Інформація споживачу щодо вмісту нітратів у ранній овочевій продукції

Щороку, у весняний період на ринки області починає надходити в реалізацію значна кількість ранніх овочів. Не виключено, що перша овочева продукція може мати перевищені норми вмісту нітратів. Кожен підприємець поспішає вийти на ринок першим, застосовуючи інтенсивні технології вирощування овочевих культур. Частина виробників намагаючись не втратити «першість» нехтують правилами вирощування і не дочекавшись періоду виведення нітратів з продукції розпочинають постачання її на споживчий ринок. Таким чином, з року в рік спостерігаємо перевищення нітратів в продукції, що надходить на ринки області.

Державний контроль щодо недопущення небезпечної овочевої продукції на агропродовольчі ринки  області здійснюють  лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи (ВСЕ). На продукцію, що була досліджена,   видаються  експертні висновки, де конкретно зазначаються   фактичні рівні нітратів  та їх норми. Кожен продавець на ринку  зобов’язаний мати експертний висновок державної лабораторії ВСЕ, в якому можна знайти всю необхідну інформацію: прізвище, ім’я, по батькові продавця, місце проживання, назву продуктів рослинного походження, результати досліджень на вміст нітратів. Покупець  з метою ознайомлення має повне право  затребувати у продавця  зазначений експертний висновок.

Упродовж квітня за результатами досліджень  фахівцями лабораторій ВСЕ на ринках  області недопущено до обігу 3164,6 кг ранньої овочевої продукції, де було виявлено перевищення вмісту нітратів.   Так, у зв’язку з перевищенням вмісту нітратів недопущено до реалізації:   1743 кг огірків,  1291кг  редьки, 80 кг буряка столового, 30 кг капусти ранньої та 20 кг кабачків. Рослинницька продукція надійшла на агропродовольчі ринки Житомирщини з південних регіонів України.

       Цікаво, що нітрати є постійно присутніми в організмі людини  і в цьому немає нічого страшного, адже  згодом частина їх легко виводиться.  Небезпека виникає  тоді, коли спостерігається надлишок   цих речовин. Потрапивши до шлунково-кишкового тракту  нітрати в процесі хімічних реакцій   частково відновлюються до  нітритів. Останні при надходженні в кров  можуть викликати метгемоглобінемію, а також  пригнічення  активності ферментних систем, що беруть участь в процесі тканинного дихання, тобто інакше кажучи відбувається «кисневе голодування» клітин і тканин. При вживанні високих доз нітратів можуть проявлятись симптоми нітратного отруєння: нудота, задуха, посиніння шкірних покривів та слизових оболонок,  діарея.

     Особливо шкідливим перевищення нітратів  в овочевій продукції є для дітей, вагітних жінок, осіб похилого віку, хворих  на анемію, серцево-судинну та дихальну системи.

     Позбутися нітратів  в овочах повністю неможливо, а от зменшити їхню кількість  цілком  можна, зробити це допоможе :

  • первинна обробка  овочів, тобто видалення качана з капусти, товстих стебел зелені, обрізання огірків з обох кінців, тощо.
  • промивання вродою та механічна очистка.
  • вимочування у воді впродовж не менше, як 15-20 хвилин.
  • варіння або бланшування. При варінні також втрачається велика кількість нітратів. Однак нітрати залишаються у відварі. Тому для варіння весняного овочевого бульйону треба покласти овочі в холодну воду, закип’ятити, злити перший бульйон, залити новим окропом, і далі вже варити за смаком. Варити овочі варто без кришки (це найбільше стосується кабачків, буряка і капусти), тому що нітрозаміни – леткі сполуки і випаровуються, а при варінні під кришкою вони знову повертаються у страву.
  • Тушкування, на відміну від варіння – не найкращий спосіб зменшити кількість нітратів у продуктах, оскільки нітрати мандрують з овочів в соус і назад. Однак якщо ви вкрай хочете тушкованих страв, то проваріть попередньо овочі, вийміть їх з відвару, і далі тушкуйте, не накриваючи. Якщо відварювати овочі для споживання як салат чи гарнір – одразу після приготування їх треба вийняти, не залишаючи у воді, в якій варилися, тому що при охолодженні всі нітрати повернуться назад в овочі.
  • створення кислого середовища шляхом додавання лимонної кислоти до овочів в процесі приготування. В кислому середовищі нітратні сполуки руйнуються.
  •  вживання аскорбінової кислоти перед вживанням ранніх овочів, теж зменшує їх можливу шкоду, оскільки вітамін С гальмує утворення в організмі нітрозамінів.
  • правильне зберігання (не тримайте овочі й фрукти нарізаними) Салати слід з’їдати одразу, тому що при зберіганні їх, особливо в теплі, також активно відбувається перетворення нітратів в нітрити. При зберіганні  їх в цілому вигляді, кількість нітратів навпаки, поступово зменшується.

     Враховуючи  вищезгадане, спеціалісти  Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області вкотре закликають не купувати  овочеву  продукцію  в несанкціонованих місцях  торгівлі та  на стихійних ринках, де відсутній  державний контроль безпечності харчових продуктів.