Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 3 червня 2021 року.

Фенологія культур

Озимі зернові – колосіння-цвітіння                                  Горох – трійчастий листок

Озимий ріпак –  кінець цвітіння                                       Соя – трійчастий листок

Яра пшениця –   кущіння-вихід в трубку                         Ц/Буряк – 4-6 листки

Кукурудза – 2-3 листки                                                      Картопля – ріст стебла

Соняшник – 1-2 пари листків                                                             

Багаторічні трави – стеблування-бутонізація        

Плодовий сад –  ріст зав’язі    

Протягом звітного періоду спостерігалася  переважно прохолодна волога погода, з  опадами різної інтенсивності у вигляді мряки, рясного дощу та зливи. Погодні умови декади із утриманням  низького температурного режиму вдень +12+16°С, вночі +7+12°С та нестачею ефективного тепла, уповільнювали ріст та розвиток сільськогосподарських рослин,  особливо теплолюбних культур, уповільнювалось достигання ягідних культур.

Ґрунтовий покрив  добре зволожений, на понижених ділянках рельєфу перезволожений, подекуди спостерігається застоювання води.  Середня температура  ґрунту на глибині 10см. складала +10 +15°С. Агровиробники не в повній мірі можуть провести догляд за посівами, в т.ч. захист посівів від шкідливих організмів. Складні погодні умови звітного періоду сприяють  розповсюдженню хвороб, шкідників, бур’янів.

Продовжується  шкодо чинність  на посівах озимих зернових  культур  злаковою попелицею 3-4% рослин  за чисельності 4-6екз/рослину,  злаковою п’явицею заселено 3%рослин  за чисельності 0,4 -1екз/м? імаго,  личинками за чисельності 0,2-0,6екз/стебло, різних стадій, пошкоджено 1-1,5% рослин в слабкому ступені. Також при обстеженні виявлено клопа черепашку на  1% рослин за чисельності 0,1екз/м? імаго. Подекуди спостерігається розвиток та шкідливість пшеничним трипсом 1% рослин за чисельності 1-2 екз/м?,  в крайових смугах посіву спостерігається шкодочинність  хлібним жуком 2% рослин за чисельності 0,2-0,4 екз/м?. Також зустрічається на посівах клоп гостроголовий 0,5-1 екз/м?.

Посіви озимої пшениці  уражені  сетпоріозом, борошнистою росою, гельмінтоспоріозом, кореневими гнилями. Ураження посівів озимої пшениці септоріозом становить 4-7%уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-1%, ураження  борошнистою росою  становить 5% уражених рослин за розвитку хвороби 1-3%, розвиток кореневих гнилей  становить 2-5%уражених рослин за розвитку хвороби 0,3-1%.

Ураження посівів озимого ячменю гельмінтоспоріозом становить 6% уражених рослин за розвитку хвороби 0,6-1%, ураження  борошнистою росою  становить 4-9% уражених рослин за розвитку хвороби 0,6%,  розвиток кореневих гнилей  становить 2-3%уражених рослин за розвитку хвороби 0,3%.%.

Із шкідників на озимому ячмені виявлено злакову попелицю 4-5 екз/росл, заселено 8% площ, пошкоджено 3% рослин у слабкому ступені. Цикадками заселено 2,5% площ, пошкоджено 1-1,5% рослин у слабкому ступені за чисельності 1-2 екз/м?. Пшеничним трипсом заселено 4% площ, пошкоджено 1,5% рослин за чисельності 1-2 екз/м?.

Посіви  ярої пшениці, ячменю, вівса  заселяє та шкодить хлібна смугаста блішка 7% рослин за чисельності  0,6-2екз/м?, злакова попелиця пошкодила 3%рослин  за чисельності 2,0-4,0екз/рослину, подекуди має місце пошкодження личинкою шведської мухи 0,1%рослин за чисельності 0,1екз/колос. Хлібною жужелицею заселено 4% площ, пошкоджено 1-1,5% рослин, за чисельності 0,5-1 екз/м?.  Спостерігаються прояви ураження посівів вівса   червоно-бурою плямистістю  2% уражених рослин за розвитку хвороби 0,1-0,2%. Ураження  посівів ярої пшениці  септоріозом становить близько 2% уражених рослин за розвитку хвороби 0,1-0,2%,.

