АМЕРИКАНСЬКИЙ БІЛИЙ МЕТЕЛИК (АБМ) (Hyphantria cunea Drury.)

11Батьківщина шкідника — Північна Америка, звідки він був завезений у Європу (Угорщина). В Україні вперше виявлено в 1952 році в Закарпатській області. А з 1966 року відбулося поступове розповсюдження його в інші області країни. На території Житомирської області АБМ вперше виявлено в 2011 році. На даний час шкідник широко розповсюджений в Європі, Азії Північній Америці.

Карантинний шкідник, який пошкоджує  за деякими даними понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур. Особливо сильно ушкоджує шовковицю, клен ясенолистий, горіх, яблуню, грушу, сливу, вишню, черешню, тополю та ін.

Висока шкодочинність американського білого метелика (Hyphantia cunea Drury) обумовлюється високою прожерливістю та плодючістю самок.

 А також, збільшенню площ що уражені американським білим метеликом сприяє  глобальне потепління клімату, пом’якшення метеорологічних умов як влітку, так і взимку; поселення шкідника на висотних деревах, що ускладнюює зняття гнізд; відсутність асортименту біологічних препаратів, дозволених для використання у густонаселених пунктах, а також таких що конкретно зареєстровані при боротьбі з американським білим метеликом; недостатня увага з боку землевласників та землекористувачів до цього шкідника.22

 Гусениці шкідника повністю об’їдають листя на деревах, утворюють гнізда, обплітаючи гілки павутиною. Таке пошкодження насаджень призводить до порушення процесів обміну у рослинах та їхнього ослаблення, у підсумку чого знижується врожайність плодових культур, захисна, декоративна, естетична функція зелених насаджень.

Зимують лялечки під відмерлою корою дерев, під рослинними рештками, в тріщинах і щілинах парканів, під навісами та в інших захищених місцях. Виліт метеликів навесні відбувається недружно, розтягуючись іноді до місяця. Перші метелики з’являються наприкінці квітня — на початку травня. Тривалість їх життя — 6 – 14 діб. Вони ведуть сутінковий спосіб життя. Самки відкладають яйця на верхній і нижній бік листків та на трав’яну рослинність Зі зниженням температури до 5 – 6 °С живлення припиняється. Без живлення гусениці можуть існувати до 15 діб.

33Тривалість розвитку гусениць — 45 – 54 доби. У липні — серпні відбувається літ метеликів другого покоління. Гусениці, які завершили розвиток, у серпні — вересні заляльковуються і залишаються до весни наступного року. В прохолодну й дощову погоду спостерігається масова загибель гусениць Лялечки гинуть у зимовий період при зниженні температури нижче –30 °С.

З метою встановлення фітосанітарного стану Житомирської області  державними фітосанітарними інспекторами Головного управління  Держпродспоживслужби в Житомирській області проводяться систематичні обстеження території області.  Так, цього року, виявлені нові вогнища Американського білого метелика (Hyphantria cunea Drury) на території с. Юріївка Малинського району, на прощі 0,4 га. На даній території розпорядженням голови Чуднівської районної адміністрації від 03.07.2019 року № 100 було запроваджено карантинний режим та затверджені заходи щодо локалізації та ліквідації. А також в 2019 році цього шкідника було виявлено в Брусилівському районі, с. Водотиї на площі, 0,5 га. Розпорядженням Брусилівської державної адміністрації від 05.07.2019 року № 112 запроваджено карантинний режим та затверджений план заходів по локалізації та ліквідації.

На території Житомирської Американський білий метелик області зареєстрований у 9 районах, на загальній площі 41,67 га, а саме:

№ п/п Назва району Кількість, га
1 Ружинський  район 1,72 га
2 Попільнянський район 5,6 га
3 Чуднівський  район 1,4 га
4 Бердичівський район 10,0 га
5 Житомирський район 20,0 га
6 Андрушівський район 0,25 га
7 Любарський район 0,8 га
8 Малинський район 1,4 га
9 Брусилівський район 0,5 га
  Всього: 41,67 га

 

Згідно ст. 33 Закону України «Про карантин рослин» на цих територіях, розпорядженнями відповідних районних державних адміністрації запроваджено карантинний режим, та здійснюються заходи по локалізації та ліквідації.

Заходи боротьби.

Вкрай важливим для боротьби з шкідником є його виявлення і знищення ще при першому поколінні. Вже друге покоління куди більш численне і приносить значно більше шкоди.

Однак для вдалого знищення цього небезпечного шкідника громадянам необхідно не бути байдужими до стану навколишній насаджень і самостійно намагатись боротись з його розповсюдженням. Так необхідно регулярно обстежувати дерева у присадибному саду, ретельно оглядаючи крону дерева, особливо в 1-й декаді червня та у 2-й декаді серпня, коли з’являються перші павутинні гнізда гусениць I і II поколінь. Особливо ретельно оглядають шовковицю і клен ясенелистий, що ростуть на території або по межах саду, де зазвичай оселяється цей шкідник.    

Необхідно виявляти метелика на ранніх стадіях розвитку. Так як,  гусениці третього-четвертого поколінь ведуть стадний спосіб життя і зосереджуються в кублах. Виявлені гнізда (кубла), а іноді і яйцекладки необхідно зрізувати і спалювати разом з гусеницями, а ушкоджені й прилеглі здорові дерева та чагарники в радіусі до 50 м обприскувати пестицидами згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Окрім того, восени згрібають і знищують рослинні рештки під деревами, очищають кору дерев, пристовбурні кола відповідно до проекцій крон дерев перекопують.

На сьогодні єдиним інсектицидом, який прямо вказує на використання в боротьбі з американським білим метеликом є Карате 050 ЕС, к.е. (лямбда-цигалотрин, 50 г/л). Препарат застосовують для обробок неплодоносних садів, декоративних насаджень і лісосмуг в розрахунку 0,2-0,4 л/га. Обприскування проводять в період вегетації двічі.

 Препарати проти американського білого метелика слід використовувати з обережністю, тому що вони токсичні. Дуже важливо дотримуватись заходів безпеки та використовувати особисті засоби захисту.

 Відповідальність за дотриманням вимог законодавства у сфері карантину рослин щодо знищення американського білого метелика покладатися на землевласників та землекористувачів на території яких виявлено карантинного шкідника. Згідно ст. 12, ст. 47 Закону  України «Про карантин рослин», правила фітосанітарного контролю є обов’язковими для виконання органами державної  влади  та  особами.

Сподіваємося на розуміння, бо тільки спільними зусиллями можна отримати позитивний результат і зупинити поширення цього шкідника. Лише співпраця на усіх рівнях дасть можливість не допустити розповсюдження шкідника та вчасно провести заходи для його знищення.