Насіннєвій картоплі – зелене світло

Одним із важливих завдань картоплярства є поліпшення сортового складу на основі насіннєвого матеріалу високих категорій. Доведено, що сорт – найефективніший і найдоступніший засіб одержання стабільно високих врожаїв картоплі. Він є біологічним фундаментом, на якому базуються всі інші складові врожайності.

Політика держави в сфері насінництва картоплі  має мотивувати фермерів купувати якісне, сертифіковане насіння. В 2020 році  16 господарств мають право забезпечити якісним сертифікованим посадковим матеріалом картопляні терени України.

Житомирщина цього року може похвалитися відразу двома господарствами, занесеними  до Реєстру виробників насіння та садивного матеріалу як насінгоспи  по вирощуванню сертифікованого посадкового матеріалу картоплі –  в с.Межирічка  ФГ «Межирічка» та ТОВ «Статус Агро» с.Веприн Радомишльського району.  Якісне та здорове насіння — запорука  гарного урожаю картопляра. Саме над цим наполегливо працюють  в цих сільгосппідприємствах.

Незважаючи на те, що цей  сезон розпочався з серйозних складнощів. А саме: холод, через який на деяких полях спостерігалася погана схожість картоплі, поширення хвороб, труднощі в боротьбі з бур’янами через затяжні дощі, є все, щоб отримати хороший урожай картоплі цієї осені. До того ж великий плюс в тому, що минулий сезон також навчив фермерів уважніше ставитися до вибору сортів.

В ФГ «Межирічка» на площі 12 га згідно ліцензійної угоди з ТОВ «Агріко Україна» м.Київ вирощують три сорти: Рів’єра, ЕСМІ та Арізона.  Власник сортів Компанія «Агріко Б.В.», Нідерланди.

Рів’єра – унікальний високоврожайний сорт столового призначення. Група стиглості –  дуже ранній. Тому закономірно слугує національним стандартом в групі ранніх сортів України. Рів’єра користується значним попитом. Ідеально підходить для отримання надранньої продукції, вирощування під плівкою та агроволокном, отримання двох врожаїв в Південних регіонах країни і пакування для торгових мереж. Рослини даного сорту інтенсивно накопичують товарний врожай ще до появи фітофторозу.

ЕСМІранній високоврожайний сорт столового призначення, формує бульби великого розміру, видовжено-овальної форми з червоною шкіркою і поверхневими вічками. Малочутливий до парші і вірусних захворювань. Має високу посухостійкість. Завдяки чудовому вигляду бульб характеризується прекрасними споживчими якостями для пакування до торгових мереж. Реєстрація сорту відбулася  в 2017 році. 

Арізонависоковрожайний ранній сорт столового призначення, з великими, привабливими бульбами, що мають добрі смакові якості. Надійно забезпечує формування високого врожаю в стресових умовах. Стійкий до високих температур повітря та ґрунту під час вегетації. Бульби добре зберігаються. Має високу стійкість до вірусних захворювань. Досить чутливий до метрибузину. Занесений до державного реєстру сортів рослин у 2015 році. 

В ТОВ «Статус Агро» згідно ліцензійної угоди з ТОВ «ЕйчЗетпіСі Україна»» м.Київ на площі 10 га розмножують такі нідерландські  сорти: Коломба, Ред Скарлет, Евора, Мемфіс, Сагіта, Лусінда та Фабула.

Сорт Коломба характеризується дуже раннім урожаєм,   гарним зовнішнім виглядом, відмінним смаком. Ця картопля легка у вирощуванні, стійка до парші, відзначається багатобульбовістю.

Ред Скарлет  відрізняється раннім бульбоутворенням, високою врожайністю, стабільністю. Має добре вирівняні великі бульби овальної форми з красивою червоною шкіркою та добрими смаковими якостями. 

Мемфіс – середньостиглий сорт , бульби овальні, червоні, великі, вирівняні. Мають світложовтий м’якуш з добрими смаковими якостями. Відрізняється стійкістю до посухи, має гарну придатність до мийки та пакування.

Евора – високоврожайний середньостиглий сорт, формує великі вирівняні бульби з білим м’якушем, стійкий до парші та нематоди. Має довгим період спокою. 

Сагіта–група стиглості – середньорання, відрізняється раннім дозріванням та бульбоутворенням, екологічною пластичністю, стійкістю до посухи та універсальним напрямком використання. Має  великі жовті бульби. Любить заглиблену посадку. 

Лусінда – середньопізній сорт з високою стійкістю проти фітофторозу бульб, екологічно пластичний, стійкий до посухи. Характеризується високим врожаєм та відмінною лежкістю. Бульби красиві, великі, жовті з гладенькою шкіркою.

Фабула – високоврожайний  середньостиглий сорт. Формує дуже великі. гладенькі вирівняні бульби з жовтим кольором шкірки та світложовтим  м’якушем. Кількість бульб 7-9 в кущі.Сорт стійкий до спеки та посухи. Смакові якості добрі. 

Інспектування насіннєвих ділянок, вилучення нетипових чи хворих рослин – одне із основних завдань на шляху до отримання якісного насіннєвого матеріалу картоплі.

Разом з керівниками насінгоспів спеціалістом ГУ ДПСС в Житомирській області було здійснено виїзд  на насіннєві посадки картоплі, врожай з яких підлягає реалізації як сертифікований садивний матеріал. На насіння наявні всі сортові документи  (сертифікати, атестати на елітну картоплю). Силами господарства були здійснені фітосанітарні прополки згідно методики. Було здійснено сортове інспектування даних площ за участю агрономом-аудитора ДП «Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції» та відповідним чином сертифіковано.

Варто відмітити, що і на насіннєвих, і на товарних посівах неухильно дотримуються агротехнологій. Закладка насінників картоплі здійснена після кращих попередників. Гребені сформовані із одночасним внесенням міндобрив, грунтових гербіцидів та інсектицидів згідно норм, закладених в технологічних картах. Насіннєвий матеріал  оброблено  протруйником разом з біокомплексом. За кілька днів до візиту було здійснено дві фунгіцидні  обробки проти фітофторозу, заплановано ще дві, а для пізніх сортів – три. Благо, що агрометеорологічна ситуація цього року не вплинула негативним чином на  картоплю ні в  Межирічці, ні у Веприні. Погодні умови сприятливі, види на врожай більш, ніж  добрі. Посіви здорові, вирівняні, густота добра. Шкідників, хвороб та бур’янів не виявлено. Дійсно, тут  дотримано всі вимоги для отримання врожаю сортового, добірного посадкового матеріалу картоплі.

Щорічно для одержання високого врожаю картоплі потрібний здоровий, якісний насіннєвий матеріал високих генерацій. Насіннєвий матеріал, який населення продовжує розмножувати з року в рік, вже давно виродився. У бульбах накопичилась і розмножується інфекція, зокрема вірусна, яка передається з покоління в покоління, насіннєвий матеріал фізіологічно старіє і втрачає продуктивність. Це відображається і на якості, і на врожайності.

 З огляду на це посадковий матеріал потрібно періодично замінювати на високоякісний – еліту або першу генерацію – здійснювати сортозаміну та сортооновлення. Купувати необхідно у суб’єктів насінництва, які спеціалізуються на її вирощуванні і володіють правом його реалізації.