Поради щодо придбання ягід та грибів

Житомирщина завжди  славилась багатством своїх лісів  на  ягоди та гриби.    На даний час сезон у розпалі і напевно, більшість громадян бажає скуштувати  «дари лісів».  Однак, варто пам’ятати, що значна частина Житомирської області після аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, стала зоною екологічного лиха. Наслідки цієї страшної катастрофи відчуваються і в наш час. Адже в навколишнє середовище потрапила значна кількість  Цезію-137 та Стронцію-90, як відомо, ці радіонукліди  активно включаються  в харчові ланцюжки  і можуть створювати  дозові навантаження  на населення  через багато років після аварії. Тому, не слід втрачати пильності  та настороженості  щодо можливого  забруднення  грибів та ягід радіоактивними речовинами.

     Постає   запитання, як правильно обрати  ці продукти, щоб  вони були безпечними для  здоров’я.   Враховуючи даний аспект, рекомендуємо:

      –   купувати ягоди та гриби лише у встановлених для того місцях, де  здійснюється державний ветеринарно-санітарний контроль лабораторіями Держпродспоживслужби;

  •   вимагати від продавця  експертний висновок, що підтверджує безпечність продукції;
  • на територіях, що зазнали  радіоактивного впливу, необхідно збирати  гриби та ягоди в тих місцях, що визначені  лісовими господарствами,  як  придатні  для збору;
  • досліджувати  ягоди та гриби, зібрані для власного споживання  на вміст радіонуклідів в   лабораторній мережі Держпродспоживслужби.

      Лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках  здійснюється обов’язковий     державний контроль  за  безпечністю   усієї підконтрольної   продукції, не виключенням є  дикорослі ягоди і гриби  За процедурою, кожен продавець надає для дослідження зразок свого товару. Якщо показники безпеки в межах норми, то він отримує експертний висновок і може здійснювати торгівлю. В даному експертному висновку зазначається:  дата видачі, інформація про продавця (прізвище, ім’я, по-батькові, місце проживання) вид та вага досліджуваної продукції,  інформація про дослідження (радіологічні, органолептичні). Експертний висновок повинен мати порядковий номер, бути завіреним штампом лабораторії та підписом особи, що його видала. Покупець має право  вимагати від продавця ознайомитись з експертним висновком  на  продукцію, що реалізується.

         Головне управління Держпродспоживслужби  в Житомирській області  закликає Вас купувати ягоди та гриби лише у встановлених для того місцях, де продавці мають експертний висновок, яким можуть підтвердити безпечність продукції.