Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 23 квітня 2020 року.

Озимий ріпак  – розетка, бутонізація                Ярі зернові – сходи     

Озимі зернові  – кущення                 Б/ т – відростання                                       Плодовий сад – цвітіння                Картопля – посадка

Кукурудза – посів               Соняшник – посів

Друга декада квітня місяця характеризувалась холодною погодою, з сильним поривчастим вітром, та нічними заморозками. Температура повітря коливалась в межах від -2С? до +20С?. Середньодобова температура коливалась від+2,8°С до+16°С. Максимальна температура зафіксована 16 квітня і становила +20,1°С, мінімальна 20 квітня і становила -1,8°С.

Відсутність опадів та різкі коливання температурного режиму повітря негативно впливає на ріст та розвиток сільськогосподарських рослин.

На посівах озимої пшениці продовжується  ураження септоріозом 4-10% рослин, ураження площ становить 7%, за розвитку захворювання 0,2-4%. Кореневі гнилі виявлені локально в понижених місцях, уражено 3-6%,  рослин за розвитку захворювання 0,3-1,0%. 

  На обстежених площах сходів ярих зернових у сонячні дні на краю поля та під лісосмугами виявлено хлібні блішки 1-2 екз/м?.

На площах озимого ячменю в Ружинському районі виявлено ураження посівів борошнистою росою, якою уражено 1,5-2% рослин, на загальній площі 10%, та прояви септоріозу яким уражено 1-1,2%, загальна площа ураження становить 8%. 

Посіви озимого ріпаку  продовжують уражені  альтернаріозом 6% рослин за розвитку хвороби 0,2-0,8%, відмічено ураження кореневої системи бактеріозом 1-1,5% рослин, площа ураження становить 5% розвиток хвороби 0,1%. Продовжується  заселення хрестоцвітими блішками за чисельності 0,6-1,0 екз/м?, де пошкоджено 2% рослин в слабкому ступені.

Відмічається живлення гусениць I віку озимої совки та хлібної жужелиці осередково на площах після стерньових попередників. Личинки фітофага знаходяться в II – 37% та III – 63% віках.  Тому, період пошкодження посівів продовжуватиметься.

Багаторічні трави заселяють та пошкоджують бульбочкові довгоносики, які за чисельності 0,3-0,8екз/м? пошкодили до 3% рослин.

Погодні умови зими були сприятливими для доброї перезимівлі фітофагів в садах. Загинуло в середньому 11%, максимально до 20% зимуючого запасу шкідників.

В плодових насадженнях зерняткових культур найбільшої шкоди завдають садові довгоносики.

Сірим бруньковим довгоносиком заселено 25% дерев за чисельності  3- 5 екз. на дерево, ними пошкоджено 1-2% листків. Присутність квіткоїда відмічається в кількості 7 – 10 особин на дерево, поширений на 35% дерев, пошкоджено 2% листків. Зелена яблунева попелиця розпочала свій розвиток, заселеність дерев становить 80 – 100%. Середня чисельність – 1-2 кол/лист, заселено 3-6% листків. Із-за постійних нічних заморозків відмічено обмерзання абрикос. По краю полів, які межують з лісосмугами виявлено 2-3 жилі нори мишоподібних гризунів.