Інформація для аграріїв щодо шкодочинності горохового зерноїда.

Спеціалісти відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків Головного управління Держпродспоживслужби інформують аграріїв про шкодочинність горохового зерноїда

Шкода від горохового зерноїда полягає у псуванні зерна, оскільки личинка під час свого розвитку виїдає в ньому великі порожнини, знищуючи близько половини ендосперму, а інколи й більше. Зниження схожості пошко­дженого насіння в крупнонасінних сор­тів гороху досягає 55%, у дрібнонасін­них — 85%. У роки масового розмно­ження шкідника недобори врожаю зерна від нього нерідко сягають 3–4%, вміст у ньому незамінних амінокислот знижується на 26–27%. В екскрементах личинок міститься шкідливий для здоров’я людей та тварин алкалоїд кан­таридин, тому пошкоджене зерно не можна використовувати в їжу та на корм худобі.

Жук розміром 4-5 мм, чорний, зверху вкритий рудувато-сірими волосками; надкрила вкорочені, не прикривають двох останніх сегментів черевця; на кінці черевця хрестоподібний малюнок білого кольору; передні три членики вусиків, гомілки та лапки середніх ніг червонуваті. Яйце – 0,6-1 мм, еліптичної форми, бурштиново-жовте. Личинка завдовжки 5-6 мм, маленька голова глибоко втягнута в грудний відділ тіла; лялечка – 4-5 мм, світло-жовта.

Досить активні жуки в спекотну погоду (за температури не менш як +21°С), у похмурі дні, а також уранці та ввечері ховаються в квітках гороху або поміж стуленими молодими листками. Поля починають заселяти з країв, поступово охоплюючи всю площу. Відкладання яєць спостерігається з першої декади червні у степовій, з середини червня – у лісостеповій зонах.

Самиці відкладають яйця переважно на стулки молодих бобів. Личинки, які відроджуються через 6-10 днів, вгризаються в середину бобів тa проникають в горошину, де живляться її вмістом і згодом розвиваються до жуків. Личинка завдовжки 5-6 мм, біла.

В разі перевищення економічного порогу шкодочинності (ЕПШ) в період бутонізації – початку цвітіння: горохового зерноїда – 2-3 жука/10 помахів сачком, попелиць – 250-300 екз./10 помахів сачком, слід провести заходи захисту дозволеними до використання інсектицидами, віддаючи перевагу препаратам системної дії.
Заходи захисту слід проводити в тиху безвітряну погоду в ранішні та вечірні години, суворо дотримуючись вимог санітарної безпеки, охорони праці та навколишнього середовища.