Обговорення питань поводження з відходами

Про координацію діяльності з питань дотримання вимог законодавства у сфері поводження з відходами та визначення першочергових заходів щодо інвентаризації місць видалення відходів, недопущення утворення стихійних сміттєзвалищ,зменшення обсягів утворення відходів  йшлося сьогодні у ході наради під керівництвом голови Житомирської облдержадміністрації Віталія Бунечка, до участі у якій долучився керівник Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області Олександр Шпита. На сьогодні на Житомирщині налічується 6 полігонів та 845 місць видалення відходів, які знаходяться під наглядом Держпродспоживслужби.  У ході здійснення державного нагляду спеціалістами Держпродспоживслужби практично на кожному об’єкті виявлялися порушення вимог чинного законодавства. Загальними недоліками при утриманні і експлуатації місць видалення господарсько-побутових відходів є те, що:

  • не проводиться відомчий лабораторний контроль за станом забруднення грунту та грунтових вод, атмосферного повітря;
  •  порушується технологія складування відходів;
  • не проводиться миття та знезараження автотранспорту; не проводиться обвалування території сміттєзвалищ;
  •  прибирання санітарно-захисної зони та прилеглих територій, під’їзних шляхів; відсутні зони зелених насаджень навколо полігонів та сміттєзвалищ.

       Проблемними питаннями на сьогодні є: проведення належного сортування сміття, відсутність спецтехніки в сільській місцевості та недостатня її кількість в містах та селищах для централізованого збору відходів та експлуатації сміттєзвалищ; відсутність належного фінансування  на утримання сміттєзвалищ, не організовано збір та вивезення сміття на полігони та сміттєзвалища від приватного сектору населених пунктів; не по всіх містах і селах області розроблені схеми санітарної очистки населеного пункту.

Не менш важливим у вирішенні питання недопущення забруднення довкілля та завдання шкоди здоров’ю населення є також і питання утилізації небезпечних промислових відходів, в т.ч. відходів, що утворюються в сільському господарстві (непридатних до використання пестицидів і агрохімікатів та відходів тваринного походження), ртутьвмісних і полімерних відходів,  відходів каменеобробної, деревообробної  галузей та інших. У зв’язку з пандемією коронавірусної інфекції на даний час актуальним є утилізація медичних відходів, в т.ч. небезпечних, що утворюються в лікувально-профілактичних закладах, а також засобів індивідуального захисту, які утворюються в громадських будівлях та побуті.

За результатами наради Держпродспоживслужбою надані відповідні доручення територіальним структурним підрозділам щодо посилення контролю за дотриманням санітарного законодавства у сфері поводження з відходами та налагодження належної комунікації та взаємодії з керівниками об’єднаних територіальних громад з метою приведення територій у належний санітарний стан.