Прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту основних сільськогосподарських культур в господарствах Житомирської області у серпні 2019 року

Низькі нічні температурні показники липня місяця, дещо пригнічували ростові процеси пізніх  та овочевих культур і сприяли враженню їх грибковими хворобами  борошниста роса, фітофторіоз. Похмура погода та висока вологість повітря стримували темпи висихання зерна та збору врожаю озимих зернових культур.

Несприятливим явищем для сільського господарства було випадання граду, який випадав у другій декаді липня місцями в південних районах області, внаслідок чого, в окремих господарствах Андрушівського району найбільше було пошкоджено посіви кукурудзи на площі озимої пшениці, соняшника, картоплі та ярої  пшениці.

Вологозабезпечення в метровому шарі ґрунту під пізніми культурами на переважній частині території області знаходилось в достатніх та оптимальних межах. В північно- західних районах вологи в грунті було недостатньо, лише на окремих

площах крайніх північно-східних районів півметровий шар

ґрунту під картоплею був перезволожений.

Середня декадна температура грунту на глибині 10 см становила 19-22°.

 На всій території  озимі зернові досягли повної стиглості, розпочалось збирання.

В  плодових садах продовж липня відмічалося достигання ранніх сортів та та утворення товарної падалиці збирання плодів.

Похмура, дощова погода в більшості днів декади була малосприятливою для накопичення цукру у плодах. Стан плодових дерев переважно добрий.

Господарства області закінчують збирання озимих зернових та  боротьбу ізшкідниками та хворобами на ярих та технічних культурах. Погодні умови та випадання опадів у вигляді дощів дещо  стримували проведення польових робіт.

 Багатоїдні шкідники

 Стебловий (кукурудзяний) метелик. В серпні триватиме розвиток шкідника першого покоління. Масово заселятиме та пошкоджуватиме зернову та цукрову кукурудзу, просо, інші товстостеблі культури. Шкідливість фітофага посилиться за встановлення оптимальних температур (25-28?С) та в разі випадання частих опадів. За підвищених показників денних температур та низької вологості повітря ймовірне зниження плодючості метеликів, висихання яйцекладок, пригнічення розвитку гусениць та часткову їх загибель.

Ефективним прийомом для обмеження чисельності й шкідливості гусениць стеблового метелика є випуск вогнівочної трихограми. За наявності яйцекладок на 18% і більше рослин кукурудзи або 6-8% рослин з гусеницями метелика застосовують Карате зеон, к.с., 0,2 л/га, Драгун, к.е., 1,2 л/га, Рубін, к.е., 0,2 л/га, Децис ф-Люкс, к.е., 0,3 л/га, інші.

Підгризаючі совки (озима і оклична, іпсилон). Протягом місяця триватиме літ метеликів другого покоління, відкладання яєць, відродження та живлення гусениць у посівах цукрових буряків, кукурудзи, соняшнику, овочевих культур, багаторічних трав, парах. В разі теплої помірно вологої погоди, наявності джерел додаткового живлення (нектароносна рослинність), ймовірна реалізація високої плодючості самиць совок. За появи сходів озимих культур відмічатиметься пошкодження гусеницями озимини.

Надпорогову чисельність совок обмежують утриманням парів чистими від бур’янів, випуском трихограми на початку та під час масового відкладання яєць, розпушуванням міжрядь просапних культур. За появи осередків високої чисельності гусениць застосовують Карате зеон, м.к.с., 0,3 л/га, Децис профі 25WG 0,04-0,05 л/га, Денадим стабільний 1,0-1,5 л/га, інші препарати, за регламентами існуючих технологій.

На стерні, овочевих і просапних культурах повсюди в другій половині місяця можлива активізація мишоподібних гризунів, які за появи сходів переселятимуться в озимину.

 Зернові, зернобобові культури та багаторічні трави

 Хлібні жуки закінчуватимуть живлення в незібраних посівах колосових культур та злакових бур’янах, спарюватимуться, відкладатимуть яйця. Хлібна жужелиця, яка знаходиться в літній діапаузі, наприкінці серпня за випадання дощів виходитиме на поверхню ґрунту, спарюватиметься й відкладатиме яйця, зосереджуючись поблизу скирд, у купках рослинних решток, полови з зерном, де з’являються ранні сходи падалиці. Надалі з появою сходів озимих зернових жужелиця мігруватиме на посіви, де продовжуватиме відкладати яйця. Відродження личинок туруна відбуватиметься в кінці серпня – на початку вересня.

