Листопад – це завершення сезону робіт в саду.

Залишається найважливіше: підготувати дерева до зимівлі.

Обрізка дерев  потрібна, щоб сформувати міцний і здоровий скелет дерева, контролювати ріст дерева, формуючи крону. Завдяки обрізці збільшується розмір плодів, поліпшується зовнішній вигляд плодів, покращується загальний стан дерева, зменшується кількість шкідників і хвороб.

Які дерева можна обрізати восени?

 1. Яблуня. Восени здійснюється обрізування старих, а також підгнилих, зламаних, зіпсованих гілок. Молоденьким яблунькам роблять слабке обрізування секатором – вкорочують прирости поточного року на чверть довжини. Після цього підростаючі яблуні, якщо тільки вони не ростуть у висоту занадто швидко, не обрізають протягом трьох-п’яти років, видаляючи за необхідності лише сухі та зламані гілки.

 2. Грушу, вишню, абрикос, персик піддають тільки санітарному обрізуванню, якщо в цьому є потреба – видаляють зламані, сухі і хворі гілки. Слід також обов’язково видалити всю парость, яка послаблює дерева та служить узимку притулком для дрібних гризунів і шкідливих комах.

3. Плодоношення у малини відбувається на дворічних пагонах, які в наступному році врожаю вже не дадуть. Тому вирізати їх бажано відразу після збору ягід. Пагони, які відплодоносили, легко відрізнити від молодих —  вони мають коричневе забарвлення та легко ламаються. Ремонтантні сорти малини обрізають після листопаду повністю, під корінь. Навесні підуть у ріст молоді пагони, на яких згодом з’являться ягоди. Ремонтантна малина, на відміну від звичайної, плодоносить на однорічних пагонах.

4. Пагони чорної смородини знижують врожайність у віці 4-5 років, тому, починаючи з цього віку, необхідно видаляти старі гілки, даючи можливість молодим паросткам визріти та набратися сил.

Червона та біла смородина здатні радувати гарним урожаєм трохи довше чорної, однак починаючи з 6-7 річного віку, і у цих сортів необхідно вирізати старі пагони. Робити це найкраще восени.

5.Плодоношення аґрусу починається у віці 2-х-3-х років. Приблизно з 6-7го року життя починається старіння куща. Проводячи осінню обрізку, необхідно щорічно видаляти старі гілки і жируючі пагони, що не дають ягід. Для аґрусу обрізка має дуже велике значення — запущений кущ починає хворіти та перестає плодоносити.

6. Більшість троянд зимують під укриттям, тому осіння обрізка для них просто необхідна. Спочатку видаляють усі гілки, що ростуть усередину куща, пошкоджені, слабкі і невизрівші пагони. У щеплених сортів видаляють усю прикореневу поросль.

Існує кілька способів обрізки троянд — з сильним укорочуванням гілок, середнім та слабким. Троянди, що плетуться, восени не варто сильно укорочувати, досить провести санітарну обрізку і видалити квіти та бутони.

Захист дерев від шкідників

Саме осінь є тим періодом, коли необхідно обприскувати дерева. Це легко пояснити тим, що саме в цей час багато комах забиваються в кору і гілки рослин для подальшої зимівлі. Для боротьби з шкідниками добре використовувати препарат «Брунька». Він діє проти зимуючих стадій щитівок, несправжніх щитівок, сірого брунькового та ін. довгоносиків, кліщів, попелиць, пядунов, листовійок, молі, листоблішок, парші, моніліозу, інших видів плямистостей. Застосовують препарат на таких культурах: яблуня, груша, персик, абрикос, слива, вишня, черешня, виноград.

Побілка стовбурів восени має певну мету:

  • запобігти сонячні опіки — тріщини на корі, які утворюються через перепади температур (плюс-мінус) в перехідний зимово-весняної період;
  • знищити комах-шкідників і інших паразитів, їх яйця, які зібралася зимувати в корі (кліщі, золотогузки, листовійки, плодожерки та ін);
  • захистити кору від шкідників, патогенних мікроорганізмів і бактерій;
  • одночасно провести своєрідне лікування та дезінфекцію ран;
  • і в останню чергу зробити сад більш яскравим і привабливим .

Варто розуміти, що неважливо — це молоде дерево або старе. Якщо восени воно не було побілене, то наприкінці зими — навесні (як правило — це лютий-березень) воно може отримати сонячний опік (на стовбурі утворюються морозобоїни).

Осіння обрізка дерев,  кущів, їх захист — необхідні етапи по догляду за рослинами. Правильний  осінній догляд саду  з дотриманням строків сприяє доброму розвитку, збереженню імунітету, підвищенню врожайності та доглянутості зовнішнього вигляду рослин.