Проведення комплексних обстежень господарств Житомирської області на відповідність міжнародним фітосанітарним вимогам

З метою запобігання занесенню та поширенню відсутніх на території деяких країн певних шкідливих організмів, кожна країна світу – відповідно до міжнародних угод має право регулювати ввезення рослин, рослинних продуктів й інших регульованих об’єктів. Одним із заходів вищезазначеного регулювання передбачених Міжнародною конвенцією про захист рослин і Угодою про застосування фітосанітарних заходів СОТ є вимога деяких країн-імпортерів щодо ввезення рослин та продуктів рослинного походження із офіційно встановлених зон, ділянок та місць виробництва вільних від регульованих шкідливих організмів. Зокрема, вимоги щодо експорту деяких рослин та продуктів рослинного походження із зон, ділянок та місць виробництва вільних від регульованих шкідливих організмів встановлюють країни ЄС, Євразійського Економічного Союзу, Індонезія, КНР, Туреччина.

18 червня спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області спільно з представниками ДУ «Житомирська обласна фітосанітарна лабораторія» проводили обстеження на території господарств Новоград-Волинського району. Було обстежено господарство, яке займається вирощуванням картоплі. При цьому було виставлено феромонні пастки на 5 видів карантинних організмів, а саме: Картопляна міль, Блішки роду Epitrix (Epitrix tuberis, Epitrix papa, Epitrix subckrinita, Epitrix cucumeris). Ці шкідники на даний час відсутні на території України, крім Картопляної молі, яка вже виявлена в 5 південних областях України, однак всі ці шкідники є потенційно небезпечними для нашої області  та можуть завдати значної шкоди сільському господарству. Крім того, дане обстеження є необхідним для можливості  експорту сільськогосподарської продукції (в тому числі картоплі) до ряду країн світу.

Також, державними фітосанітарними інспекторами разом з представником фітосанітарної лабораторії було обстежено насадження лохини високорослої, де вже встановлено та підтримується статус вільної ділянки від шкідливих організмів відповідно до вимог Євразійського економічного союзу. Спеціалістами ввстановлені феромонні пастки на виявлення Чорничної строкатокрилки, яка входить до переліку карантинних організмів наших найближчих сусідніх країн в тому числі Білорусії

Використання феромонних пасток в обстеженнях є дуже ефективним методом, що дає змогу отримувати об’єктивну  інформацію про наявність шкідників на певній території, визначати їх чисельність, динаміку розвитку, а на підставі одержаних при цьому даних планувати відповідні карантинні заходи. Феромонні пастки – це спеціалізовані мініконтейнери, які використовуються для заманювання та відлову комах за допомогою відповідного запаху, який характерний тільки для представників відповідного виду. Пастки притягують лише тих комах, чиї феромони використовуються. Вони не приносять шкоди людині та навколишньому середовищу. Для різних видів комах використовують різні конструкції пасток – все залежить від способу життя шкідника.

Враховуючи вимоги країн імпортерів та з метою недопущення перешкоджання міжнародній торгівлі щоб Україна була  конкурентоспроможною на світовому ринку, для експортерів сільгосппродукції є принциповим проведення в період вегетації обстежень та встановлення статусу виробничої ділянки та місць виробництва вільних від шкідливих організмів. Для цього необхідно подати відповідну заяву до Держпродспоживслужби https://zt-dpss.gov.ua/wp-content/uploads/zayava-4.pdf