Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 4 липня 2019 року.

Фенологія культур.

 Озимі зернові – воскова стиглість                    Картопля – цвітіння

Озимий ріпак – початок збирання                    Кукурудза – викидання волоті

Ярі зернові – молочна стиглість                       Соняшник – бутонізація

Соя – ріст бічних пагонів                                  Багаторічні трави – відростання

Горох – повна стиглість, збирання                   Сад – ріст плодів                 

                                                             

Агрометеорологічні  умови звітного періоду характеризувалися  різкою зміною температури повітря, погода була переважно  сонячною, теплою, вдень температура становила +19+24°С , вночі +13+18°С , також в окремі дні вдень становила від +27°С до +31°С,  В цей період проходили короткочасні опади у вигляді дощу.

          Ґрунтовий покрив на більшій території області помірно зволожений, середня температура ґрунту на глибині 10см. складала +16+25°С.  Посіви зернових культур продовжують уражуватись такими хворобами як септоріоз, борошниста роса, гельмінтоспоріоз та іншими, крім того, подекуди відмічено незначне ураження колоса  септоріозом та фузаріозом, в поодиноких випадках  твердою. Хвороби в основному виявлені на присадибних ділянках де захист проводився не зовсім належним чином.

 Ураження посівів  озимих зернових   септоріозом  становить3-4%уражених рослин за розвитку хвороби 2-3%,  ураження  борошнистою росою   до 7% уражених рослин за розвитку хвороби 1-2%. Продовжується  шкодочинність  на посівах зернових злаковою попелицею на озимих заселено близько 7% рослин  за чисельності 3-6екз/рослину, на ярих культурах відмічено 3-4екз.,   хлібною п’явицею  5%рослин  за чисельності 0,4 екз/м? імаго,  личинками за чисельності 0,4-0,6екз/стебло, пшеничним трипсом  до3% рослин за чисельності 1-3екз/м?.  При обстеженні виявлено  заселення  хлібним жуком, заселено переважно крайові смуги, відмічено  0,2-1екз/м?.

          На посівах озимого ріпаку продовжує розвиток альтернаріоз виявлено 5%уражених стручків за розвитку хвороби 0,2-0,6%,  фомозом   8%уражених рослин за розвитку хвороби 0,1-0,2%,  крім того,  посіви озимого ріпаку продовжує шкодити комплекс шкідників, зокрема личинка ріпакового прихованохоботника (насіннєвого)  на 4% стеблах рослин за  чисельності 1-2екз/стручок, личинка капустяної стручкової галиці (комарика) на 4% стручків за чисельності 1,4-4,0 екз/рослину.

           На посівах кукурудзи в Баранівському районі хлібними блішками заселено 7% обстеженої площі за чисельності 0,1 екз/м?,   продовжується заселення  попелицею 3,0%рослин за чисельності 2-4екз/рослину, крім того, продовжується літ імаго стеблового (кукурудзяного) метелика, інтенсивністю льоту 1-4екз. на світло пастки.

          На посівах соняшнику продовжується заселення посівів геліхризовою попелицею 3,0%рослин за чисельності 4-8екз/рослину,  спостерігаються  прояви фомозу 1-2% рослин за розвитку хвороби 0,8%.

          Посівам сої продовжує завдавати шкоди  бульбочковий довгоносик, яким заселено 4%обстеженої площі за чисельності  0,2екз/м? та пошкоджено 2%рослин в слабкому ступені, крім того спостерігається шкідливість злаковою попелицею, за чисельності 1-2екз/рослину, де пошкоджено 1%рослин, ураження септоріозом на 3%рослин за розвитку хвороби 0,5%.

          В плодовому саду продовжується літ метеликів яблуневої плодожерки та відкладання яєць,  личинкою яблуневої зеленої попелиці, заселено 14% дерев за чисельності 12-20екз/листок, комоподібної щитівки заселено 9% дерев,5% скелетних гілок за чисельності 1,0 щиток/10см гілки,  борошнистою росою   уражено 6% листових розеток на 6% дерев за розвитку хвороби  0,2%, паршею уражено 5%дерев,4% листя за розвитку хвороби 0,2%.

          Площі зайняті під вирощуванням картоплі (за результатами обстеження на присадибних ділянках) на 100% заселені та продовжують пошкоджуватися  колорадським жуком, за чисельності 1-2екз/рослину імаго та личинками, 4-12екз.личинок, де було пошкоджено 50% рослин в різному ступені, на  картоплинні продовжується масове ураження альтернаріозом (рання суха плямистість) з місцями засихання рослин 4% обстеженої площі, 2% рослин, 1,0% листя  за розвитку хвороби 0,2-0,4%,  відмічено прояви перших ознак листкової форми  фітофторозу.