Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 10 квітня 2019 року.

Фенологія культур.

 Озимий ріпак  –   розетка                                         Цукровий буряк – посів

Озимі зернові  –   кущіння                                              Яра пшениця – посів

Багаторічні трави відростання                                     Ярий ячмінь – посів

Сад – розпускання, цвітіння                                            Овес – посів                                                                           

Ягідні – розпускання бруньок утворення листків              Горох – посів                                                                                                               

Соняшник – посів                                                            Ярий ріпак – посів

          Погодні умови в першій декади квітня відзначились сухою сонячною  погодою, проте під кінець декади пройшли опади у вигляді дощу, подекуди зливового характеру. Наразі верхній шар  ґрунту на більшій території області оптимально зволожений, стан  ґрунту показує фізіологічну (біологічну) стиглість, повну готовність до посіву і посадки сільськогосподарських культур.

Температура повітря  коливалась на позначці термометра вдень +8+17°С,  вночі +8+1°С, в окремі сонячні дні показники температури повітря сягали позначки +21°С. На протязі звітного періоду температура ґрунту на глибині  10см. прогрівалась до +8+13°С.

   На посівах озимої зернових культур спостерігається  розвиток септоріозу, зокрема на посівах озимої пшениці у фазі кущення (3-4пагони) 1-2% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2%, борошнистої роси  3-5%рослин з розвитком хвороби 0,8%,  кореневими гнилями 1-2% уражених рослин з розвитком хвороби 0,6%.   Крім того, подекуди спостерігався літ злакових мух 0,1екз/м², цикадок 0,2екз/м².

На обстежених площах озимого ячменю в Ружинському районі виявлені поодиноко хлібні блішки, борошниста роса та кореневі гнилі якими уражено 3% рослин,

    На посівах озимого ріпаку   спостерігається ураження альтернаріозом 5%рослин за розвитку хвороби 0,6-1,0%, бактеріозом 1,5% рослин, подекуди  осередково заселяють хрестоцвіті блішки за чисельності 0,4-0,8екз/м².

  На посівах багаторічних трав  спостерігається початок заселення бульбочковим довгоносиком за чисельності 0,1екз/м².

  В плодовому саду спостерігається вихід та початок заселення  бруньковим довгоносиком за чисельності 1-3екз/пог.м, на плодово-ягідних (смородина) спостерігається початок заселення  зеленої яблуневої попелиці за чисельності 0,2екз/листок.

 Заселення  мишоподібними гризунами на посіви озимих зернових становить  11% заселених площ,  де обліковувалося  від 2  до 4 жилих колоній на гектар, в яких  2-3жилих нори, на  посівах озимого ріпаку  заселеність гризунами становить 10% обстежених площ, де обліковувалося від  від 2до 4жилих колоній/га, в яких від 2-3жилих нори,  на посівах  багаторічних трав заселення  гризунами становить  26%  площі, де обліковувалося від 4 до 5жилих колоній на гектар, в яких від 3-5 жилих нори.

 На даний час в області збільшено посів; ячмінь 21,5 тис. га., яра пшениця 15,6 тис. га., овес 23,5 тис. га., горох 3,1 тис. га., цукровий буряк 10,4тис. га.,  соняшник, посіяно 3,5 тис. га, ярий ріпак 0,6 тис. га.