Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 15 квітня 2021 року

Фенологія культур

Озимі зернові –  кущіння       

Озимий ріпак –  розетка

Багаторічні трави – відростання

Плодовий сад –  набухання бруньок

Яра пшениця –  посів   

Овес – посів

На початку ІІ декади квітня температура повітря коливалась в межах +6С? – +15С?. мали місце опади у вигляді дощу та мряки.

При обстеженні 250га озимої пшениці виявлені ураження кореневими гнилями яке сягає 3,5% рослин, загальна площа ураження 8%. Борошнистою росою уражено 3-5% рослин, загальна площа ураження 11%. Септоріозом уражено 3-6% рослин, загальна площа ураження 10%.

Наростання позитивних температур сприяє виходу з місць зимівлі смугастих хлібних блішок  та хлібних клопів. Розпочалась міграція  на посіви озимих зернових культур, виявлені в крайових смугах в поодиноких екземплярах.

У теплі та сонячні дні хлібних блішок було виявлено 2-3 екз/м?.

          На посівах озимини спостерігається літ злакових мух зокрема цикадок 1-2 екз. на м?.

Проведено обстеження 300га озимого ріпаку, у звітний період господарства області проводять обробіток площ ріпаку від хвороб та шкідників таких як ріпаковий квіткоїд та стебловий прихованохоботник які розпочали заселення посівів та заселили 3% рослин. В ході обстеження виявлено ураження борошнистою росою 6% рослин, загальна площа ураження 12%. Бактеріозом уражено 2% рослин, загальна площа ураження 5%. Прикореневими гнилями 2,5-3% рослин, загальна площа ураження 13%. Переноспорозом уражено 4% рослин, загальна площа ураження 9%.

          При обстеженні  озимого ячменю 200га. виявлено ураження борошнистою росою 5% рослин, загальна площа ураження 12%, кореневими гнилями 2-3% рослин, загальна площа ураження 7%. Септоріозом уражено 2,5-3% рослин, загальна площа ураження 9%. 

Також на краю поля та під лісосмугами на площах озимих зернових виявлені личинки хлібної жужелиці та озимої совки 0,5-1 екз/м?, якими пошкоджено близько 2% рослин. На сьогодні господарства також проводять захист посівів внесенням інсектицидів та фунгіцидів.

На посівах багаторічних трав спостерігається початок заселення бульбочковим довгоносиком за чисельності 0,1-0,3екз/м?. 

В плодовому саду спостерігається вихід та заселення сірого  брунькового довгоносика за чисельності 1-2 екз/дерево, на плодово-ягідних культурах (смородина) подекуди  спостерігається початок заселення зеленою яблуневою попелицею за чисельності 0,1екз/листок.

При проведенні обстежень багаторічних трав на наявність мишоподібних гризунів виявлено що їх чисельність становить 1-2 жилих колоній на гектар в яких 3-4 жилих нори. Тепла погода та наявність доброї кормової бази можуть створити сприятливі умови для подальшого розвитку гризунів.

В посівах озимих зернових культур заселення мишоподібними гризунами    становить  12% заселених площ,  де обліковувалося  від 1-3 жилих колоній/га,  в яких 2 жилих нори,  на  посівах озимого ріпаку  заселеність  гризунами становить 17% обстежених площ,  де обліковувалося від 1-3 жилих колоній/га,  в яких від 1-3 жилих нори,  на посівах  багаторічних трав заселення  гризунами становить  20% заселеної площі,  де обліковувалося від  2-3 жилих колоній/га,  в яких 2-4жилі нори.