Садивний матеріал смородини, як елемент інтенсивної технології

Сади інтенсивного типу — це епоха сучасних садів, що стали давно звичайними для більшості країн Європи. В аграрному секторі — це високотехнологічні сади та насадження, високопродуктивні, менш витратні, з кращою якістю одержуваних плодів та ягід як у промисловому, так і в присадибному садівництві.                                 смородинаІнтенсивність насаджень смородини можна забезпечити за рахунок зменшення витрат на закладку насаджень, економії садивного матеріалу та підбору сортів.                  Одним із елементів інтенсивної технології є якісний садивний матеріал. Який  повинен відповідати вимогам ДСТУ 4263:2003. Згідно якого зовнішній вигляд саджанців повинен бути не підсушеним без листя, з добре сформованими бруньками, без механічних пошкоджень. Сортова чистота має становити 100%, Вік саджанців складати 1-2 років. Кількість пагонів, (не менше ніж): у дворічних саджанців 2-3 шт., в однорічних саджанців – 1-2шт.. Діаметр основи надземної частини, (не менше ніж) у дворічних саджанців 0,8-1,0см ,а  в однорічних саджанців 0,6-0,8см.,  довжина пагонів, (не менше ніж) 30-50см в залежності від товарного сорту. Здерев’яніння  кореневої системи має бути повним, забарвлення кори від світлої до темно-коричневої. Кількість коренів (не менше ніж) у розгалуженої кореневої системи 3-4, у густо мичкуватої кореневої системи не підраховується. Довжина коренів, (не менше ніж): у розгалуженої кореневої системи 15-20см, у густо мичкуватої кореневої системи 12-15см.

смород2Сучасні маточники кущових ягідників розраховані на період експлуатації 5-6 років, що дає можливість інтенсивного їх використання і своєчасної ротації. При закладанні живцевих маточників використовують елітний чи суперелітний садивний матеріал, вирощений у розсадниках, оснащених біотехнологічними комплексами. Вибір місця під маточник із урахуванням просторової ізоляції, оптимальної сівозміни, передсадивної підготовки ґрунту передбачені типовими технологіями. Оптимальний строк закладання маточника – жовтень-перша декада листопада. Відразу після садіння надземну частину рослин обрізують, залишаючи по 2-3 бруньки в основі кожного стебла, з яких у наступному році повинні вирости сильні пагони. Експлуатацію живцевого маточника розпочинають з 2-го року. Заготовляють однорічні здерев’янілі пагони товщиною 6-10 мм (зріз проводять на пеньок, залишаючи не менше 2 бруньок). Пагони звільняють від листя і розрізають на окремі живці довжиною 18-20 см. Кращими строками заготівлі й садіння здерев’янілих живців в умовах Полісся для смородини є перша декада жовтня.
Пагоноутворювальна здатність посаджених саджанців, в першу чергу, залежить від сортових особливостей, в той же час, інтенсивна технологія базується на біологічних особливостях сортів смородини, що зумовить значне підвищення врожайності та якості плодів, менше осипання ягід і листків при дотриманні технології вирощування. При даній технології найбільш придатними для неї є сорти занесені у Реєстр сортів рослин України такі як: Дочка Ворскли, Говтва, Пам’ятна, Прем’єра, Дружба, Народна, Голосіївська 2, Зелена димка і Чорний жемчуг.