Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 7 травня 2019 року.

Фенологія культур

Озимий ріпак  –   бутонізація – початок цвітіння     Цукровий буряк – сходи

Озимі зернові  –   початок виходу в трубку       Горох – сходи    Яра зернові –   сходи       Картопля – сходи

Багаторічні трави  стеблування                        Кукурудза – сходи

Сад –  кінець цвітіння

Початок першої декади травня характеризувався переважно хмарною з проясненням теплою вологою погодою, з  щоденними опадами у вигляді  дощу(27.04.- 03.05.).  Температура ґрунту на глибині  10см. прогрівалась до +10+16°С, ґрунтовий покрив добре зволожений. Показники температури повітря коливалась на позначці термометра  вдень від  +10+18°С,  вночі від  +5+10°С.

На посівах озимих культур ураженість хворобами не перевищує економічний поріг шкодо чинності. Хворіють посіви озимих зернових культур здебільшого такими хворобами як сетпоріоз, борошниста росакореневі гнилі. Наразі, дані хвороби загрози посівам не становлять.

 

Ураження посівів озимої пшениці септоріозом  становить 4%уражених рослин за розвитку хвороби 0,6%, ураження  борошнистою росою  становить 5% уражених рослин за розвитку хвороби 1,0%, розвиток кореневих гнилей  становить 2%уражених рослин з розвитком хвороби 0,6%, продовжується  розселення та пошкодження  рослин хлібними блішками,  які переважно спостерігаються в крайових смугах, у вигляді вогнищ, на 10%площі за чисельності  3-5екз/м², пошкоджено 4%рослин в слабкому ступені, заселення цикадками становить близько 20% обстежуваної площі  за чисельності 2-7екз/м², пошкоджено 5%рослин в слабкому ступені,  заселення злаковою попелицею 30% площі за чисельності 1-3екз/м², пошкоджено 3% рослин в слабкому ступені, спостерігається літ злакових мух 15% площі за чисельності 2екз/100п.с.

Посіви озимого ріпаку продовжують уражуватися альтернаріозом  9%уражених рослин за розвитку хвороби 1-2%,  крім того, спостерігається ураження кореневої системи бактеріозом 2% уражених рослин за розвитку хвороби 0,2%.  Хрестоцвіті блішки на посівах озимого ріпаку спостерігаються на 15%площі, за чисельності 1-3екз/м², де пошкоджено 7% рослин в слабкому ступені, стебловим капустяним прихованохоботником на посівах озимого ріпаку  заселено 12%, за чисельності 1-2 екз/рослину, пошкоджено 6% рослин в слабкому ступені, ріпаковим квіткоїдом заселено 20%,за чисельності 1-3екз/рослину, пошкоджено 4% рослин в слабкому ступені.

Посівам багаторічних бобових трав (конюшина,люцерна) продовжують завдавати шкоди бульбочковий довгоносик,  яким заселено 50% площі, за чисельності 3-5екз/100п.с., пошкоджено 6%рослин в слабкому ступені, конюшиновий стебловий довгоносик, яким заселено 40%, за чисельності 2-4екз/100п.с., пошкоджено 5%рослин в слабкому ступені, горохова попелиця, якою заселено 10%, за чисельності 1-3екз/100п.с.,пошкоджено 1%рослин в слабкому ступені, личинкою травневого хруща заселено 20%, за чисельності 0,4екз/м²,пошкоджено 3%рослин в слабкому ступені, личинкою дротяників, якою заселено 30%, за чисельності  1екз/м², пошкоджено 2%рослин в слабкому ступені.

В плодовому саду завдає шкоди  сірий бруньковий довгоносик, яким заселено 80%, за чисельності 4-6екз/дерево,пошкоджено 3% листків в слабкому ступені, яблуневим квіткоїдом заселено 55%, за чисельності 4-6екз/дерево, пошкодивши 11% бутонів і квіток в слабкому і середньому ступені, букарка, казарка, якою заселено 60%, за чисельності 3-6екз/дерево,пошкоджено 4%листків, яблунева зелена попелиця,  заселено 100%, за чисельності 4-6 екз/листок, пошкодивши  4%листків в слабкому ступені.

Спостерігається літ травневого хруща, на дереві в лісосмугах нараховується 2-4екз/імаго, біланів 1-2 екз/10хв. в полі зору, спостерігається початок виходу на поверхню ґрунту колорадського жука, за чисельності 1-2екз/м².