Інформаційне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 11 червня 2020 року.

Озимі зернові – цвітіння                                              Кукурудза – 4-6 листки

Озимий ріпак – формування стручків                        Б/т – поч.бутонізації

Ярі зернові – вихід в трубку                                        Соняшник – 2-4 пари листків

Соя – 2 пари трійчастих листків                                 Сад – ріст плодів

Горох – трійчастий листок                                          Ц/буряки – 3пара листків

Картопля – пагоноутворення                                      Льон – ялинка

Протягом першої декади червня спостерігалася  переважно сонячна, тепла, волога, в подальшому спекотна погода. Сталий перехід через +15°С в бік підвищення відбувся з 05.06. що свідчить про початок літа.

 Показники  температури  повітря фіксувались на  позначці термометра  вдень  +25+30°С, вночі  +16+19°С.  Пройшли   опади у вигляді  дощу різної інтенсивності, які супроводжувалися короткочасними грозами, подекуди з градом, що викликало  пошкодження сільськогосподарських культур.  Ґрунтовий покрив оптимально, подекуди добре зволожений.    Середня температура ґрунту на глибині 10см. складала +20+24°С.

Ураження посівів озимої пшениці  септоріозом становить 7% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,6%, ураження  борошнистою росою  становить 5% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,4%, розвиток кореневих гнилей  становить 2% уражених рослин з розвитком хвороби 0,1-0,3%. Ураження посівів озимого ячменю гельмінтоспоріозом становить 3-7% уражених рослин за розвитку хвороби 0,6 – 1%,   борошнистою росою   5% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2- 2%, розвиток кореневих гнилей  становить 2% уражених рослин з розвитком хвороби 0,2-0,3%.

             Продовжується  шкодочинність  на посівах озимих зернових  культур  злаковою попелицею 5% рослин  за чисельності 4-8 екз/рослину,  хлібною пявицею  5% рослин  за чисельності 0,4 екз/м? імаго,  личинками за чисельності 0,2-0,6екз/стебло, подекуди спостерігається розвиток та шкідливість пшеничним трипсом 2% рослин за чисельності 0,4-1,6екз/м?,  в крайових смугах посіву спостерігається шкодочинність  хлібним жуком 3% рослин за чисельності 0,4-0,6екз/м?.

Проходить ураження посівів озимого ріпаку альтернаріозом  6% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,6%,  фомозом   7% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,4%, відмічено ураження кореневої системи бактеріозом 3% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2-0,6%, крім того,  посівам озимого ріпаку продовжує шкодити комплекс шкідників, зокрема личинка стеблового прихованохоботника  на 9% стеблах рослин за  чисельності 0,8-2,0екз/рослину, личинка насіннєвого прихованохоботника 4% стручків за чисельності 0,2-0,6екз.рослину, личинка капустяної стручкової галиці (комарика) на 2% стручків за чисельності 2,0-3,0 екз/рослину, личинка капустяної попелиці на 5% рослин за чисельності 12-16екз/рослину.

          На посівах сої заселено бульбочковим довгоносиком 3% обстеженої площі за чисельності  0,1екз/м?, пошкоджено 0,5% рослин в слабкому ступені, крім того, спостерігається ураження  кореневими гнилями (фузаріозна) 2% уражених рослин за розвитку хвороби 0,1-0,2%. 

            На посівах кукурудзи хлібними блішками заселено 5% обстеженої площі за чисельності 0,1 екз/м?,   спостерігається заселення крайових смуг попелицею 1% рослин за чисельності 1-3екз/рослину.

Продовжується активне заселення  колорадським жуком на плантаціях картоплі, 100% площі, 55% рослин за чисельності 2-5екз/рослину імаго, 1-3  яйцекладки по 10-20 яєць на листі рослини, подекуди  продовжується  заселення попелицею 3% за чисельності 4-8екз/рослину.