Посівам сільськогосподарських культур загрожують мишоподібні гризуни

Найнебезпечнішими багатоїдними шкідниками в сільськогосподарських та інших угіддях є мишоподібні гризуни, які щороку масово розмножуються і через високу міграційну здатність постійно завдають шкоди всім культурам. Серед полівок за видовим складом в наших умовах переважають полівка сіра або звичайна. З мишей найчастіше зустрічається миша польова, хатня, лісова.

Вони нищать посіви сільськогосподарських культур протягом усього їх розвитку, нищать запаси зерна й зернопродуктів. Гризуни завдають великих збитків сільському господарству.

   Особливо великої шкоди гризуни наносять  посівам зернових, поїдаючи  спочатку зелені частини рослин. Протягом доби одна миша з’їдає в середньому 22 г зелених рослин, біля 5 г зерна. На зиму вони роблять  запаси в спеціальних схованках, ходах, що представляють собою розширення, які заповнюються насінням рослин. В такі  зерносховища гризуни наносять від 300 до 1500 г зерна.

Після збирання врожаю і обробітку ґрунту, гризуни мігрують на площі зайняті під озимими зерновими, багаторічними травами, та озимим ріпаком. Завдяки цьому кількість мишоподібних гризунів на полях в осінній період зростає, активізується процес розмноження, пік якого зазвичай припадає на жовтень – листопад.

          Враховуючи динаміку розвитку гризунів їх шкодочинність та здатність до розмноження, – необхідно забезпечити регулярний моніторинг озимини, багаторічних трав, озимого ріпаку. За наявності 3-5 жилих колоній провести винищувальні заходи боротьби родентицидами, дозволеними до використання в Україні  на основі бродіфакуму, флокумафену та іншими препаратами з дотриманням техніки безпеки та правил особистої гігієни.