Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 20 травня 2021 року.

Фенологія культур

Озимі зернові – виходу в трубку – прапорцевий лист 

Озимий ріпак –  цвітіння                                                   Соя – сходи

Яра пшениця –   3-4 листки                                               Цукровий буряк – сходи

Кукурудза – сходи                                                               Картопля – проростання

Соняшник – сходи                                                             

Багаторічні трави – стеблування                            Плодовий сад –  цвітіння – опадання  зайвої зав’язі   

 

            Метеорологічні умови другої декади травня характеризувалася переважно хмарною з проясненням погодою, високою вологістю повітря, рясними опадами у вигляді дощу, які супроводжувалися грозами та подекуди градом. Показники температури повітря фіксувалась на позначці термометра вдень від +13+22°С, вночі до +8+14°С. 

Ґрунтовий покрив добре зволожений.  Середня температура ґрунту на глибині 10см. складала +13+17°С.

            Посіви озимої пшениці  уражені  сетпоріозом, борошнистою росою, гельмінтоспоріозом, кореневими гнилями. Ураження посівів озимої пшениці септоріозом становить 3-8%уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-1%, ураження  борошнистою росою  становить 2,2-7% уражених рослин за розвитку хвороби 1-3%, розвиток кореневих гнилей  становить 2-5%уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-1%.

Ураження посівів озимого ячменю гельмінтоспоріозом становить 9% уражених рослин за розвитку хвороби 0,4-1%, ураження  борошнистою росою  становить 8% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2%,  розвиток кореневих гнилей  становить 3%уражених рослин за розвитку хвороби 0,4%.

Також на посівах озимих зернових  культур  продовжується незначне пошкодження  рослин цикадками за чисельності 2-3 екз/м?, де пошкоджено 6% рослин в слабкому ступені,  злаковою попелицею за чисельності 1 –4екз/росл. Пошкоджено близько 4% рослин в слабкому ступені. Виявлено пошкодження хлібною п’явицею 3% рослин за чисельністю 2екз/м?.

Середня чисельність фітофагів у посівах озимої пшениці на 100 помахів сачком становить: 10екз шведських мух, 11екз попелиць, 6екз п’явиць та 10екз хлібних блішок. Поширення та чисельність шкідників знаходяться в допороговій чисельності та господарського значення не мають.

На сходах ярого ячменю та ярої пшениці в крайових смугах полів продовжують живитися хлібні блішки в кількості 2 – 5екз/м2. Ними пошкоджено 3% рослин в слабкому ступені, спостерігається літ шведської мухи 2екз/ 100п.с.

Ураження альтернаріозом  посівів озимого ріпаку становить 2-7%уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-1%, подекуди відмічено ураження кореневої системи бактеріозом відмічено1-3% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2%.  Продовжується шкодо чинність  стебловим прихованохоботником на посівах озимого ріпаку  за чисельності 1-2 екз/рослину, пошкоджено 2-6% рослин в слабкому ступені, ріпаковим квіткоїдом  за чисельності 2-4 екз/рослину, пошкоджено 7% рослин в слабкому ступені, крім того, в погожі сонячні дні спостерігається літ біланів 1-2екз/10хв. в полі зору.

Посівам багаторічних бобових трав  завдає шкоди бульбочковий довгоносик за чисельності 4-5екз/100п.с., пошкоджено 10%рослин в слабкому ступені, конюшиновий стебловий довгоносик за чисельності 3-5екз/100п.с., пошкоджено 9% рослин в слабкому ступені, личинкою горохової попелиці за чисельності 7-9екз/рослину пошкоджено 4% рослин в слабкому ступені, личинкою травневого хруща за чисельності 1-2екз/м?,пошкоджено 2% рослин в слабкому ступені, личинкою дротяників за чисельності  2екз/м?, пошкоджено 2% рослин в слабкому ступені.

          Плодовим садам завдає шкоди  сірий бруньковий довгоносик за чисельності 5-6екз/дерево, пошкоджено 2% листків в слабкому ступені, яблуневий квіткоїд за чисельності 5-7екз/дерево, пошкодивши 12% бутонів і квіток, листків в слабкому і середньому ступені, букарка, казарка за чисельності 5-6екз/дерево, пошкоджено 4% листків,  личинкою яблуневої зеленої попелиці за чисельності 12-14екз/листок, пошкодивши  5% листків в слабкому ступені, крім того, продовжується розвиток борошнистої роси, уражено 4% листових розеток на 5% дерев за розвитку хвороби 0,6%, паршою уражено 5% дерев, 4% листя за розвитку хвороби 0,4%.

Повсюди продовжується  літ травневого хруща, в полі зору в вечірні години спостерігається  5-14екз/імаго за 1хвилину, найбільш висока їх чисельність спостерігається  в лісосмугах (лісових насадженнях), садах приватного сектору(розпайовані сади колишніх с/г підприємств). Боротьба з шкідниками в лісосмугах, розпайованих садах(занедбані, недоглянуті сади )  не  проводиться, де відповідно середня чисельність личинок хрущів в ґрунті коливається в межах від 0,9-4 подекуди осередково до 7екз/м?. Проте, личинки хрущів також спостерігаються на інших сільськогосподарських культурах, де їх чисельність становить від 0,4-2екз/м?. Спостерігається заселення посадок картоплі колорадським жуком 4%рослин за чисельності 1-2екз/рослину, при цьому, яйцекладки на сходах картоплі не виявлено.