            Продовжується ураження посівів озимого ріпаку альтернаріозом 5-8% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,6%,  фомозом 35% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,4%.

Ураження кореневої системи бактеріозом 3-7% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,4% крім того,  посівам озимого ріпаку продовжує шкодити комплекс шкідників, зокрема личинка стеблового прихованохоботника  на 8% стеблах рослин за  чисельності 0,8-2екз/рослину, личинка насіннєвого прихованохоботника 1% стручків за чисельності 0,2-0,6екз.рослину, личинка капустяної стручкової галиці (комарика) на 1% стручків за чисельності 0,2-0,6 екз/рослину, личинка капустяної попелиці на 3% рослин за чисельності 5-9екз/рослину. Також при обстеженні місцями виявлено сильне пошкодження рослин градом.

На площах соняшнику, загальна площа обстеження 200га, виявлено незначні ураження пероноспорозом 2,5-3% рослин, загальна площа ураження 8%. Із шкідників виявлено сірий буряковий довгоносик 0,1 екз/м?, яким заселено 3% рослин, пошкоджено 1,5-2 % рослин у слабкому ступені. На краю поля у геліхризовою  попелицю пошкоджено 0,5-1% рослин, на рослину чисельність становить 3-7 екз, заселено 9% площ. Відмічено личинки дротяників чисельністю 0,2 екз/м?.

На посівах гороху, загальна площа обстеження 80га, за надмірного перезволоження ґрунту проявляються ураження фузаріозною кореневою гниллю 0,5-1% рослин, загальна площа ураження 8%. Із шкідників виявлено бульбочковий довгоносик 0,2 екз/м?. Попелицею заселено 4,5% площ, пошкоджено 2% рослин у слабкому ступені за чисельності 4-5 екз/м?.

          Посіви сої заселені бульбочковим довгоносиком заселено 1-3% обстеженої площі за чисельності  0,1екз/м?, пошкоджено 0,2-1% рослин в слабкому ступені, крім того, спостерігається ураження  кореневими гнилями (фузаріозна) 0,5%уражених рослин за розвитку хвороби 0,1%. 

          В посівах кукурудзи хлібними блішками заселено 2% обстеженої площі за чисельності 0,1 екз/м?,   попелицею 0,5-1% рослин за чисельності 1-3екз/рослину, личинками дротяників  2% за чисельності 2екз/м?.

Посівам багаторічних бобових трав   шкодить конюшиновий насіннєїдапіон, яким заселено 3%рослин, за чисельності 3-4екз/100п.с.,.  бульбочковий довгоносик,  яким заселено 70%, за чисельності 4екз/100п.с., конюшиновим стебловим довгоносиком заселено 50%, за чисельності 4екз/100п.с., личинкою совки-гамми заселено 1%, за чисельності 0,1-0,2екз/м?, личинкою горохової попелиці заселено 14%, за чисельності 6екз/рослину, личинкою травневого хруща заселено 7% площ, за чисельності 2екз/м?, личинками дротяників заселено 22% площ, за чисельності  3екз/м?, продовжується ураження посівів багаторічних трав бурою плямистістю  3% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,4%. 

В критих тепличних приміщеннях занятих під вирощуванням овочевих культур спостерігається заселення та шкодочинність павутинним кліщем 2%рослин за чисельності 0,4екз/рослину.

Плодовому саду спостерігається літ метеликів яблуневої плодожерки, продовжується шкідочинність личинкою яблуневої зеленої попелиці,  заселено 100%, за чисельності 8екз/листок, пошкодивши  22% листків в слабкому ступені,  букарка, казарка, якою заселено 65%, за чисельності 4-6екз/дерево,пошкоджено 5% листків,  борошнистою росою в плодовому саду  уражено 6% листових розеток на 5% дерев за розвитку хвороби  0,2%, паршою уражено 7% дерев, 5% листя за розвитку хвороби 0,3%. 

          На присадибних ділянках громадян, в садах та паркових зонах,  в денні години доби спостерігається літ біланів 1-2 екз/10хв. в полі зору, в нічні години доби активний літ метеликів п’ядуна 4-7екз/10хв.в полі зору.  

Крім того,  при обстеженні лісосмуг  Баранівського району в заростях квітучих чагарників було виявлено поодинокі мігруючі особини метелика Подалірій  (Iphiclides podalirius) з рідкісного виду, з числа занесених до Червоної Книги України.