Інформаційне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 12 вересня 2019 року

Фенологія культур.

Озимий ріпак – сходи – 2 листки                    Кукурудза – повна стиглість

Озимі зернові – посів                                           Соя – збирання

Багаторічні трави – відростання                      Соняшник – початок збирання                                                  Картопля – збирання                                                Сад – збір врожаю         

            На території області  утримується атмосферно-ґрунтова засуха, й надалі спостерігається стрімке зниження  запасів  вологи в орному 20см. шарі ґрунту. Показники  температури  повітря фіксувались на  позначці термометра  вдень  +24+27°С, вночі  +8+14°С. Погодні умови що склалися, відсутність опадів, висока температура повітря затримують посів озимих культур. За інформацією районів посіви озимого ріпаку в деяких господарствах  не дали сходів.

          В Ружинському районі проводились обстеження лісосмуг на наявність американського метелика. При обстеженні виявлено місцями ураження кленів особливо з південної сторони. У плодових насадженнях також помітні вогнища уражень, але істотної шкоди вони не завдають.

Посіви озимого ріпаку продовжують заселяти хрестоцвіті блішки 6% рослин за чисельності 2-3 екз/м?, подекуди в поодиноких випадках спостерігається початок заселення  гусениць озимої та окличної совок 1%рослин за чисельності 0,1екз/м?, крім того, спостерігається літ біланів 3-5екз/в п.з.за 1хв.

         На завершальних етапах розвитку посівів соняшника  продовжується ураження  фомозом  9% рослин за розвитку хвороби 0,5-0,8%, ураження септоріозом становить 8% уражених рослин за розвитку хвороби 0,4-0,7%, крім того,  спостерігається ураження стебла соняшника білою гниллю 0,5-2% рослин, 1%кошиків, сірою гниллю 1-4% рослин, крім того, продовжує завдавати  шкоди    геліхризова попелиця, яка заселила  11-12% рослин за чисельності 10-15 екз/рослину. Закінчує живлення гусениця лучного метелика 6% рослин за чисельності 0,2екз/рослину.

          В посівах кукурудзи  закінчується  шкодочинність гусениці стеблового  кукурудзяного метелика чисельністю 1,0-1,4 екз/рослину, пошкоджено близько 5% рослин.   Злаковою попелицею заселено13% рослин  за чисельності 10-15екз/рослину, ураження гельмінтоспоріозом становить 6% уражених рослин за розвитку хвороби  0,4%, ураження  качанів пухирчастою сажкою виявлено на 2% рослин,  де уражено близько 4% рослин.

          На  картоплищах  продовжується пошкодження бульб картоплі личинками дротяника 6% обстеженої площі  за чисельності 0,2-0,5екз/м?, личинками хрущів 3% обстеженої площі за чисельності 0,1-0,3 екз/м?. Крім того 6% бульби картоплі   уражені звичайною паршею та 2% уражені сухою гниллю.

           На завершальних етапах  вирощування  капусти у фазі технічної стиглості  ураження  судинним бактеріозом  становить 9% рослин за розвитку хвороби 0,7%, томати продовжує уражувати фітофтороз 10% рослин. Також   шкоди завдають білокрилка, капустяна попелиця, гусениці білана, капустяної совки.  Столові буряки   уражує  церкоспороз 12% рослин за розвитку хвороби 0,4-0,7%, крім того, бурякова листкова попелиця заселила 5% рослин за чисельності 8-13екз/рослину.

          В плодовому  саду завершується  пошкодження плодів гусеницею яблуневої плодожерки якою на даний час пошкоджено 10% плодів. Розвиток парші на листі становить 11% та плодах 10%,   плодової гнилі 4%.

          На сходах падалиці зернових культур озимої пшениці спостерігається літ злакових мух   шведська муха 2екз/100п.с., цикадок 4екз/100п.с., злакова попелиця 2екз/100п.с., крім того, подекуди спостерігається початок розвитку септоріозу 1%рослин за розвитку хвороби 0,1%. 

Продовжується міграція  мишоподібних гризунів на падалицю озимих зернових культур та відростаючих посівів багаторічних трав на ріпаку від 1 до 2 колоній/га. Крім того мишоподібні гризуни  осередково пошкоджують на присадибних ділянках коренеплоди кормових, столових буряків, моркви, бульби картоплі в слабкому ступені. Надалі чисельність та шкідливість мишоподібних гризунів у посівах озимих культур та багаторічних трав зростатиме.