Державна підтримка розвитку ягідництва

Ягідний сегмент виробництва в Україні розвивається найбільш динамічно. Цьому в певній мірі сприяє програми підтримки аграрного сектору за ключовими напрямами у рамках Державного бюджету на 2018 рік. Як відомо, 7 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України схвалив бюджетну програму 2801350 “Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними”, на яку  загалом виділено 300 млн гривень. Урядом спрощено Порядок отримання бюджетних коштів за умови закладення насаджень у поточному році.

Станом на 01.07.2018 р.  в комісії з розподілу коштів за бюджетною програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників» для компенсації витрат сільськогосподарських підприємств на закуплений посадковий матеріал по Україні було зареєстровано 163 заявки. Проте встигли оформити документи в районних комісіях з садівництва до 1 липня 2018 року тільки 60 суб’єктів підприємницької діяльності на загальну суму 100,748 млн грн.

Планується  компенсувати вартість саджанців достатньо серйозно, тобто  все те, що буде потрібно для саджанців,  держава через абсолютно прозорі і публічні механізми буде компенсувати біля 80% вартості посадкового матеріалу

Як отримати компенсацію?

1.Подати до Мінагрополітики в електронному чи паперовому вигляді заяву за встановленою Мінагрополітики формою для включення до переліку претендентів на державну підтримку.

2.Подати до утвореної районної (у випадку її відсутності обласної) комісії (після отримання інформації щодо включення суб’єкта господарювання до переліку претендентів на державну підтримку, розміщеної на офіційному веб-сайті Мінагрополітики) наступні документи:

один раз на рік

  • документи, що посвідчують право на користування земельною ділянкою;
  • проектну документацію на створення виноградників столових сортів, плодово-ягідних насаджень або хмільників. У випадку закладення виноградників технічних сортів – затверджену Мінагрополітики проектну документацію на їх створення;
  • довідку про банківські реквізити;
  • зобов’язання щодо повернення до державного бюджету у місячний строк бюджетних коштів у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання;
  • заяву про компенсацію;
  • акт про фактичний обсяг виконаних робіт та витрат за встановленою Мінагрополітики формою (підтвердні бухгалтерські документи про оплату/ придбання/ оприбуткування посадкового матеріалу);
  • реєстри витрат з виконання робіт разом із завіреними копіями первинних бухгалтерських документів;
  • довідку про відсутність (наявність) заборгованості з виплати заробітної плати, сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), видані відповідними органами Державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • сертифікат, що засвідчує сортові якості садивного матеріалу та сертифікат, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, для ввезеного на митну територію України – фітосанітарний сертифікат та сертифікат країни-експортера.

до 20 червня та 20 листопада

Районні комісії та обласні комісії незалежно від результатів розгляду документів та проведених виїзних перевірок забезпечують надходження відповідних матеріалів до Мінагрополітики до 1 липня та 1 грудня.

Можливістю отримати від держави підтримку у розвитку ягідництва  в Радомишльському районі Житомирської області скористалися два господарства.  ТОВ «Нікдарія» та ФГ «Грасс-Авеню»  претендують  на отримання  компенсації витрат за рахунок бюджетних коштів на розвиток ягідництва, відповідно до «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства», затвердженого  постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 року № 585 зі змінами від 12.07.2017 року № 508.

26 листопада  2018 р. районною комісією було здійснено виїзд в ФГ «Грасс-Авеню» с.Забілоччя Радомишльського району. Саджанці в кількості 53000 штук висаджені  на площі 15 га. Вирощують районовані сорти Аврора та Дюк 120. Саджанці  закуповують в Польщі,  весь посадковий матеріал сертифікований.

В  ТОВ «Нікдарія»  с.Раковичі. зафіксовано, що  на площі 84,59 га висаджено 229927 кущів лохини, вартість яких  підлягає державній компенсації. Вирощують районовані сорти різних груп стиглості. Дворічнісаджанці були закуплені  в Польщі в 2017 році, відповідність до типу 100% згідно сертифікатів про якість посадкового матеріалу та були висаджені навесні цього року. Обстеженню на компенсацію підлягали однорічні саджанні сорту ВВ001 української селекції та дворічні саджанці весняної посадки польської селекції сорту Дюк 120. Господарство дотримується сортової  агротехніки, всі роботи проводяться згідно технологічних карт та проектів.

Для розгляду пакетів  документів на компенсацію  комісія в кількості 9 чоловік засідала в РДА 26.11.2018 року.  Обміркували результати виїзної перевірки та здійснили аналіз  документів за встановленими Мінагрополітики формами, актів про фактичний обсяг виконаних робіт та витрат ТОВ «Нікдарія»  та ФГ «Грасс-Авеню». Перевіривши документи згідно переліку з Порядку, обговоривши всі питання, що виникли в ході засідання, комісія прийняла рішення, що  ТОВ «Нікдарія» та  ФГ «Грасс-Авеню» мають право на отримання  компенсації витрат за рахунок бюджетних коштів на розвиток ягідництва за придбання саджанців, підготовку та транспортування ґрунту та встановлення краплинного зрошення.

Сподіваємося, що подальша реалізація бюджетної програми дасть можливість зупинити негативні тенденції щодо скорочення площ багаторічних насаджень та валових зборів продукції, а також створить умови для розвитку галузей ягідництва, садівництва на теренах нашої області і в Україні в цілому.