Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 4 квітня 2019 року.

Фенологія культур.

Озимий ріпак  –   формування розетки                      Цукровий буряк – посів

Озимі зернові  –   кущіння                                              Яра пшениця – посів

Багаторічні трави відростання                                   Ярий ячмінь – посів

Сад – розпускання бруньок                                              Овес – посів

Ягідні – розпускання бруньок утворення листків     Горох – посів

  Початок першої декади березня визначився переважно сухою та сонячною  погодою без опадів, з  різкими перепадами температурного режиму, вдень +14+7°С,  вночі +1-2°С,   на поверхні  ґрунту та в повітрі спостерігались заморозки до -3°С. За звітний період температура ґрунту на глибині  10см. прогрівалась до +6+9°С, що в свою чергу сприяло розвитку ґрунтових шкідників (дротяники, несправжні дротяники) переміщуватися в верхні шари ґрунту, але холодні погодні умови в  нічні години д стримували їх активність. У теплі сонячні дні на посівах озимих зернових культур подекуди в крайових смугах полів спостерігався літ гессенської мухи 0,1екз/м².

 Для посівів озимих культур складаються досить сприятливі  погодні умови розвитку вторинної кореневої системи, особливо тих площ, де проведено підживлення мінеральними азотними добривами. А тому, загальний стан посівів озимих культур на сьогодні характеризується як добрий та задовільний після відновлення весняної вегетації. Але слід зазначити, що в зв’язку погодними умовами звітного періоду (сонячна  суха погода,  пориву вітру до 12м/с, нічні заморозки з відсутністю опадів на  запаси корисної вологи в верхньому орному  шарі ґрунту стрімко знижуються, на сьогодні вони мінімальні, а на підвищеній місцевості рельєфу недостатні, спостерігається дефіцит вологи в ґрунті,  наразі продовжується інтенсивне просихання ґрунтового покриву.

 При обстеженні, на посівах озимих зернових культур в Баранівському спостерігається розвиток снігової плісені 0,6-0,8% рослин за розвитку захворювання 0,3%. Також при обстеженні в Ружинському районі виявлені прояви септоріозу, яким уражено 0,5-1% рослин. Борошнистою росою уражено 0,6-2,5% рослин за розвитку  0,4%,  кореневими гнилями 0,4-1,5% рослин за розвитку захворювання 0,2%.   Посіви озимого ріпаку   уражені альтернаріозом 4%рослин за розвитку 0,4-0,8%.

 Вищевказані  хвороби загрози посівам с/г культур наразі не становлять.

Продовжується заселення мишоподібними гризунами на посівах озимих  культур та багаторічних трав,  при цьому, заселення шкідниками посівів озимих зернових становить  10% заселених площ,  де обліковувалося  від 2  до 4 жилих колоній на га, в яких від 2-3жилих нори, на  посівах озимого ріпаку  заселеність мишоподібними гризунами становить 9% обстежених площ, де обліковувалося від  від 2до 4жилих колоній на га, в яких від 1-3жилих нори,  на посівах  багаторічних трав заселення  гризунами становить  22-25%  площі, де обліковувалося від 4 до 5 жилих колоній на га, в яких від 3-5 жилих нори.

 На даний час в області збільшено посів; озимий ячмінь 15,2 тис. га., яра пшениця 12,5 тис. га., овес 12,4 тис. га., горох 2,6 тис. га., цукровий буряк 2,8тис. га., Розпочався посів соняшнику, посіяно 0,2 тис. га.