Показники діяльності ринкового та метрологічного нагляду за 9 місяців 2018 року

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про  державний  ринковий  нагляд  і контроль нехарчової продукції» державний ринковий   нагляд – діяльність  органів  ринкового  нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Управління захисту споживачів наділене повноваженнями перевірок характеристик продукції у сфері ринкового нагляду, який є досить ефективним і потужним напрямком. Він дозволяє захистити споживача ще до порушення його прав, оскільки в його основу закладено принцип спостереження за ринком та аналіз звернень громадян. Це дає можливість оцінювати ризики, які існують та, у разі виявлення небезпечної продукції вилучити її з обігу, тим самим захищаючи нашого споживача.

Відповідно до Секторального плану державного ринкового нагляду на 2018 рік   та плану здійснення з ринкового нагляду на  І, ІІ, ІІІ – квартали 2018 року, спеціалістами відділу ринкового та метрологічного нагляду, здійснено 38 перевірок, з них:

– 33 виїзних планових перевірок;

-5 позапланових перевірок, здійснено на підставі повідомлення про продукцію, що не відповідає встановленим вимогам та/або становить серйозний ризик.

Проведеними перевірками, у 36-ти суб’єктів господарювання встановлені порушення вимог чинного законодавства. Основною причиною невідповідності продукції є неналежне маркування вимогам нормативно-правових актів та нормативних документів.

       За результатами проведення фахівцями органу ринкового нагляду перевірок щодо якості нехарчової продукції в межах Житомирської області відзначається, що левова частина такої продукції як дитячі іграшки, побутова техніка, освітлювальна апаратура, радіообладнання (мобільні телефони) вироблено та імпортовано з КНР.

Згідно п.4 ч. 1 ст. 11 вищезазначеного Закону, перевірена продукція з встановленими порушеннями, відправлялась до лабораторій для проведення незалежної експертизи (випробувань) якості та безпечності нехарчової продукції на відповідність вимогам національних стандартів, що гармонізовані з відповідними європейськими стандартами. Так, наприклад, згідно протоколу випробувань лабораторних досліджень та на підставі розробленого органом ринкового нагляду, сценарного плану ймовірності виникнення ризику встановлено, що продукція лампа-світильник настільний модель МТ203В, не відповідає вимогам ДСТУ EN 60598-2-4:2002 та становить високий рівень загрози. Також, було виявлено невідповідність дитячого взуття та іграшок. 

 За результатами узагальнення матеріалів щодо проведених перевірок:

– надіслано до Департаменту захисту споживачів Держпродспоживслужби України   36 оперативних сповіщень про продукцію, яка не відповідає встановленим вимогам та загальним вимогам щодо безпечності.

Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про  державний  ринковий  нагляд  і контроль нехарчової продукції» передбачено, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття  обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним  інформуванням про це громадськості  щодо  продукції,  яка  при   її   використанні   за призначенням   або  за  обґрунтовано  передбачуваних  умов  і  при належному  встановленні  та  технічному  обслуговуванні  становить загрозу  суспільним  інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.  

Через невідповідність продукції вимогам технічних регламентів суб’єктам господарювання видано  117 Рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо обмеження надання продукції на ринку шляхом:

-приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами;

-усунення формальної невідповідності;

-тимчасової заборони надання продукції на ринку;

– заборони надання продукції на ринку.

  За розповсюдження продукції, що не відповідає вимогам Технічних регламентів до суб’єктів господарювання застосовано штрафні санкції, згідно статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» на загальну суму       326,8 тис.грн. та стягнуто до державного бюджету – 285,2 тис.грн.

          Окрім того, спеціалістами відділу ринкового та метрологічного нагляду Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області на підставі звернення споживача та погодження Державної Регуляторної Служби України, у звітному періоді проведено 1 (одну) позапланову перевірку на АЗС, щодо дотримання метрологічних вимог до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, відповідно Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та інших нормативно-правових актів у сфері метрології та метрологічної діяльності.

        В ході перевірки, перевірялись засоби вимірювальної техніки (ЗВТ), щодо дотримання правил застосування таких засобів, встановлених у  нормативно правових актах і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби. Проведеною перевіркою на АЗС, не виявлено експлуатацію не повірених засобів вимірювальної техніки.