Регіональний семінар з благополуччя тварин та забою

IMG_159925-26 січня 2017 року  в м.Тбілісі (Грузія) відбувся семінар   організований  представниками ФАО (продовольча і сільськогосподарська організація ООН) за участю  МЕБ (Міжнародне епізоотичне бюро).В складі делегації з України  участь в семінарі взяв   начальник відділу державного контролю управління безпечності харчових продуктів та ветеринарії ГУ ДПСС в Житомирській області Семчук О.М. Крім того, були представлені делегації з Молдови,  Грузії та Вірменії.   Основні питання, які були  висвітлені у заході це:

  • Благополуччя тварин;
  • Умови утримання та транспортування тварин;
  • Вимоги Законодавства ЄС;
  • Процеси оглушення та забою тварин (розглянувши всі можливі ризики).20170126_145052

В перший робочий день розглядалося питання безпеки(благополуччя) тварин. Лекцію вела представник ФАО Олександра Хамунд. Основні питання лекції: вимоги до транспортування тварин, вимоги до персоналу під час поводження з тваринами на бійні, забій тварин.

Представник МЕБ Доктор Халук Аніл  представила Кодекс здоров?я наземних тварин в частині благополуччя тварин. Оцінювання на основі наукових показників: хороший стан здоров?я, достатньо комфортні умови утримання, хороша вгодованість, безпечність, можливість прояву природньої поведінки, відсутність страждання. Представлено вимоги Регламенту ЄС 1099/2009 від 24.09.2009р. «Про захист тварин під час забою». Обговорено питання покращення та модернізація відповідно вимог умов утримання тварин на бойні та методи забою тварин.  Зв?язуюча ланка між утриманням тварин та забоєм – транспортування. Для успішної роботи на всіх етапах повинні впроваджуватись СОПи (стандартні операційні процедури) та проводитись навчання персоналу. В країнах ЄС в персоналу повинні бути сертифікати по поводженню з тваринами, по фіксації, оглушенню, обезкровленню та підвішування. Це проводять спеціальні сертифікаційні органи. Без даних сертифікатів працювати неможна. Ще одна вимога – кожна потужність повинна мати  в штаті працівника з питань благополуччя тварин (з відповідним сертифікатом).

В другий день представник МЕБ Доктор Пол Уітінгтон розповів про виробництво курятини в світі. Так по підрахункам ФАО в світі 40 млрд. циплят в рік і забивається 1268 голів щосекунди. Птахівнича галузь найбільш інтенсивна та часто включає в себе повністю завершене виробництво (інкубатор, ферми, забій (бойня), переробка.

Окремим розділом було представлено Методи оглушення тварин. Вони поділяються на механічні методи, електричні методи та газові методи. Оглушення приміняється для того щоб тварини миттєво втрачали свідомість і залишалися живими до забою. На даний час розроблена нова методика магнітного оглушення , але вона не використовується через велику собівартість.

Окремою темою розглядалось питання забою тварин в релігійних цілях.  При забої халяль в деяких випадках використовують електрооглушення,частіше без оглушення. В деяких країнах використовують перевертання тварин та обезкровлення (даний метод заборонений у Великобританії та США).

В кінці семінару представники від кожної країни представили основні законодавчі акти в їхніх державах, що стосуються благополуччя тварин, вимог до транспортування та забою тварин, технічне забезпечення підприємств по забою тварин та знання персоналу, а також фінанси, технології та ресурси по даним питанням.