Для запобігання пошкоджень озимини жужелицею слід дотримуватись сівозміни з виключенням стерньових попередників під озимі зернові культури. В разі сівби озимих зернових культур в ареалі поширення шкідника, по стерньовим попередникам, для збереження сходів від хлібного туруна, гусениць підгризаючих совок, інших ґрунтових шкідників досягається передпосівною обробкою насіння Круізером 350 FS, т.к.с., 0,4-0,5 л/га, Рубіжем, к.е., 2 л/т, Юнта Квадро373,4 FS,TH 1,4-1,6 л/т та іншими дозволеними пестицидами.

Злакові мухи (шведські, гессенська), цикадки, попелиці, хлібні блішки, інші спеціалізовані фітофаги зернових культур розвиватимуться на падалиці, злакових бур’янах та кукурудзі. Надалі з появою сходів озимини заселятимуть посіви, які пошкоджуватимуть до настання стійких похолодань.

Повсюди насіння зернових культур цьогорічного врожаю уражене фузаріозом, септоріозом,  сажкою, бактеріозом, альтернаріозом, борошнистою росою, іншими хворобами. Зважаючи на фітосанітарний стан зерна, насіння високих посівних кондицій, призначене для сівби, підлягає обов’язковій лабораторній фітоекспертизі, за якою визначають наявність на зерні збудників хвороб. Видовий склад і господарська значимість їх дозволить обґрунтовано вибрати протруйник відповідного спектра фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб. Протруювати насіння можна як завчасно (за 2-3 тижні), так і безпосередньо перед сівбою. Завчасне протруювання особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб. Застосовують Віал Траст,КС, в.с.к, 0,3-0,4 л/т, Вінцит 050 СS, к.с., 2 л/т, Вітавакс 200 ФФ, в.с.к., 2,5-3 л/т, Кінто дуо, к.с., 2-2,5 л/т, Колфуго Cупер, в.с., 3 л/т, Нупрід макс, ТН т.к.с., 0,2л/т, Селест топ 312, 5 FS,ТН, т.к.с., 1,3-2 л/т, Сертікор 050 FS,ТН , т.к.с., 0,75-1 л/т, тощо.

Протягом серпня в кукурудзі продовжуватимуть харчуватися злакові попелиці, гусениці стеблового (кукурудзяного) метелика, за умов вологої й теплої погоди у посівах культури поширюватимуться пухирчаста та летуча сажки, гельмінтоспоріоз, на качанах, пошкоджених гусеницями стеблового метелика та бавовникової совки, ймовірний розвиток фузаріозу.

Через високу зараженість гороху гороховим зерноїдом знешкодження комахи після сушіння-сортування досягається фумігацією до виходу жука з горошин, використовуючи Фостоксин, Магтоксин та інші препарати.

У посівах сої за формування-дозрівання бобів розвиватимуться та завдаватимуть шкоди довгоносики, павутинний кліщ, трипси, гусениці листогризучих совок. Шкідливість комах зростатиме за посушливої погоди. А за помірно теплої дощової погоди рослини хворітимуть на аскохітоз, пероноспороз, фузаріоз, бактеріальний опік, септоріоз, церкоспороз тощо.Для захисту врожаю, за чисельності шкідників, що перевищують ЕПШ (листогризучі совки 1-3 гусениці на кв.м, тютюновий трипс 10-15 екз. на рослину, павутинний кліщ 10% рослин) сою обробляють Золоном 35, к.е., 2,5-3 л/га, Бі-58 новим, к.е., 0,5-1 л/га, Драгуном ЕС, к.е., 2,5 л/га. За 14 днів до збору врожаю, підвищеної кількості опадів та вологості насіння 35-40% необхідно провести десикацію посівів Раундапом Макс, в.р., 2,4 л/га, Везувієм, в.р.к., 2-3 л/га.

