Боротьба з весняними заморозками.

Як правило, овочеві культури, які ми вирощуємо, досить теплолюбні. Багато з них: перець, баклажан, огірок, кабачок, томати – мають тропічні та субтропічні походження, тому не переносять зниження температури нижче 0 ° С. Як правило, це поєднується з довгим періодом вегетації. І, щоб отримати урожай в наших умовах, такі культури доводиться вирощувати через рассаду. Вирощування огірків, кабачків і гарбузів через розсаду, хоча вони цілком вдаються і при прямому посіві в грунт, дозволяє отримати урожай на 3-4 тижні раніше.

Висаджувати у відкритий грунт розсаду цих культур можна тільки з настанням стійкого потепління, коли загроза заморозків повністю мине.

Тому, розсаду хочеться висадити в грунт раніше, як тільки його температура досягне прийнятних значень. Зазвичай цей момент настає в другій декаді квітня – першій декаді травня.

Рання висадка несе в собі певні ризики, так як можливі заморозки можуть повністю знищити юні рослини. З іншого боку, переживши нічні похолодання, наші рослини стануть більш загартованими і стійкими.

Що ж зробити, якщо слідом за потеплінням настає похолодання, і загрожує заморозками?

                                                   Укриття розсади

Як правило, заморозок настає при ясному небі вночі, коли температура повітря різко знижується. Менш помітний заморозок біля стін, у парканів, на південних схилах і біля великих водойм. Щоб зменшити вплив похолодання, потрібно уповільнити рух повітря навколо рослин, повітря в приземному шарі нагрівається від грунту, захищаючи висаджену розсаду, і не змішуючись із зовнішнім, холодним повітрям. Дуже хороший варіант – тимчасові плівкові укриття. Вони цілком можуть захистити рослини від заморозків в -1 – (- 3) ° С. Добре захищає від заморозків укриття рослин агроволокном . Чим вище його щільність, тим краще воно працює. Так, агроволокно захищає від заморозків в -5 – (- 6) ° С. Вкриваючи рослини плівкою , потрібно подбати, щоб листя рослини не торкалися укриття.

Непоганий варіант, який дозволяє прикрити рослини від невеликих заморозків – використання ґратчастих пластикових ящиків з-під овочів. Крім того, що вони захищають розсаду самі по собі, вони можуть служити каркасом для більш серйозного укривного матеріалу, наприклад плівки.

 
Укриття грядок агроволокном

Традиційним методом утеплення рослин служить організація навколо них тимчасових укриттів з декількох шарів газети, або сторінок журналу, скручених кульком. Такі укриття одягають на невеликі рослини ввечері перед похолоданням, знімаючи при потеплінні днем. При денних температурах в +2 – + 5 ° С укриття можна не знімати.

Непоганий і більш сучасний варіант – використання прозорих пластикових пляшок з обрізаним дном. Їх використовують як міні-парник для укриття дрібних рослин. У холодну погоду такі укриття можна не знімати, або піднімати для провітрювання, що значно прискорює ріст теплолюбних рослин.

Значно пом’якшує дію морозу вечірній полив рослин теплою водою. Просочена водою грунт остигає значно повільніше, створюючи навколо рослини «острівець тепла». Доповнює цей спосіб розкладання навколо дрібних рослин пластикових пляшок з водою. Нагріваючись за день, вони повільно остигають вночі, оберігаючи рослини від похолодання. Такі пляшки можна помістити і під укриття.

   
                         Утеплення грядок теплими пляшками і обрізання бутлів

Задимлення і створення водяного туману над рослинами може бути застосовано, на жаль тільки у великих садах, або дуже локально, ці способи важко використовувати на невеликих приватних ділянках.Іншою складовою боротьби із заморозками є підготовка самих рослин – підвищення їх стійкості до морозу.

                    Реанімація та відновлення

Під дією похолодання відбувається порушення обміну речовин рослини, регуляторним механізмам, заснованим на гормонах, потрібно своєрідна «перезавантаження». Таким чином, ми можемо пом’якшити дію морозу і прискорити виведення рослин зі стану стресу, обробивши їх препаратами-адаптогенами, що містять брассінолід і інші рослинні гормони, в першу чергу – цитокініни. Препаратами такого роду є, регулятори росту.

Дуже цікавим рішенням по виведенню рослин зі стресу є препарат. Цей препарат містить велику кількість рослинних амінокислот, бетаїн, про гормональний з’єднання. Цей «коктейль» дозволяє швидко і безболісно активізувати обмін речовин у рослини, яке постраждало від дії стресових чинників.

Фактично, застосування гормонів і регуляторів росту рослин – це найбільш прийнятне рішення, якщо заморозок загрожує культурам, які неможливо приховати. Захистити від заморозків сад, зберегти вразливі до морозу квітки і зав’язі ми можемо, тільки підвищуючи стійкість до дії знижених температур у самої рослини.

Крім того, за допомогою застосування регуляторів росту з високим вмістом цитокінінів восени, в момент закладки нових квіткових бруньок і закінчення росту пагонів, ми можемо відтягнути цвітіння дерев на 7-10 днів. Таким чином, цвітіння вразливих до морозу рослин припадає на період, коли загроза заморозків значно знижується.

Як можна бачити, заморозки – серйозна проблема, яка потребує комплексних рішень і підходів. Щоб безболісно пройти цей небезпечний для рослин період треба комбінувати фізичні методи захисту рослин, такі як укриття, полив, задимлення, обприскування і хіміко-біологічні, засновані на підвищенні стійкості рослин до дії низьких температур.

І тоді наші улюблені рослини будуть радувати нас могутнім здоров’ям і рясним врожаєм до самих осінніх холодів!