Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 31 січня2019 року.

 

Оперативне  повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 31 січня 2019 року.

  Фенологія культур.

Озимий ріпак –  стан спокою                                      Озимі зернові –  стан спокою                          

Погода третьої декади січня визначалась розмитою фронтальною зоною та теплим сектором циклону, відмічалось хмарно з проясненням, пройшли опади у вигляді мряки, дощу, снігу та мокрого снігу. Морозна погода змінилась на вологу  дощову   погоду. Показники температури повітря фіксувались на позначці стовпчика термометра  вдень +2-8°С,  вночі +1-10°С.  продовжується його ущільнення та повільне танення.   Крім того, спостерігається ожеледиця, туман,  слабшають та руйнуються  льодові явища.

В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку. Озимі культури та багаторічні трави знаходяться у стані зимового спокою. Погодні умови є добрими для перезимівлі озимини, а також зимуючих фаз шкідників. Висота снігового покриву становить 10-30 см.

Відбір монолітів озимих культур для визначення життєздатності рослин та їх відрощування, в тому числі і за експрес-методами, проведеними науковцями ІСГП вказує на те, що стан перезимівлі озимих культур добрий. Рослини перебувають у фазах 3-й листок – кущіння, при їх відрощуванні мають добру регенераційну здатність. Відсоток живих рослин на обстежених площах становить 97, загиблих – 3 % (Житомирська обл.).

Наявність сталого снігового покриву унеможливлює проведення ретельних обстежень і обліку за популяцією мишоподібних гризунів. На площах озимих пшениці, ріпаку до утворення снігового покриву на одному гектарі посівів чисельність гризунів була в межах допорогової та становила 1-2 жилих колоній.

На 80-100% заселених площ багаторічних трав, неугіддях, садах виявляли 4 жилих колоній на гектарі.

Чергування холодної морозної погоди з відлигами, опади у вигляді дощу та мокрого снігу, подекуди затоплення нір талою водою, викликало порушення терморегуляції мишоподібних гризунів, що в свою чергу негативно вплинуло на їх життєдіяльність.

За результатами аналізу фітосанітарного стану зерна, яке зберігається в зерносховищах господарств усіх форм власності, встановлено, що фуражне зерно залишається засміченим комірними довгоносиками, гороховим зерноїдом, кліщами за чисельності 1-5 екз. на 1 кг виїмки. Тому контроль за станом збереження зерна та зернопродуктів слід проводити постійно і, в разі виявлення комірних шкідників, приступити до обеззаражування збіжжя через фумігацію дозволеними препаратами відповідно до діючої рекомендації.

Повсюди фітоекспертизою насіння виявлена ураженість ярих ячменю та пшениці збудниками альтернаріозу, темно-бурого гельмінтоспоріозу, що свідчить про обов’язкове оздоровлення посівного матеріалу навесні шляхом протруювання його препаратами відповідного спектра дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб.