Обережно, сказ!

skazСказ –  гостре вірусне захворювання, що є одним з найбільш поширених в Україні природно-осередкових захворювань ссавців і складає важливу медико-ветеринарну проблему, в тому числі й для території Житомирщини. Хвороба  характеризується надзвичайно високою агресивністю, ураженням центральної нервової системи, нападами крайнього нервового збудження і розвитком паралічів. На сказ хворіє людина. Щорічно значна кількість громадян підлягають вимушеним щепленням через покуси тваринами. Економічні збитки через необхідність вакцинації тварин у неблагополучних зонах щодо цієї інфекції досить суттєві.

Епізоотологічною особливістю сказу є періодична повторюваність епізоотії, сезонність та циклічність. Житомирська область належить до зони, яка має численні резервуари збудника сказу (лисиці, єнотовидні собаки, вовки, куниці та ін.) Провідну роль в епізоотичному процесі відіграють лисиці, які є носіями збудника та забезпечують постійну його циркуляцію в природі. Зазвичай протягом року спостерігається 2 піки захворюваності, що пов’язані з біологією лисиць – основного резервуару збудника рабічної інфекції. Перший припадає на січень-лютий-березень, що співпадає з гоном лисиць,  другий  –  на осінньо-зимовий період, коли популяція лисиць поповнюється молодими особинами.

Однією з найважливіших екологічних та епідеміологічних особливостей сказу природного типу є простежувана синантропізація лисиць та активна адаптація цього виду тварин до зміненого людиною екологічного середовища. Лисиці водяться не тільки в дикій природі, але й в культурних ландшафтах, на околицях міст. Наближення місць мешкання лисиць до населених пунктів спричиняє контакти з собаками. В таких умовах зростає можливість передачі вірусу, в тому числі й до людини.

Щороку спостерігається захворюваність одних і тих же видів тварин з незначними відхиленнями.

Враховуючи кількість захворюваності домашніх тварин, особливо котів і собак, на території області можна відзначити 2 типи рабічної інфекції: природновогнищевий, осередки якого формуються за рахунок диких тварин та антропоургічний, що підтримується домашніми тваринами.

Собаки та коти являються потенційним джерелом та переносником інфекції в населені пункти і тваринницькі об’єкти. Особливо слід врахувати епізоотичну роль котів, які мають схильність до бродяжництва та спільні з лисицями місця здобування корму.

Висока захворюваність диких тварин збільшує ризик захворюваності серед домашніх продуктивних тварин, а особливо ВРХ. Так як ці тварини є стадними, то лише одна хвора сказом лисиця, зустрівшись зі стадом під час випасу, може інфікувати декілька голів.

Рабічна інфекція у дикій фауні залишається серйозною проблемою. Лабораторні дослідження на сказ лисиць та інших диких м’ясоїдних проводяться при діагностичних відстрілах, а також при інцидентних випадках.

Необхідно взяти до уваги, що тільки частина хворих сказом диких тварин надходить для дослідження, тому реальна їх інфікованість може бути значно вищою, ніж визначено лабораторно.Аналіз по сказу тварин