Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 18 квітня 2019 року.

Фенологія культур.

Озимий ріпак  –   початок стеблування                            Цукровий буряк – посів

Озимі зернові  –   кущіння                                              Ярий ячмінь – посів

Яра культури – посів – проростання                               Овес – посів

Багаторічні трави відростання – кущіння                    Горох – посів

Картопля – підготовка бульб – садіння                           Ярий ріпак – посів

Сад – зелений конус, цвітіння                                         Соняшник – посів

Ягідні – утворення та ріст бутонів – висування суцвіть

             Погодні умови другої декади квітня визначались  хмарною, холодною  та вологою  погодою, з нічними заморозками  від 0°С до -2°С та опадами у вигляді дощу. В результаті чого, суттєво поповнилися запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту, що в свою чергу позитивно вплинуло на ріст озимих культур, багаторічних трав, посіви ярих культур (проростання насіння).

Температура повітря  фіксувалась на позначці термометра вдень +7+13°С,  вночі +6-2°С.  Температура ґрунту на глибині  10см. прогрівалась до +6+12°С. Нічні заморозки -2°С, які відмічались на більшій території області.

 Найбільш небезпечними були для плодових дерев (персик,абрикос) які перебувають у фазі цвітіння, відмічено часткове опадання цвіту, натомість загрози для інших сільськогосподарських культур  не має.

         Холодна волога погода звітного періоду обумовила повільний вихід шкідників з місць зимівлі, заселення ними посівів та незначний розвиток хвороб.

На посівах озимої пшениці спостерігається розвиток септоріозу 1,5- 2% уражених рослин з розвитком хвороби 0,2%, борошнистої роси  2,2-3% рослин з розвитком хвороби 0,8%,  кореневими гнилями 1,3- 2% уражених рослин з розвитку хвороби 0,6%.   В окремі теплі сонячні дні подекуди спостерігається літ злакових мух 0,1екз/м², цикадок 0,3екз/м²  ними пошкоджено 1% рослин в слабкому ступені, хлібними блішками 2-3екз/м², де пошкоджено 1% рослин в слабкому ступені.

          Посіви озимого ріпаку  продовжують  уражені  альтернаріозом 6% рослин за розвитку хвороби 0,6-1,0%, відмічено ураження кореневої системи бактеріозом 1-1,5% рослин, розвиток хвороби становить 0,1%. Продовжується  заселення хрестоцвітими блішками за чисельності 0,6-1,0екз/м², де пошкоджено 2%рослин в слабкому ступені.

         Посіви багаторічних трав  продовжують  заселяти  бульбочковий  довгоносик за чисельності 0,8 – 3екз/м², де пошкоджено до 4% рослин в слабкому ступені. Також на багаторічних травах присутні такі хвороби як борошниста роса якою уражено 3,5% рослин, іржею 2-2,5% рослин.

         В плодовому саду  продовжується повільне наростання чисельності сірого  брунькового довгоносика  чисельністю 1-3екз/пог. м., букаркою за чисельності 1екз/пог. м, яблуневою попелицею за чисельності 2-3екз/листок, на плодово-ягідних (смородина) –  зеленою яблуневою попелицею за чисельності 2-3екз/листок.

За результатами проведеного обстеження встановлено, що  заселення  мишоподібними гризунами  посівів озимих зернових становить  11% заселених площ,  де обліковувалося  від  2  до 4 жилих колоній на га, в яких від 2-3жилих нори, на  посівах озимого ріпаку гризуни виявлені переважно в крайових смугах полів,  заселеність  становить 10% обстежених площ, де обліковується від 2 до 4жилих колоній на 1 га, в яких від 2-3 жилі нори,  на посівах  багаторічних трав заселення  становить  27%  площі, де обліковувалося від 4 до 5жилих колоній на га, в яких від 4-5жилих нори.

 На даний час в області збільшено посів; ячмінь 24,1 тис. га., яра пшениця 17,5 тис. га., овес 28,6 тис. га., горох 3,9 тис. га., цукровий буряк 12,9тис. га.,  соняшник, посіяно 15,2 тис. га, ярий ріпак 0,7 тис. га.