Поради спеціалістів по догляду за садом навесні

 

Весна – це завжди “гаряча” пора для садівника. Кожен дбайливий господар розуміє важливість своєчасного та розумного підходу до виконання весняних робіт. Адже саме від правильного догляду за саджанцями залежить здоров’я, краса та родючість рослин. Декілька корисних порад по догляду за садом  навесні надають спеціалісти управління фітосанітарної безпеки ГУ ДПСС в Житомирській області .

Аби приступити до будь-яких робіт у саду, найперше потрібно прибрати його. З приходом тепла, слід визбирати сухе листя, бурелом, залишки опор і укриттів, а також інше сміття. У ході прибирання видаляйте молоді бур’яни, поки вони не зміцніли, не встигли зацвісти і легко вириваються з корінням з вологого ґрунту. Це найлегший, однак, чи не найпотрібніший весняний етап роботи на вашій плодовій ділянці. Зараз, при низьких плюсових температурах, до початку весняної вегетації можна садити і пересаджувати дерева та чагарники, включаючи плодові і вічнозелені.

raboty-v-saduНе менш важливим у перші весняні дні для дерев є обкопування землі навколо стовбурів. Цей процес допоможе зберегти вологу для дерева (хоча, як правило, на і деревам її не бракує), затримує її та дає можливість дихати кореневій системі. Цей етап роботи важливий для всіх дерев. Та особливо важливо в березні своєчасно обкопати кущі смородини, малини, аґрусу. Якраз цього місяця у них уже активно набухають бруньки. Плодами цих культур ми першими і насолоджуватимемося цього ж року.

Ранньою весною важливо підгодувати і підмульчувати ослаблені після зими дерева для підживлення використовує загальне мінеральне добриво, або добриво з підвищеним вмістом калію (наприклад, добриво для троянд або загальне для квітучих чагарників), чи сухий курячий послід.

Одним з найважчих етапів весняної підготовки саду є обрізка дерев. Справа в тім, що кожна культура вимагає індивідуального підходу. З техніки обрізки дерев написано багато книг та надано безліч порад. Як правило, навіть досвідчені господарі черпають такі знання з хороших джерел. Новоспечені садівники, як правило, навчаються практичним умінням від більш досвідчених у цій справі колег.CHto-obrezat-v-sadu-vesnoy-1-300x204

Всім власникам саду варто знати, що є 3 види обрізок:

формуюча (створює основу крони відповідно до обраної моделі і запобігає її загущенню та росту гілок, що заважають одна одній);

омолоджуюча (зрізуються ослаблені гілки, що активно стимулює наростання нових та сильних, при цьому довжина пагонів повинна становити не менше 30 – 40 см.);

відновлююча (дає змогу зменшити габарити крон, поліпшити світловий режим, нормувати кількість гілок, забезпечити рівновагу між зростанням і плодоношенням). Відновлюючаобрізка застосовується також до підмерзлих дерев та тих, які отримали серйозні механічні пошкодження.

Після обрізання саду важливим є обробка від шкідників до розпускання бруньок  .                                                                  

obrabotka-sada-500x308Обробляти сад від хвороб, шкідників варто проводити  поетапно. Починати обприскування слід ранньою весною, на початку березня, коли ще немає бруньок на деревах. При цьому важливо особливу увагу приділяти таким садовим культурам, як малина, смородина, аґрус. Необхідно очистити рослини від засохлих гілок, плодів, крону дерев підрізати і видалити стару кору. Обрізані гілки, інші частини чагарників слід спалити.

Обробка саду навесні від хвороб і шкідників проводиться після цього підготовчого періоду. Використовуються будь-які ефективні препарати мідний  або залізний  купорос: Хорус 75 з розрахунку  2,5 гр/10 л. води, сечовина (карбамід, бордоська суміш, ін.) Ранньовесняне обприскування плодових дерев навесні допомагає позбутися від яблуневого квіткоїда,  плодових довгоносиків, пильщиків, кліщів, деяких видів грибкових захворювань.  Обробка дерев після цвітіння

Коли завершується цвітіння плодових культур, пора починати чергову весняну обробку саду від шкідників і хвороб. Остання процедура обприскування проводиться, коли дерева/кущі скинуть всі пелюстки, а на місці квіток з’являться зав’язі. Обприскати рослини в цей період необхідно, щоб захистити їх від гнильних хвороб і допомогти виробити імунітет проти плямистостей і грибків.

Бажано, щоб обробка  після цвітіння закінчилася ретельним оглядом кожної плодової культури на наявність шкідників. Іноді навіть кілька процедур не приносять очікуваного результату, а насадження все одно піддаються негативному впливу попелиці або інших шкідників. Якщо ви виявили поодинокі комахи, їх потрібно знищити, однак в період наливу плодів не допускається застосування більшості інсектицидів. Краще в даному випадку обробити рослини карбамідом.  Проти  яблуневого квіткоїда, довгоносиків  та плодової плодожерки і  застосовувати  Каліпсо  480 з розрахунку 2,0 мл. на 10 л.