Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 29.04.2021 року

Фенологія культур

Озимі зернові –  кущіння                                         Кукурудза – посів

Озимий ріпак –   стеблування                                 Соняшник – посів

Багаторічні трави – відростання                             Цукровий буряк – посів

Плодовий сад –  початок цвітіння

Яра пшениця –   сходи   

Звітний період відзначився нестійкими метеорологічними умовами та відмічається зниженням температури повітря. Мінімальна температура становила вночі -2,0°С. Максимальна температура повітря сягала +16,0°С. Середньодобова температура звітного періоду становить +5,9°С. Також проходили опади у вигляді дощу зі снігом та з вітром Південно – Західного напрямку 9,3-10,0 м/с.

Обстеження посівів озимих колосових культур та ріпаку показують, що різкі коливання температури (похолодання, заморозки, дощі) негативно впливають на розвиток шкідливих організмів.

В крайових смугах озимих культур виявлені хлібні блішки, п’явиці, рідше зустрічаються клопи. Середня чисельність на 100 помахів сачком складає : блішок – 4 екз; п’явиць – 2 екз та 1 екз клопів. Ними пошкоджено 2-3% рослин у слабкому ступені.

Обстеженнями озимих зернових встановлено наявність минулорічної інфекції кореневих гнилей в понижених місцях уражено від 11% до 17% обстежених площ та уражено – 2,4-4% рослин. Септоріозом уражено 5- 13% обстежених площ за середнього ураження 2,5-9% рослин. Ураження борошнистою росою 4-7% рослин, загальна площа ураження становить 13%.

При обстеженні сходів ярих зернових на  краю поля та під лісосмугами поодиноко зустрічаються хлібні блішки 1-2 екз/м?.

 Обстеження 150га озимого ячменю показало продовження розвитку септоріозоу розповсюдження становить на 4-5% рослин, загальна площа ураження 13%. Кореневими гнилями 3-6% рослин, загальна площа ураження 10%. Борошнистою росою 8% рослин, загальна площа ураження 15%. Із шкідників відмічено виявлено хлібних блішок в кількості 2-3 екз/м?, які заселяють близько 7% площ та пошкоджено 4% рослин в слабкому ступені.

На посівах озимого ріпаку на 100 помахів сачка викошувалось 2 – 3 екз. хрестоцвітих блішок. Прихованохоботник зустрічається в поодиноких екземплярах та подекуди 1-2 екз/м? і пошкоджено 3% рослин.  Фітофагами заселено 5-7% обстежених площ.  Ураження бактеріозом 5% рослин, загальна площа ураження 9%.Прикореневими гнилями 7% рослин, загальна площа ураження 16%. Борошнистою росою уражено 13% рослин, загальна площа ураження 18%. Переноспорозом  уражено 5% рослин, загальна площа ураження 10%.  На рослинах озимого ріпаку спостерігається поступове відмирання ураженого нижнього листя з осені.

На площах багаторічних трав виявлено ураження борошнистою росою 12% рослин, загальна площа ураження 17%. Іржею  4-5% рослин, загальна площа ураження 10%. Із шкідників бульбочковий довгоносик 2-3 екз/м?.

В зв’язку з несприятливими погодними умовами пере зараження збудниками хвороб не відбувається. Але підвищення вологості повітря та оптимальних температур сприятиме інтенсивному поширенню хвороб.

Часті дощі обмежили поширення та розвиток мишоподібних гризунів на посівах сільськогосподарських культур. На посівах озимого ріпаку та  озимих зернових в крайових смугах виявлено 1-2 колонії по 2-3 нори в кожній. На багаторічних травах чисельність мишоподібних гризунів складає 3-4 колоній на 1 га, з чисельністю 4-5 нір в кожній.

В плодовому саду спостерігається вихід та заселення сірого  брунькового довгоносика за чисельності 1-2 екз/дерево, на плодово-ягідних культурах продовжується заселення зеленою яблуневою попелицею за чисельності 0,1-0,5екз/листок. Несприятливі погодні умови пригальмували вихід та шкодочиннісь плодових шкідників.