Діяльність підрозділів управління фітосанітарної безпеки у ІІ кварталі 2017 року.

 

 Спеціалістами Головного Управління Держпродспоживслужби в Житомирській області здійснюється система державних заходів, спрямованих на захист рослин, продукції її переробки, сировини, окремих вантажів, тощо від карантинних організмів, які відсутні або обмежено розповсюджені  на території держави. А також здійснюється  державний контроль за дотриманням особливого карантинного режиму і проведення заходів з карантину рослин при вирощуванні, вивезенні, ввезенні, перевезенні, зберіганні, переробці, реалізації та використання об’єктів регулювання та об’єктів на території області.

За ІІ квартал 2017 року спеціалістами відділу карантину рослин оглянуто 406,38 тонн об’єктів регулювання, та 127926 шт дерев’яного пакувального матеріалу, що переміщувались  із Житомирської області в межах країни.    ф2ф1

Державними інспекторами оглянуто 83561,38 м3 деревини та виробів з неї, які відвантажувались  в інші області України та порти.

При цьому державними фітосанітарними інспекторами видано 1705 комплектів карантинних сертифікатів. ф3

На експорт відправлено 54228,452 тонн об’єктів регулювання, а також 333723,914 м3 та 68779,339 м2 деревини та виробів з неї. Дерев’яного пакувального матеріалу–146448 шт. При цьому державними фітосанітарними інспекторами видано 7489 комплектів  фітосанітарних  сертифікатів.

ф10Станом на 01.07.2017 року, інспекторами управління проводилися обстеження території Житомирської області на виявлення ентомологічних шкідливих організмів, за допомогою феромонних пасток. З виділених на область 515 пасток, здано на лабораторне дослідження до ДУ «Житомирська обласна  фітосанітарна лабораторія» – 300 виборок.ф12

В ІІ кварталі 2017 року інспекторами відділу фітосанітарних заходів на митному кордоні, в пунктах пропуску за результатами фітосанітарного контролю при переміщенні транзитних вантажів,  стандартному контролю підлягало 1343,809 тонн об’єктів регулювання, та 6675,7 м. куб. деревини. Повернуто до Білорусії 0,03 тонни паркетної дошки (4409). До Російської Федерації, відповідно до порушення МСФЗ №12, «Відсутність фітосанітарного сертифіката» повернуто 31,43 м3 пиломатеріалів (4407). В результаті  складено дві нотифікації.

 ф14За фактом припинення попереднього документального контролю в пунктах пропуску через державний кордон України, за результатами фітосанітарного контролю при переміщенні імпортних вантажів, стандартному контролю підлягали 321 одиниця дерев´яного пакувального матеріалу, які в  подальшому були допущенні до ввезення в Україну.ф15

Фітосанітарний контроль об’єктів регулювання в зонах митного контролю на митній території України здійснюється фітосанітарними інспекторами, які знаходяться в містах та районах області.

При імпорті в зонах митного контролю на митній території України стандартному фітосанітарному контролю підлягало 1990,642 тонн продовольчих, технічних та промислових матеріалів. До всіх імпортних вантажів здійснювався фітосанітарний контроль, та було дозволено ввезення на територію області. Дерев’яного пакувального матеріалу оглянуто 23702 шт., з них 4 шт. знищено.

На протязі ІІ кварталу 2017 року до Житомирської області надійшло  332774 одиниці саджанців та живих рослин.ф18

На м/п «Житомир-центральний» виявлено порушення МСФЗ №15 «Регулювання дерев’яного пакувального матеріалу у міжнародній торгівлі». Відповідно до МСФЗ №13, складено 5 нотифікацій, по факту невідповідності та здійсненні відповідні фітосанітарні заходи.

У І півріччі 2017 року спеціалістами відділу контролю за обігом засобів захисту рослин, здійснено контроль за проведенням обробітку с/г культур хімічним методом – 1227,4 тис.га. Проти шкідників – 256,5 тис.га, хвороб – 279,4 тис.га, бур’янів – 691,5 тис. га, та біометодом  – 40,0 тис. га. Всього оброблено біологічним та хімічним методами – 1267,4 тис. га.

