Сигналізаційне повідомлення від 13.05.2021 р. щодо шкодочинності ріпакового квіткоїда

В посівах озимого ріпаку, які знаходяться у фазі початку цвітіння, спостерігається збільшення чисельності ріпакового квіткоїда.

Шкідник живиться спочатку ранньоквітучих представниках весняної флори, згодом переходить на капустяні рослини. На озимому ріпаку це відбувається з початком формування бутонів. Жуки ріпакового квіткоїда притаманний прихований спосіб життя – в середині бутона. Оскільки жуки квіткоїда живляться пилком рослин, то вигризають отвори в бутонах, щоб дістатися до нього. В цьому й полягає основна шкода від жука, оскільки, крім пилку, жуки пошкоджують  маточки, квітконіжки, зав’язь квітів, а також  чашолистки. Об’їдені бутони жовтіють, всихають і опадають.
???       Навесні, в період бутонізації, економічний поріг шкодочинності (ЕПШ) для ріпакового квіткоїда становить 3-5 жуків/рослину для озимого ріпаку, і 2 жуки/рослину – для ярого, під час фази цвітіння – 10 жуків/100 квіток.

На озимому ріпаку відкладання яєць розпочинається в квітні. Самиці відкладають яйця у вигризені отвори бутонів. Личинки великої шкоди квітам не завдають, бо живляться пилком. Проте коли їхня кількість становитиме понад 5 екземплярів в одній квітці, вони починають живитися внутрішньою частиною бутона і, що особливо важливо, – пошкоджують зав’язь. Якщо такі стручки розвиваються, вони деформовані, всередині – вироджене насіння. Живлячись, личинки мігрують з квітки на квітку. Коли цвітіння закінчується раніше, личинки, що вийшли з яєць залишилися без живлення, вони починають об’їдати пагони і молоді стручки. Розвиток личинок можливий тільки на капустяних рослинах – ріпаку, капусті, гірчиці, а з бур’янів – на свиріпі, дикій редьці.За перевищення порогу шкідливості 5-6 жуків/рослину слід терміново провести крайові або суцільні заходи захисту інсектицидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Не менше, як за дві доби, а при застосуванні засобів захисту рослин на медоносних рослинах – за три доби, про час та місце проведення обприскувань попереджають органи місцевого самоврядування, населення та пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. Заходи захисту слід проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години, суворо дотримуючись вимог санітарної безпеки, охорони праці та навколишнього середовища.