У багаторічних бобових травах (люцерна, конюшина, еспарцет), зокрема насінниках, протягом серпня розмножуватимуться та пошкоджуватимуть культури різноманітні довгоносики, клопи, трипси, попелиці,  совки. У Поліссі та Лісостепу трави хворітимуть на буру та жовту плямистості, антракноз, аскохітоз, іржу. Хімічний захист насіннєвих ділянок трав та їх оздоровлення здійснюється диференційовано до кожного поля.

  Технічні культури

 У серпні в усіх бурякосійних районах зокрема Любарський, Ружинський, Чуднівський цукрові буряки потерпатимуть від хвороб листя, церкоспорозу, пероноспорозу, фомозу, якими уражено 3-7, макс. до 20% рослин, також можливе ураження коренеплодів паршею, гнилями, дуплистістю. У посівах буряків розвиватимуться та шкодитимуть бурякова листкова попелиця, подекуди бурякові щитоноски, блішки, мінуючі мухи. Оздоровлюють рослини та призупиняють поширення церкоспорозу через обприскування посівів Дерозалом 500SK, к.с., 0,3-0,4 л/га тощо. За появи ознак пероноспорозу рослини обприскують Акробатом МЦ, в.г., 2 кг/га. Проти комплексу хвороб посіви захищають Альто супер 330 EC, к.е., 0,5 л/га, Фундазолом, з.п., 0,6-0,8 кг/га, Рексом Дуо, к.е., 0,4-0,6 л/га, Колфуго супер, в.с., 2 л/га, іншими. Проти листогризучих та підгризаючих совок, лучного метелика на початку льоту метеликів і в період відкладання яєць ефективно застосування трихограми та проведення хімічних обробок за надпорогової чисельності шкідників дозволеними інсектицидами.

У посівах соняшнику за частих рясних опадів та температури повітря 20-250С поширюватимуться хвороби, зокрема, сіра гниль, пероноспороз, фомоз, іржа, аскохітоз, септеріоз, якими охоплено до 20% площ культури. За високої вологозабезпеченості (ГТК>1,5) і вологості насіння 25-30% на початку побуріння кошиків доцільно провести десикацію посівів аргументом, Вулканом Плюс, в.р., 3 л/га, бастою, в.р.к., 2 л/га (за вологості насіння 33-37%), Ураганом Форте 500 SL, в.р.к., 1,5-2 л/га тощо.

Для захисту посівів озимого ріпаку (під урожай 2019 року) від ураження хворобами (пліснявіння, фомоз, чорна ніжка, альтернаріоз, бактеріоз, пероноспороз, гнилі) і пошкодження шкідниками (хрестоцвіті блішки, попелиці, совки, інші) обов’язково проводять протруювання очищеного та каліброваного кондиційного насіння Космосом 250,TH т.к.с., 8 л/т, Круїзером 350 FS, т.к.с., 4 л/т, Максимом ХL 035 FS, т.к.с, 5 л/т, іншими.

Плантації хмелю пошкоджуватимуть павутинний кліщ, хмельова попелиця,осередково гусениці совок, стеблового метелика. За надпорогової чисельності шкідників проводять обприскування плантацій рекомендованими інсектоакарицидами. За високої відносної вологості повітря, помірної температури, частих дощів ймовірне поширення та зростання розвитку несправжньої борошнистої роси. Під час формування шишок рослини оздоровлюють Алльєтом 80 WP, з.п., Купроксатом, к.с., 3-5 кг, л/га, Ридомілом Голд МЦ, в.г., 2,5 кг/га, тощо. Захисні обробки проводять за 20-30 днів до збирання.

На рослинах льону за теплої помірної температури та частих опадів ймовірне посилення розвитку антракнозу, фузаріозу, іржі. Насінням культури в деяких посівах живитимуться гусениці льонової плодожерки. У разі надмірних опадів у фазі ранньої жовтої стиглості (65-75% жовто-зелених коробочок)проти комплексу хвороб рекомендується провести десикацію посівів Гліфоганом, Домінатором (використовуючи олію на технічні цілі), Раундапом, в.р., 3 л/га.

 Картопля та овочеві культури

 Колорадський жук літнього покоління скрізь розвиватиметься та шкодитиме в плантаціях картоплі, томатів, баклажанів, личинки другого покоління по закінченню живлення заляльковуватимуться. Погодні умови цьогорічної вегетації уможливлює розвиток 2-3 поколінь, що в свою чергу істотно залежатиме від наявності кормової бази. Плідність самок літніх поколінь значно знижуватиметься, через погіршення поживної цінності корму за його старіння та перехід жуків у діапаузу.

