Держпродспоживслужбою з перевірених чотирьох підприємств області, які застосовують тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, у кожному встановлені порушення вимог чинного законодавства

Фахівцями сектору контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області з початку 2021 року, зокрема у сфері дотримання вимог чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін/тарифів підприємствами – надавачами послугу з централізованого водопостачання та водовідведення, проведено 4 планові  заходи (перевірки) державного нагляду (контролю).

Під час проведених перевірок було  виявлено численні порушення вимог  Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011р. №869, зі змінами.  Перевірками встановлено, що на території Житомирської області  надавачами послуг з централізованого водопостачання та водовідведення здійснювалось нарахування плати споживачам за тарифами, що в структурі собівартості мали економічно необґрунтованих  витрати в статтях, як:

 – прямі витрати на оплату праці та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування виробничого персоналу;

– витрати, які пов’язані з використанням електроенергії для технологічних потреб та цін/тарифів на електроенергію;

– витрати на сплату податків, зборів та інших передбачених законодавством обов’язкових платежів;

Крім того, у ході перевірок фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області виявили, що підприємства застосовували тарифи на комунальні послуги з порушенням вимог пункту 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIІІ.

Також, у надавачів послуг були  відсутні протоколи опитувань споживачів щодо вибору моделей договірних відносин та наявність укладених договорів із споживачами, згідно з Законом, який введено в дію з 01.05.2019 р., що в свою чергу, вимагає до переходу на нові договори про надання комунальних послуг, які укладаються за правилами, визначеними Законом, та відповідно до типових договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України окремо для різних моделей організації договірних відносин, продовження дії старих договорів про надання комунальних послуг, що укладені за вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги»  №1875-IV.

В умовах дії договорів про надання комунальних послуг, що укладались до 01.05.2019 р., до споживачів застосовуються тарифи, встановлені відповідними уповноваженими органами до 01.05.2019 р.

Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області за результатами проведених заходів державного нагляду (контролю) надали суб’єктам господарювання 4 приписи, тим самим зобов’язали комунальні підприємства повернути споживачам зайво нараховану плату в сумі  305,4тис.грн. та в подальшому дотримуватись вимог чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін /тарифів.

Також, до перевірених суб’єктів господарювання застосовано адміністративно-господарські санкції на суму 36,9тис.грн., а також застосовано адміністративні санкції  в розмірі 5,1 тис. грн. до посадових осіб.

Спеціалісти ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області на постійній основі здійснюють роботу щодо запобігання порушень у сфері ціноутворення та забезпечення встановлення економічно обґрунтованих тарифів на комунальні послуги зокрема.