28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом

28 вересня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби зі сказом. Метою заходів, присвячених цій події, є привернення уваги людства на проблематику розповсюдження цієї небезпечної хвороби як серед людей, так і тварин.
У Всесвітній день боротьби зі сказом Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області звертає Вашу увагу стосовно небезпеки даного захворювання, епізоотичної ситуації на території області та проведення належних профілактичні заходів.
Сказ – небезпечне вірусне інфекційне захворювання, що передається під час укусу або контакту із слиною хворої тварини.

Понад 55 тисяч людей у світі помирають щороку внаслідок сказу.
Основним джерелом інфекції є червона лисиця. Водночас хворіють і підтримують цей епізоотичний ланцюг тхорі, єнотовидні собаки, вовки, куниці, миші та інші, про те собаки є головним джерелом захворюваності людей на сказ (майже 99 %).
Зростання в населених пунктах кількості безпритульних собак і котів, неповне охоплення профілактичними щепленнями домашніх тварин, порушення правил утримання їх власниками є передумовою формування осередків сказу у населених пунктах і становить велику загрозу виникнення і поширення цієї інфекції серед населення.

На сьогодні в Житомирській області зі сказу тварин спостерігається тенденція щодо покращення епізоотичної ситуації: так, за 2019 рік зареєстровано 43 неблагополучних пункти, що на 18 менше у порівнянні до 2018 року.

За 2020 рік, станом на 28.09.20, зареєстровано 23 пункти, що на 5 менше до відповідного періоду минулого року. В даних пунктах виявлено 24 хворі тварини: 9 собак, 8 котів, 5 лисиць, 1 куниця, 1 телиця.
Найбільшу кількість неблагополучних пунктів зареєстровано в Новоград-Волинському районі – 4, Бердичівському та Ружинському районах – 3.
В 11 районах області випадки сказу тварин взагалі не реєструвалися
Протягом цього року спеціалістами ветеринарної медицини проведено щеплень проти сказу: – собак – 86,9 тис. гол., котів – 44,8 тис. гол, ВРХ – 58,0 тис. гол.
З початку 2020 року фахівцями області стерилізовано 488 гол. собак та котів. Для їх тимчасової перетримки при держветустановах та при приватних клініках обладнано 85 місць.
На території Житомирської області протягом останніх 3-х років проводяться осінні кампанії із розкладання пероральної вакцини за допомогою авіатранспорту. У 2020 році станом на 28.09.2020 оброблено 75,8 % запланованих площ, де розповсюджено 483,3 тис. доз вакцини.
Загалом, із запровадженням імунізації диких тварин показник кількісті захворівших лисиць на сказ зменшився на 40 %, що є свідченням про дієвість пероральної вакцинації.