Що необхідно знати про хворобу, викликану вірусом Коксакі

koksaki1Держпродспоживслужба попереджає про небезпечний для здоров’я відпочинок в Туреччині, особливо на популярних курортах провінції Анталья – Кемер, Манавгат, Аланья, Сіде, Белек, де стрімко поширюється вірус Коксакі.

Нагадаємо про хворобу і правила профілактики вірусу Коксакі та інших ентеровірусних інфекцій.

Вірус Коксакі відноситься до ентеровірусних інфекцій. «Це кишковий» вірус, що активізується влітку, особливо в спеку. Ентеровируси добре переносять низькі температури, зберігаються у воді.

Віруси Коксакі розмножуються в шлунково-кишковому тракті людини і відносяться до групи РНК-вірусів. Вперше їх було виділено з фекалій хворих дітей з синдромом поліомієліту в одному з госпіталів американського міста Коксакі, тому вони отримали таку назву.koksaki2

Джерелом інфекції є тільки людина – хвора або здоровий вірусоносій. У зовнішнє середовище вірус Коксакі потрапляє повітряно-крапельним шляхом і з вмістом кишківника. Вірус дуже ефективно заражає маленьких дітей при потраплянні невеликої дози з водою, їжею, через брудні іграшки, руки. Спалахи захворювання частіше виникають в осінній і літній періоди.

Зазвичай вірус Коксакі привозиться з місць відпочинку. Велике скупчення дітей, відвідування масових місць відпочинку, купання в басейнах і морі сприяють широкому поширенню захворювання. Батьки сприймають перші прояви захворювання за звичайний перегрів на сонці або застуду, особливо в разі слабкої симптоматики або безсимптомного протікання хвороби.

Від моменту зараження до прояву симптомів хвороби проходить від 2 до 10 днів (інкубаційний період в межах 7 днів). Захворювання починається гостро з підйому температури тіла до 39-40 градусів. З’являється сильний головний біль, запаморочення, блювота, іноді болі в животі, спині, судомний синдром, нерідко виражені катаральні прояви в горлі, верхніх дихальних шляхах, спостерігається збільшення лімфатичних вузлів. Ці симптоми тримаються до 2 днів, після чого на тілі хворого з’являється характерне висипання.koksaki3 Ротова порожнина запалюється, покривається пухирями, на тілі також появляється висипка, особливо на сідницях, на ступнях та кистях рук – невеликі  червонуваті, плоскі плями або пухирі. Захворювання часто плутають зі звичайною застудою або ГРВІ, списуючи потім появу висипу на алергічні реакції. Найчастіше батьки дізнаються про те, що дитина перехворіла саме вірусом Коксакі через 3 місяці, коли на руках і ногах починають злазити нігті.  У важких випадках захворювання може призвести до запалення центральної нервової системи, вірусного менінгіту.

З метою профілактики виникнення захворювань, викликаних вірусом Коксакі та іншими ентеровірусними інфекціями, Держпродспоживслужба наполегливо рекомендує туристам дотримуватися наступних правил:

  • дотримуватися правил особистої гігієни, ретельно мити руки з милом перед їдою, після відвідування туалету, після повернення з прогулянки;
  • використовувати для пиття тільки бутильовану або кип’ячену воду;
  • дотримуватись температурних умов зберігання їжі, вживати в їжу продукти з відомими термінами зберігання;
  • ретельно мити фрукти, ягоди, овочі;
  • обмежити допуск дітей у басейни до стабілізації епідемічної ситуації;
  • обмежити допуск дітей в місця масового скупчення людей на територіях, де спостерігається епідеміологічне неблагополуччя по вірусу Коксакі та інших інфекціях.

При перших ознаках погіршення самопочуття слід звернутися за медичною допомогою. Якщо симптоми з’явилися вже після повернення в Україну, то на прийомі у лікаря – обов’язково необхідно повідомити інформацію про перебування в країні, де реєструвались випадки даного інфекційного захворювання.