На протязі ІІ кварталу 2017року проводилися комплексні обробітки с/г культур проти хвороб та шкідників. Зернові – проти фузаріозу колосу, борошниста роса, комплексу іржастих хвороб; кукурудза – проти лучного стеблового метелика; соя – проти шкідників та хвороб (акацієва вогнівка, попелиця). Гербіцидами обробляли кукурудзу, сою, соняшник, та ярі зернові. Обробітки проводилися наземною апаратурою – штанговими обприскувачами.

До управління надійшло 7 скарг від юридичних та фізичних осіб, про порушення санітарних норм внесення та застосування пестицидів. Всі скарги були розглянуті, проведено розслідування, та наданні письмові відповіді.

Відділом прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків, проводилися обстеження с/г культур на території Житомирської області. На протязі ІІ кварталу 2017 року спеціалістами захисту рослин, обстежено близько 13000 га с/г угідь. Під час обстежень не було зафіксовано перевищень рівня економічного порогу шкодочинності (ЕПШ). Спеціалісти систематично слідкують та контролюють за появою та розвитком шкідливих стацій, при необхідності надають консультації с/г виробникам щодо завчасного обробітку певними препаратами, які затверджені згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволені до використання в Україні».

 Також надаються консультації фізичним особам (населенню), щодо визначення, ідентифікації шкідників, хвороб та індивідуального підбору препаратів, де вказується не тільки назва препарату, а й його норма, діюча речовина. Обов’язково зазначається максимальна кратність обробок даним препаратом та строк останньої обробки до збирання врожаю. Всього було надано близько 62 консультацій.

За ІІ квартал 2017 року спеціалістами постійно проводиться просвітницька робота серед населення. В засобах масової інформації надруковано 16 статей про методи виявлення та боротьби з карантинними організмами, які виявлені на території Житомирської області та потенційно небезпечні і несуть загрозу рослинному світу, та 1 виступ начальника управління фітосанітарної безпеки Туровського Б.С. по телебаченню «ТВ Житомир», на тему «Борщівник Сосновського».

Відділ контролю у сфері насінництва і розсадництва за І півріччя 2017 року провів роботу по узгодженню розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур суб’єктів насінництва та розсадництва в Житомирській області. З 24-х суб’єктів насінництва та розсадництва 19-ть планують висів перехреснозапильних культур на насіння для сертифікації на загальній площі 2226,8 га.

З метою зменшення обігу неякісного насіння, працівниками управління, здійснено консультативні та роз’яснювальні заходи для 169-ти суб’єктів насінництва, які ведуть оптову та роздрібну торгівлю насінням овочевих та баштанних культур, спрямовані на попередження порушень Законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Головними спеціалістами розроблено проект порядку перевірки насіння і садивного матеріалу, що проводитимуть фітосанітарні лабораторії (та зразок документа, що видаватиметься лабораторіями за результатами випробувань).

         В II кварталі 2017 року проведено моніторинг структур загальних та насінницьких площ ярих та озимих культур, висіяних сільськогосподарськими підприємствами під урожай 2017 року. Загальна площа ярих та озимих культур по Житомирській області під урожай 2017 року складає 755,610 га. Із загальних площ були виділені насінницькі площі для виробництва насіння високих репродукцій. Площа яких складає, під добазове насіння 136 га, супереліта – 1894,19, еліта – 6021,17, СНІ- 902,6 га і СН2-680,1 га.

Спеціалістами відділу було встановлено достовірності розташування посівів для селекційних, дослідних робіт і експонування 3325 ділянок гібридів кукурудзи.

На виконання листа № 602-1321-5/5876 від 15.06.2017р. спеціалістами проведено роботу, щодо наявності посівів сортів канадської гречки Granby та Арно селекції канадського холдингу Setris. Загальна площа посіву канадських сортів гречки складає 584,5 га.

При зверненні керівників та спеціалістів суб’єктів господарювання Житомирської області, – проведені консультації та роз’яснювальні роботи з питань ведення насінництва за новим законодавством. Було проконсультовано 55 агроформувань області. Надано методичну та консультативну допомогу 23 насіннєвим господарствам, з приводу, проведення атестації для внесення господарств до Державного реєстру виробників насіння та садивного матеріалу України у 2017 році.