Альтернаріоз, фітофтороз, макроспоріоз інтенсивно розвиватимуться за підвищеної вологості (короткочасних дощів, рясних рос) та помірних температур повітря. Ймовірний епіфітотійний розвиток хвороб. За умов вологої прохолодної погоди розвиток бактеріальних (чорна ніжка, плямистості, верхівкова гниль томатів) хвороб може призвести до формування хворих бульб картоплі з ознаками мокрої гнилі та загнивання плодів томатів. За сухої жаркої погоди поширенню вірусних хвороб пасльонових культур сприятимуть переносники вірусних інфекцій. Оздоровлення плантацій слід проводити за суворого дотримання «строків очікування». Культури захищають Акробатом МЦ, з.п., 2 кг/га, Дитаном М-45, з.п., 1,2-1,6 кг/га, Ридомілом Голд МЦ, з.п. або в.г., 2,5 кг/га, іншими.

На капусті середніх та пізніх строків триватиме активне живлення гусениць капустяної совки, біланів, молі, зростанню чисельності та шкідливості попелиці, осередково хрестоцвітих клопів, прихованохоботників, сприятиме тепла помірно волога погода місяця. Рослини хворітимуть на судинний та слизовий бактеріози, ймовірний осередковий прояв фомозу, пероноспорозу. Пізні сорти капусти за потреби захищають Діміліном, ЗП, з.п., 0,08-0,12 кг/га, Реланд 22 ЕС,КЕ, к.е., 1,0-1,5 л/га, Матчем, к.е., 0,4 л/га, Актарою, к.с., 0,07-0,09 л/га, іншими, суворо дотримуючись санітарних вимог щодо збирання врожаю.

Огірки, хворітимуть на бактеріоз, пероноспороз, борошнисту росу. В цибулі, за вищезазначених умоврозвиватимуться, пероноспороз та гнилі, що небезпечні для насінників культури, які потребуватимуть захисту. Хімічний захист овочевих культур слід узгоджувати з санітарними вимогами.

 Плодові  насадження

 Тепла з помірними опадами погода скрізь сприятиме подальшому розвитку яблуневої плодожерки. Триватимеживлення гусеницьзолотогуза, біланажилкуватогоз подальшим утворенням ними зимових гнізд.

Скрізь продовжуватимуть розвиток сиснішкідники: зелена яблунева попелиця, звичайний павутинний, плодові кліщі, щитівки і несправжні щитівки. В насадженняхзерняткових дерева хворітимуть напаршу, яка скрізь охоплює більше 50% обстежених площ, 2-19% плодів, Розвиватимутьсяплодова гниль, накісточкових кокомікоз, на листкахперсика – кучерявість.

Зимові сорти яблуні та груші на початку серпня проти яблуневої плодожерки,парші, плодової гнилі обприскують Люфоксом 105 ЕС,КЕ, к.е., 1 л/га, Матчем, к.е., 1 л/га з додаванням Дитану М-45, з.п., 3 кг/га, Мерпану, в.г., 2,5 кг/га проти парші. Проти борошнистої роси додають Топаз, к.е., 0,3-0,4 л/га чи Імпакт, к.с., 0,15 л/га, Кумулюс, в.г., 6 кг/га, Тіовіт Джет 80 WG, в.г., 8 кг/га.

У другій декаді серпня зимові сорти яблуні проти парші, плодової гнилі, інших хвороб плодів під час зберігання обприскують Топсином – М, з.п., 1-1,2 кг/га або Ефатол 2-3 кг/га не пізніше, як за 20 днів до початку збору врожаю.

Відразу після збору врожаю і ще двічі з інтервалом 12 днів кісточкові дерева оздоровлюють від кокомікозу Хорусом, в.г., 0,25-0,3 л/га чи Фіталом, в.р.к., 2 л/га. В кінці літа проти вишневого слизистого пильщика, попелиці (вишня, черешня) дерев обприскують Золоном, к.е., 2,8 л/га чи Карате, к.е., 0,4 л/га.