Інфоромація щодо захворювання на сибірську виразку

Відповідно до повідомлення Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області у с. Миколаївка-Новоросійська Саратського району Одеської області.13.10.2018 підтверджено діагноз на сибірку у загинувшої корови (звіт про результати досліджень патологічного (біологічного) матеріалу №000419 п.м./18 від 13.10.2018 Одеської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужи).

В зв´язку із спалахами даного захворювання на території України та з метою покращення обізнаності громадян  спеціалісти управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області надають роз’яснення щодо захворювання на сибірську виразку (сибірку).

Сибірка  –  гостре,   особливо   небезпечне   інфекційне захворювання  всіх  видів сільськогосподарських,  домашніх і диких тварин,  а також людей, яке спричиняється мікробами Bac.anthracis.Збудник сибірки належить до числа спороутворювальних мікроорганізмів і існує у вигляді двох основних форм: вегетативній і споровій.

Вегетативна форма в організмі інфікованої тварини може утворювати «капсулу». Потрапивши в навколишнє середовище, за сприятливих умов (температура не нижче 12 °С) збудник утворює спору.

У споровій формі він може перебувати в грунті необмежений час, 70 і більше років лишаючись життєдіяльним і зберігаючи патогенність.  Наявність старих місць захоронень трупів тварин, що загинули від сибірки створює постійну потенційну загрозу появи хвороби серед тварин і людей так як грунт, заражений  бацилами сибірки, тривалий час залишається  джерелом і фактором передачі інфекції . На території області наявно 117 таких місць поховань.

Найбільш сприятливими до збудника інфекції є вівці, ВРХ, коні. Свині менш сприйнятливі і певний час можуть бути носіями сибіркової бацили.

 Хвороба перебігає:-  у надгострій формі у хворих тварин відмічається збудження, лихоманка, прискорення пульсу і дихання, синюшністю слизових оболонок (загибель через декілька хвилин або годин після появи не специфічних ознак хвороби);-  гострій формі у хворих тварин проявляється підвищення температури тіла до 42°С , пригнічений стан, відмова від корму, тремтіння, синюшність слизових оболонок, крововиливи на кон’юнктиві очей, набряки в області глотки і гортані. У лактуючих тварин  зменшується або припиняється молоковіддача,а у вагітних можуть бути аборти. У ВРХ має місце тимпанія, а у коней – коліки (хвороба триває 2-3 доби).  –  підгостра форма проявляється такими ж клінічними ознаками, що і гостра, відрізняється лише часом життя хворих тварин – 6-8 діб.- хронічна форма проявляється прогресуючим схудненням, набряком під нижчою щелепою, а також ураженням підщелепових, заглоткових, передлопаткових, і надколінних лімфатичних вузлів. Тварина гине через 2-3 місяці.

Хворі та носії збудника виділяють збудника в зовнішнє середовище з калом, сечею, кров’янистими витіками із природних отворів. Зараження сприйнятливих тварин проходить через повітря, корм, воду, а також при попаданні збудника  на пошкоджену шкіру та слизові оболонки. Має місце трансмісивний (кровососними комахами) та аерогенний (через органи дихання)шляхи зараження.

Інфікування людей в основному відбувається в разі безпосереднього контакту з хворою твариною, або при зіткненні з сільськогосподарською сировиною або грунтом що, контаміновані спорами збудника.

Дана хвороба піддається лікуванню, зокрема хворим тваринам проводять комбіновану антибіотикотерапію, також специфічну терапію гіперімунною протисибірковою сироваткою та специфічним гама-глобуліном. Після одужання від сибірки у тварин виникає стійкий і довготривалий імунітет.

Основними заходами із профілактики даного захворювання є контроль за утриманням в належному стані скотомогильників, старих місць захоронень худоби, біотермічних ям, дотримання існуючих положень під час проведення агрогідромеліоративних, розвідувальних, будівельних та інших земляних робіт та вакцинація всього сприятливого поголівя тварин (велика та дрібна рогата худоба, коні).

В 2018 році спеціалістами Держпродспоживслужби області було проведено обстеження всіх місць поховання трупів тварин  із відбором проб для лаб. досліджень, зокрема було досліджено: проб грунту – 117; проб води – 60; проб рослин – 38, отримано негативні результати. Під час весняної та осінніх диспансеризацій тварин ветеринарними спеціалістами Держпродспоживслужби області проводяться профілактичні щеплення сільськогосподарських тварин. Так із початку поточного року вакциновано від сибірки великої рогатої худоби – 104,1 тис. гол., дрібної рогатої худоби – 8,26 тис. гол. коней – 15,75 тис.

Для власників тварин повідомляємо, що вакцинація тварин від сибірки проводиться безкоштовно, великій рогатій худобі, козам та вівцям починаючи із 3-х місячного віку, коням із 6 місячного віку. Якщо Ваші домашні тварини ще не імунізовані від сибірки із будь-яких причин, або виявлено хворих тварин, прохання звертатися до найближчої державної ветеринарної установи Держпродспоживслужи.