28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом

vsemirnyj den borby protiv beshenstvaВсесвітній день боротьби зі сказом відзначається щорічно 28 вересня за ініціативою благодійної організації «Альянс по боротьбі зі сказом» (ARC) та «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC) за підтримки Всесвітньої Організації Охорони здоров’я. За даними ВООЗ сказ входить у першу п’ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток,-  на сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу. Ця небезпечна хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю, через це щорічно гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин.

 Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області звертає Вашу увагу стосовно небезпеки даного захворювання, епізоотичної ситуації на території області та проведення належних  профілактичні заходів. 

Сказ – небезпечне вірусне інфекційне захворювання, що передається людині під час укусу або контакту із слиною хворої тварини.

 Однією з основних ознак розвитку захворювання є водобоязнь, утруднення під час ковтання рідини, поява судом при спробі пити воду. У критичній стадії переважають ознаки гіперактивності (буйний сказ) або паралічу (тихий сказ). Як у випадку буйного, так і у випадку тихого сказу параліч розвивається і зрештою приймає форму повного паралічу з подальшою комою і смертю в усіх випадках, що зазвичай наступає унаслідок дихальної недостатності.

Станом на 27.09.2016 року в області лабораторно досліджено 217 матеріалів від тварин на сказ. Всього виявлено хворих на сказ 42 тварини, в тому числі по видах:

  • Лисиць 20 голів;        – єнотовидні собаки  1 гол;
  • Собак 10 голів;            – хомʹяки  1 гол.;
  • Котів 9 голів;               –  куниці – 1 гол.

Захворюваність тварин зменшилась  на 6 голів до відповідного періоду минулого року.

Найбільшу кількість хворих тварин зареєстровано в Баранівському (7), Новоград-Волинському  (7), Ємільчинському (5) та Любарському (3)  районах.

На території  Житомирської області з початку року оголошено 36 населених пунктів неблагополучними по сказу де вводились карантинні обмеження та проводились оздоровчі заходи.

Спеціалістами ветеринарної медицини на протязі цього року проведено щеплень проти сказу: – собак – 33,3 тис. гол., котів – 12,7 тис. гол, ВРХ – 43,3 тис. гол., ДРХ – 0,221  тис. гол., коней – 0,396 тис .гол.

Фахівцями області стерилізовано    1208 гол. собак та котів.  Для їх тимчасової перетримки при держветустановах та при приватних клініках обладнано 85 місць.

Причинами  складної  ситуація щодо сказу тварин є:

  • збільшена щільність чисельності червоної лисиці (норма 0,5-1 гол. на 1000 га. угідь, в наявності більше 2-х голів), червона лисиця являється джерелом інфекції  сказу.
  • порушення правил утримання собак і котів та безвідповідальність власників тварин, в результаті чого збільшується кількість безпритульних тварин, особливо на околицях міста, на територіях інших населених пунктів, дачних ділянок, прибудинкових територіях.
  • відсутність достатньої кількості притулків для бездомних тварин та бригад по їх відлову.котопес