Обережно, морози!

morozДо кінця тижня на Житомирщині прогнозують пониження температури до 20 градусів нижче нуля. Фахівці Головного управління Держпрод-

споживслужби в Житомирській області застерігають жителів бути обережними та не переохолоджуватися. 

Варто пам’ятати, що організм людини підтримує стабільну температуру тіла. Відхилення від цього показника на 2-2,5 С (гіпотермія, втрата внутрішнього тепла) може призвести до порушень фізіологічних функцій. Так, переохолодження знижує імунну систему й може викликати низку захворювань, – зокрема: застуди, тонзиліти, фарингіти, бронхіти, артрити, радикуліти тощо.

Розрізняють місцеве і загальне переохолодження. При місцевому переохолодженні частіше пошкоджуються відкриті ділянки тіла – обличчя, ніс, вуха, пальці рук тощо. Шкіра на обморожених ділянках тіла спочатку біліє, втрачає чутливість. Невралгію лицьового нерва ризикують отримати ті, хто не одягає взимку шапку.

При охолодженні всього організму наступає загальне замерзання. У холодну погоду воно найбільш небезпечне для немовлят, людей похилого віку, людей із серцево-судинними недугами,

захворюваннями щитоподібної залози, недостатньою вагою, знесилених дієтами, хронічними недугами, агкольним сп’янінням, постійним перебуванням на морозі.

Симпотоми переохолодження: спочатку з’являється почуття втоми, скутості рухів, сонливості, байдужості. При зниженні температури тіла на кілька градусів можна навіть знепритомніти, швидко настає зупинка дихання і кровообігу. В такому стані потрібна негайна допомога медиків.

При обмороженні уражаються тканини, а інколи хрящі і кістки. При легкій стадії обмороження шкіра стає блідою, з’являється поколювання, печіння, а за кілька днів можливий свербіж шкіри. Постраждалого слід доставити в тепле приміщення й укутати обморожені кінцівки чи інші частини тіла, аби клітини тіла зігрілися зсередини. Важливо: не слід їх зігрівати зовні – за допомогою батареї, грілки, теплої води тощо, розтирати уражені ділянки шкіри також не варто – можна травмувати шкіру й занести інфекцію, пошкодити тканини й погіршити свій стан. Крім того, контраст при використанні тепла може викликати больовий шок.

Коли шкіра набуває синюшного відтінку, вкривається пухирями – слід бити тривогу й звертатися до медиків. Кров’яні пухирі свічать про процес відмирання м’яких тканин.

У будь-якому випадку потерпілого спочатку слід укутати теплою ковдрою, напоїти теплим чаєм, потурбуватися про огляд лікаря.

Запобігти переохолодженню допоможуть правила збереження внутрішнього тепла людини:

  1. Перед виходом на вулицю слід ситно поїсти, бажано випити також гарячий чай або каву. На голодний шлунок гіпотермія може виникнути і при нульовій температурі, бо організму буде нізвідки брати енергію, щоб підтримувати температуру тіла.
  2. Тепло одягатися. Просторий та багатошаровий одяг з натуральних тканин забезпечує додатковий теплозахист. Прикметно, що третина витрат тепла організму припадає на голову та шию, тож без шапки та шалика на морозі не обійтися.
  3. Категорично забороняється вживати спиртне тому ,що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вам вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.
  1. Якщо приймаєте ліки, з’ясуйте в лікаря, як вони діють при понижених температурах. Деякі з них, приміром, препарати для регулювання кров’яного тиску, антидепресанти, серцеві, підвищують чутливість організму до температурних коливань. Необхідно обов’язково консультуватися з лікарем.
  2. Особливу увагу слід приділяти запобіганню переохолодження та обмороження дітей.Не варто виходити на вулицю дітям до 3 років, якщо температура повітря більше 10 С морозу, дітям дошкільного та шкільного віку – якщо температура нижче 20 С . Узимку дбайте про калорійне збалансоване харчування малюків, споживання вітамінів.

Діти мають бути одягнені адекватно відповідно до свого віку. Це багатошаровий із натуральних тканин одяг, термобілизна, шалики, шапки, теплі рукавиці, взуття з теплими устілками, шкарпетки. Посилена увага – до захисту носа, вух та щік.

Переохолодження – проблема, з якою взимку може зіштовхнутися кожен, тож варто бути готовим вирішити її своєчасно, без негативних наслідків для здоров’я. У разі переохолодження

чи обмороження не нехтуйте консультацією фахівця. Часто обмороження призводить до некрозу, тобто відмирання шкіри. Бережіть своє здоров’я та життя, потурбуйтесь про близьких!shutterstock_129993299