. Сказ – це вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і 100% летальністю та входить у п’ятірку найбільш небезпечних зоонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

З початку 2021 року на території Житомирської області виявлено хворих на сказ 12 тварин, що на 4  менше  до відповідного періоду 2020 року. Захворіло: 3 собаки, 4 коти, 4 лисиці, 1 голова великої рогатої худоби. В 16 районах області випадки сказу тварин взагалі не реєструвалися. На даний час імунізовано проти сказу:

–  собак – 52 тис.  голів;

–  котів – 26,5 тис.  голів

–  великої рогатої худоби – 47,1 тис голів;

–  коней – 220 гол.;

–  кіз та овець 183 гол.  

В період із 22.09 по 29.09.2020 року на території Житомирської області проведено осінню кампанію із пероральної вакцинації диких м’ясоїдних  тварин проти сказу за допомогою авіатранспорту.

Було оброблено 25 481 км? території (85% загальної площі області), на якій розповсюджено 637,025 тис. доз вакцини.

Даний захід на території області проводився третій рік поспіль, що позитивно відображається на динаміці захворювання.

З метою запровадження ефективних заходів щодо неблагополучних пунктів від сказу на території області проведено 16 засідань державних протиепізоотичних комісії при  райдержадміністраціях та 9 при  облдержадміністрації.

З початку 2021 року фахівцями Держпродспоживслужби області стерилізовано 463 гол. собак та котів.  Для їх тимчасової перетримки при держветустановах та при приватних клініках обладнано 19 місць. 

На сьогоднішній день стратегія боротьби зі сказом в Україні базується на виконанні комплексу антирабічних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів даного захворювання і включає в себе парентеральну вакцинацію домашніх тварин (собак, котів), пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних, епізоотичний моніторинг та широку роз’яснювальну кампанію серед населення.