Оперативне повідомлення щодо фітосанітарного стану сільськогосподарських рослин в господарствах Житомирської області станом на 8 жовтня 2020 року.

Озимі зернові –  посів-сходи 1-2 листочки  

Озимий ріпак –  формування розетки 6-8 листків                          

Кукурудза – повна стиглість, початок збирання

Б/т – відростання                                                             

Ц/буряки – збирання                                                                                                               

Сад – осіннє забарвлення листя

Перша декада жовтня характеризувалася  малохмарною теплою вологою погодою, яка супроводжувалася    рясними опадами у вигляді дощу(02.10., 04.10.-07.10.), що покращило умови для сівби та розвитку озимих культур.  Показники  температури повітря коливались на  позначці термометра  вдень  +18+24°С, вночі  +12+17°С. Ґрунтовий покрив добре зволожений, середня температура ґрунту на глибині 10см. складала +11+17°С.  Вітер переважав Південно – Східного  напрямку 3-8м/с.

Агрометеорологічні умови звітного періоду для сівби та початкових фаз розвитку озимих культур урожаю 2021 року були оптимальні.

          У погожі сонячні дні на посівах озимих зернових культур  спостерігається літ шведської мухи за чисельності 1-2екз./100 п.с., гессенської мухи за чисельності 1-3екз/100п.с., злакової попелиці 2-4екз/рослину, проявів розвитку хвороб не виявлено. 

          На  падалиці зернових культур також продовжується шкодочинність  шведської мухи  за чисельності 6-8екз/100п.с., гессенської мухи за чисельності 1-3екз/100п.с., злакової попелиці за чисельності 3-6екз/рослину, відмічено ураження  септоріозом 7% уражених рослин за розвитку хвороби 0,8%,  бурою листковою іржею  3% уражених рослин за розвитку хвороби 0,5%, борошнистою росою 2% рослин за розвитку хвороби 0,4%.     

          В посівах  озимого ріпаку продовжуються розвиток і шкідливість хрестоцвітих блішок переважно в крайових смугах полів, за чисельності 1-4екз/м?,  які пошкодили 4-6% рослин у слабкому ступені. Спостерігається завершення живлення гусениць ріпакового пильщика за чисельності 0,2-0,6екз/м?, які пошкодили 4%рослин у слабкому ступені, подекуди продовжується шкідливість гусеницями озимої совки, ріпакового та капустяного біланів,  які за чисельності 0,4 екз/м? пошкодили 2% рослин у слабкому ступені, капустяною попелицею за чисельності 2-4екз/рослину, які пошкодили 4% рослин у слабкому ступені.  Відмічено прояви альтернаріозу 1,2% рослин, пероноспорозу 1,0% рослин.

           На  кукурудзі спостерігається ураження летючою сажкою 1-2% рослин, 1-1,2% органів рослин, загальна площа ураження 5%. Пухирчастою сажкою уражено 4% рослин, 1-2% органів рослин, загальна площа ураження 3%.Також присутні ураження качанів фузаріозом 0,5-1% качанів, максимально 2%, з розвитком хвороби 0,3%.

На  падалиці зернових культур нараховується  2-3 жилих колоній/га , в яких по 2-4жилих нори, на багаторічних травах (конюшина, люцерна) нараховується 2-4жилих колоній/га, в яких від 3-5жилих нори, заселеність мишоподібними гризунами на посівах озимого ріпаку нараховується від поодиноких до 1 колонії/га, в яких від 1-3жилих нори. Прогнозується, що в подальшому заселеність мишоподібними гризунами в агроценозах збільшуватиметься.