Експлуатація ваговимірювальної техніки при провадженні торговельно-комерційної діяльності

Суб’єкти господарювання при провадженні торгівельно-комерційної діяльності (розрахунки між продавцем та покупцем) нерідко використовують вагові побутові пристрої невідомих виробників, які фальсифіковані під ваги торгового призначення, і які відповідно до вимог законодавства, заборонені для використання.

Велика кількість ваг не мають захисту від несанкціонованого доступу до органів регулювання ваг, що дозволяє їх налаштовувати на обвіс, тобто обманювати покупців, що в свою чергу сприяє поширенню шахрайства в сфері торгівлі.

Відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», (далі Закон) засоби вимірювальної техніки (ЗВТ),  які використовуються при провадженні торгівельно-комерційної діяльності, належать до сфери законодавчо регульованої метрології  відносно яких здійснюється державне регулювання.  В торговельній діяльності до користування допускаються засоби  вимірювальної техніки (ваги усіх типів, гирі, дозатори, тощо),  які мають нормовані  метрологічні  характеристики  згідно  з технічними умовами  наведеними в експлуатаційній  документації  на  конкретний  тип ЗВТ.

         Для здійснення торговельних операцій застосовуються ЗВТ,
які пройшли оцінку відповідності вимогам технічних регламентів,  затвердження типу засобів вимірювальної техніки. На приладах обов’язково повинно бути нанесено маркування, що містить товарний знак виробника, заводський номер, клас точності, найбільшу та найменшу границі вимірювання, ціну поділки або дискретність відліку, знак відповідності та додаткове метрологічне маркування.

          Засоби вимірювальної техніки, незалежно від країни-виробника, допускаються до експлуатації  тільки після їх повірки, позитивні результати якої засвідчуються відбитком  повірочного  тавра  або  свідоцтвом  про  повірку. Якщо відбиток   повірочного  тавра  або  пломба  з  відбитком повірочного тавра пошкоджені чи свідоцтво втрачено, ЗВТ вважається неповіреним.  .
        Отже, суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють торгівлю з використанням ваговимірювальної та іншої техніки, повинні експлуатувати лише справні засоби вимірювальної техніки та вчасно надавати їх для проведення повірки. Також, обов’язково здійснювати повірку ЗВТ після їх ремонту.

Наголошуємо, що під час проведення торговельно-комерційних операцій забороняється використовувати несправні, перероблені засоби вимірювальної техніки або такі, що не пройшли періодичну повірку.