Посів озимого ріпаку.

рисрсРіпак – цінна олійна і високоврожайна культура, що також відрізняється чудовими кормовими якостями. Крім цього, рослина є цінним попередником для зернових культур, покращуючи фізіологічну і органічну структуру грунту. Особливістю ріпаку є холодостійкість, але зимостійкість дещо слабше і залежить від сорту і гібриду. Культура дуже вимоглива до вологи, що вкрай важливо враховувати восени, в період посіву озимого ріпаку. Дотримання технології посіву насіння та загальних правил вирощування забезпечить фермера високим і якісним урожаєм.                                                                                         

   Кожен аграрій задається питанням: коли ж краще сіяти озимий ріпак так щоб зійшли сходи? Основними і найважливішими критеріями технології вирощування озимого ріпаку є строки сівби. Саме вони визначають, чи отримають аграрії добрі сходи і в якому стані рослина увійде в зиму. Ріпак потребує конкретних строків висіву, але оптимальний період посіву залежить від регіону і наявності вологи у ґрунті, а також вибору придатногогібрида.

           Технологія посіву ріпаку

 Перед сівбою ріпаку проводять культивацію або боронування на глибину загортання насіння – 4-5 см. Це дасть можливість отримати вологий і легкий шар ґрунту, який буде сприяти рівномірному висіву та дружним сходам рослин. Відбирають тільки чисте і якісне насіння, що має високі показники схожості, скороспілості, стійкості до осипання та вилягання. Обов’язковим заходом перед посівом є протруєння насіння для захисту від ураження хворобами та шкідниками.Сіють ріпак спеціальними рапсовими сівалками звичайним рядковим способом з відстанню міжрядь: 7,5 см, 12 см і 15 см. Для насінницьких цілей використовують широкорядні посіви з міжряддями 45 см і використовують міжрядні розпушувачі.Посів можна починати вже з середини серпня, за умови достатньої зволоженості ґрунту. Оптимальними строками для посіву ріпаку вважають період з 15 по 30 серпня, з нормою висіву 2,5-3,0 кг/га. Припустимо проводити посів насіння аж до 5 вересня, але із збільшенням норми висіву до 4,0-4,5 кг/га.Якщо провести сівбу в більш пізні терміни, то кількість рослин що перезимували може критично знизитися до 30-50% або призвести до повної загибелі рослин. Основним чинником успішної перезимівлі є розвиток достатньої кореневої системи, яка повинна забезпечувати рослини поживними речовинами і вологою з не замерзаючих шарів грунту.У разі пізнього посіву озимого ріпаку необхідно вибрати гібрид з потужними темпами початкового росту, що дасть можливість рослині увійти в зимівлю у фазі 4-6 листків. Досягнення цієї фази розвитку говорить про формування достатньої для зимівлі кореневої системи.